facebook RSS # #

22.03.2019 14:19

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-06-14 06:11       aktualizacja: 2018-06-14 11:05       WIADOMOŚCI
  A A A

Miasta kreatywne. W Krakowie i Katowicach trwa Kongres Miast Kreatywnych UNESCO

Miasta kreatywne. W Krakowie i Katowicach trwa Kongres Miast Kreatywnych UNESCO
Fot.E.Dufaj/KBF
Jak umiejscowić kreatywność i przemysł kulturowy u źródła swoich planów rozwoju na poziomie lokalnym? – to jeden z celów, nad którym dyskutują delegaci ze 160 miast kreatywnych UNESCO z 64 krajów z całego świata w Krakowie i w Katowicach. 

Od wtorku w Krakowie trwa XII Kongres Miast Kreatywnych UNESCO. Obrady Kongresu potrwają do piątku, a już w czwartek przeniosą się do Katowic. Sieć Miast Kreatywnych (Creative Cities Network) to program UNESCO utworzony w 2004 r. celem promowania praktyk współpracy pomiędzy miastami, które uznały kreatywność za strategiczny czynnik w zrównoważonym rozwoju miasta. 180 miast, które składają się na tę sieć współpracują ze sobą, by osiągnąć wspólny cel: umiejscowić kreatywność i przemysł kulturowy u źródła swoich planów rozwoju na poziomie lokalnym, przy jednoczesnej współpracy międzynarodowej. 

- Kongres daje szanse poszczególnym miastom na znalezienie partnerów, z którymi można wspólnie rozwiązywać problemy; partnerów mających podobne wartości i takich, z którymi współpraca prowadzić będzie do zrównoważonego rozwoju miast – powiedział na briefingu prasowym dyrektor generalny UNESCO ds. kultury Ernesto Ottone Ramirez. Jego zdaniem, sukces miast leży we wspólnych planach, które zawierają wdrażanie Planu ONZ 2030 na zrównoważony rozwój oraz Nowego Planu Miasta. 
Agenda 2030, czyli Agenda na rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030, została przyjęta w 2015 r. w Nowym Jorku, na 70. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Dokument wskazuje 17 celów zrównoważonego rozwoju, do osiągnięcia których społeczność międzynarodowa powinna dążyć do 2030 r. 

Kongres Miast Kreatywnych UNESCO po raz pierwszy w Polsce i po raz pierwszy w historii UNESCO organizują dwa miasta – Kraków - Miasto Literatury UNESCO i Katowice - Miasto Muzyki UNESCO. Na czas obrad miasta określają się symbolicznie „Krakowicami”. 

– Cieszę się, że w świecie konkurencji i rywalizacji możemy wspólnie ukazać wagę harmonijnego rozwoju dwóch komplementarnych centrów kultury i innowacyjności – podkreślił Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, które jest pierwszym w Polsce Miastem Kreatywnym z przyznanym tytułem Miasta Literatury UNESCO w 2013 r. UNESCO przyznaje tytuły Miasta Kreatywnego w siedmiu dziedzinach: literatura, muzyka, film, sztuki wizualne, design, rzemiosło i sztuka ludowa oraz gastronomia. 

Zaledwie po trzech latach obecności w Sieci Miast Kreatywnych UNESCO Katowice, które są pierwszym Miastem Muzyki UNESCO w Europie Środkowo-Wschodniej, są współgospodarzem Annual Meeting. 

- Miasto Katowice jest oparte na przemyśle ciężkim, wydobywczym, hutniczym, ale kultura była zawsze obecna wśród tego przemysłu. Na muzyce można budować wielkie przemysły – powiedział na łamach TV Kraków.pl Marcin Krupa, prezydent Katowic - Miasta Muzyki UNESCO. – Ten miks Krakowa i Katowic pod względem współpracy kulturalnej to jest absolutny hit i bardzo ciekawa nazwa (…) Krakowice – dodał Krupa. 

XII Kongres Miast Kreatywnych UNESCO potrwa do piątku, 15 czerwca, a już w czwartek obrady przeniosą się z Krakowa do Katowic. 

Ze względu na zamknięty charakter kongresu publiczność uczestniczy w wydarzeniach towarzyszących, m.in. Festiwalu Muzyki Świata Ogrody Dźwięków, konferencji Creative Cities and Industries, koncercie ElectroKilar. 

Coroczne, obowiązkowe dla członków Sieci Miast Kreatywnych UNESCO kongresy gościły dotychczas m.in. w chińskim Chengdu, japońskiej Kanazawie, szwedzkim Ostersund. 

Źródło: UM Kraków, CSI PAP 

amk/
ZAŁĄCZNIKI: Fot. UM Kraków
TAGI: KULTURA
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25