facebook RSS # #

25.05.2019 02:21

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-05-14 17:42       aktualizacja: 2018-05-14 17:44       WIADOMOŚCI
  A A A

MJN w HGW. Miasto Jest Nasze: warszawski ratusz wyprzedaje i zabudowuje fragmenty miejskich parków

MJN w HGW. Miasto Jest Nasze: warszawski ratusz wyprzedaje i zabudowuje fragmenty miejskich parków
Fot. Miasto Jest Nasze
Warszawski ratusz, bez żadnej kontroli, za pośrednictwem miejskiej spółki, wyprzedaje i zabudowuje tereny zielone w miejskich parkach - twierdzi stowarzyszenie Miasto Jest Nasze (MJN).

„Warszawski Ratusz pod rządami @Platforma_org bez żadnej kontroli wyprzedaje i zabudowuje tereny zielone w miejskich parkach. Warto zadać pytania kandydatowi @trzaskowski_ ws. zieleni miejskiej o jego niewiarygodne zaplecze” - napisało w poniedziałek na Twitterze Miasto Jest Nasze (jego współtwórcą był Jan Śpiewak, syn byłego posła PO – prof. Pawła Śpiewaka), które zasłynęło z rozpracowania i nagłośnienia afery reprywatyzacyjnej. Jego prezesem jest obecnie Jan Mencwel.

Według MJN sprzedaż terenów zielonych dokonuje się za pośrednictwem miejskiej spółki Miejskie Przedsiębiorstwo Realizacji Inwestycji (MPRI). „MPRI wyprzedaje warszawskie tereny zielone z obejściem kontroli radnych i kontroli konserwatorskiej. We władzach MPRI zasiadali prominentni działacze samorządowi związani z ratuszem” - twierdzą miejscy aktywiści z MJN.

Jak podają, MPRI pierwotnie zajmowało się hodowlą kwiatów i pielęgnacją miejskich terenów zielonych, a od 1997 r. zajęło się również działalnością deweloperską. Spółka - jak podaje MJN - z racji swojej pierwotnej funkcji odziedziczyła wiele nieruchomości położonych w miejskich parkach bądź na ich skraju. Według stowarzyszenia, przez ostatnie lata wiele z tych działek sprzedano lub zabudowano.

Miasto Jest Nasze przypomniało swój postulat, czyli likwidację MPRI. W sierpniu ubiegłego roku wysłało w tej sprawie wniosek do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Aktywiści przekonują, że samo istnienie spółki budzi poważne wątpliwości na gruncie prawnym. Podają, że Najwyższa Izba Kontroli jasno stwierdza, że prowadzenie działalności deweloperskiej przez spółki komunalne jest niezgodne z prawem.
„Spółki komunalne, poza kilkoma wyjątkami wymienionymi w art. 10 ustawy o gospodarce komunalnej, mogą być powoływane jedynie do realizacji zadań w związku z zaspokajaniem zbiorowych potrzeb wspólnoty samorządowej, tzw. zadań własnych gminy. Budowa i komercyjna sprzedaż mieszkań nie należy do nich, więc podejmowanie takiej działalności przez miejską spółkę jest naruszeniem prawa” - napisało MJN.

Na potwierdzenie swoich tez MJN na swojej stronie internetowej przedstawiło kilka przykładów „grzechów miejskiej spółki MRPI”. Jak twierdzi stowarzyszenie, sprzedaż działki w Parku Skaryszewskim znalazła się pod lupą CBA, a ponadto odbyła się przy sprzeciwie radnych. W Parku Ujazdowskim miało dojść według MJN do sprzedaży działki pod biurowiec, a na Kępie Potockiej do budowy biurowców w klinie napowietrzającym - ze złamaniem prawa.

Do czasu nadania tej informacji nie udało się PAP uzyskać stanowiska miasta w sprawie zarzutów MJN.

W poniedziałek rano kandydat PO i Nowoczesnej Rafał Trzaskowski przedstawił swój program dotyczący zieleni w stolicy. Jak mówił jego celem jest, „żeby Warszawa była najbardziej zieloną stolicą Europy”.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25