facebook RSS # #

13.12.2019 13:49

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-06-14 07:38       aktualizacja: 2018-06-14 11:44       WIADOMOŚCI
  A A A

Energetyczne gminy. Energetycy nagrodzili samorządy

Energetyczne gminy. Energetycy nagrodzili samorządy
Fot. PTPiREE
Kórnik, Ostróda, Stalowa Wola, Jaworzno, Sobienie-Jeziory oraz Warszawa – te gminy zostały nagrodzone w 4. edycji konkursu „Samorząd przyjazny energii”.

W konkursie, organizowanym przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE), wręczono również siedem wyróżnień. Skierowany był on do jednostek samorządu terytorialnego, które zrealizowały projekty związane m.in. z bezpieczeństwem dostaw energii elektrycznej, ochroną środowiska (walka ze smogiem) i rozwojem sieci punktów ładowania samochodów elektrycznych.

Zwycięzcy otrzymali tytuł „Samorząd przyjazny energii”, pamiątkowe statuetki oraz granty
w wysokości 15 tys. zł na dalsze inwestycje na swoim terenie. Oto tegoroczni laureaci:

• Kórnik
• Ostróda
• Biuro Koordynacji Inwestycji i Remontów w Pasie Drogowym Miasta Stołecznego Warszawy
• Stalowa Wola
• Jaworzno
• Gmina Sobienie-Jeziory

Wyróżnienia oraz granty inwestycyjne o wartości 5 tys. złotych otrzymały:

• Kostrzyn nad Odrą
• Stepnica
• Gdynia
• Ząbki
• Gierałtowice
• Żukowice
• Starostwo Powiatowe w Namysłowie

Jury doceniło efektywną współpracę Kórnika przy planowaniu i przygotowywaniu inwestycji energetycznych. Władze gminy wsparły Eneę Operator przy realizacji powiązania kablowego między liniami 15 kV relacji Śrem – Zaniemyśl i Środa - Kórnik. Samorządowcy współpracowali także na etapie projektu przy powiązaniu linią WN 110 kV rozdzielni sieciowej 400/110 kV w Kromolicach z GPZ Środa Wlkp. Dzięki takim działaniom, Enea Operator może podejmować skuteczniejsze działania inwestycyjne, co z kolei przyczynia się do poprawy niezawodności dostaw energii elektrycznej i zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego regionu.

Ostródę nagrodzono m.in. za aktywność przy zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla przebiegu linii elektroenergetycznej 110 kV na terenie miasta, pozyskanie środków na dofinansowanie projektu „Zrównoważony transport miejski w Ostródzie”, dotyczącego całkowitej wymiany taboru miejskiej komunikacji publicznej na pojazdy niskoemisyjne oraz budowy stacji ładowania autobusów elektrycznych, modernizację oświetlenia ulicznego, realizację wielu dużych inwestycji związanych z termomodernizacją obiektów gminnych. - W 2017 roku zmodernizowaliśmy kilkadziesiąt punktów oświetleniowych, głębokiej termomodernizacji poddaliśmy budynek jednej z naszych szkół, w którym zamontowaliśmy także kolektory słoneczne, a 30 listopada podpisaliśmy umowę na dofinansowanie projektu zrównoważonego transportu miejskiego – wylicza burmistrz Ostródy Czesław Najmowicz.

Biuro Koordynacji Inwestycji i Remontów w Pasie Drogowym z Warszawy doceniono za aktywną współpracę przy realizacji inwestycji elektroenergetycznych w stolicy. Przedstawiciele tej jednostki wielokrotnie podejmowali się umiejętnego koordynowania prac prowadzonych przez wiele podmiotów w pasach drogowych.

Natomiast Stalowa Wola została nagrodzona za wszechstronność wdrażanych projektów, które przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego mieszkańców i zmierzają do redukcji emisji dwutlenku węgla. Władze miasta inicjowały istotne z punktu widzenia współpracy z energetyką projekty, inwestowały w odnawialne źródła energii, transport niskoemisyjny, przyczyniając się do poprawy jakości powietrza w mieście i okolicznych gminach.

- Chcemy, by nasze miasto stało się liderem elektromobilności i ekologicznego transportu miejskiego. W tym roku realizujemy największy i rewolucyjny projekt transportowy za blisko 50 mln zł. Nasz tabor zasili 10 nowoczesnych elektrycznych autobusów. Już od dwóch lat funkcjonuje u nas przyjazny system roweru miejskiego. Dodatkowo podejmujemy liczne działania zachęcające mieszkańców do korzystania z transportu zbiorowego – informuje prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Samorządowi Jaworzna przyznano tytuł „Samorząd przyjazny energii” przyznano samorządowi Jaworzna „za budowanie nowoczesnej, ekologicznej i komfortowej komunikacji miejskiej opartej o autobusy elektryczne, badania i rozwój technologii ładowania pojazdów elektrycznych, przygotowanie kompleksowego projektu masterplanu oświetlenia, który wyznacza nowe standardy i kierunki rozwoju oświetlenia miasta”. Jury doceniło również wymianę oświetlenia ulicznego na energooszczędne, termomodernizację obiektów oświatowych oraz wsparcie przy budowie nowego bloku energetycznego 910 MW w Elektrowni Jaworzno III.

- Jaworzno staje się liderem elektromobilności, to u nas na regularnych trasach jeździł pierwszy elektryczny autobus. Nasze doświadczenia pozwoliły go udoskonalić, teraz dysponujemy 24 elektrycznymi autobusami w naszej flocie. Nie poprzestajemy na tym, do 2020 roku zakupimy kolejnych 20 ekologicznych - elektrycznych autobusów - podkreśla prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

Gmina Sobienie-Jeziory otrzymała nagrodę główną za modelową współpracę samorządu z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi – operatorem systemu przesyłowego w Polsce. Doceniono umiejętność pogodzenia interesu lokalnego ze strategicznymi przedsięwzięciami, jakimi są modernizacja i budowa nowych linii przesyłowych najwyższych napięć. Nagrodzono „ciągle jeszcze rzadkie dostrzeżenie długofalowych korzyści
z takich inwestycji oraz otwartość na nowe, ponadstandardowe rozwiązania”. Zwrócono także uwagę na wysokie kompetencje pracowników urzędu gminy.

Konkurs „Samorząd przyjazny energii” jest organizowany przy wsparciu firm: Enea Operator, Energa-Operator, innogy Stoen Operator, PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja i Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

Konferencja PTPiREE „Energetyczne wyzwania samorządów”, podczas której wręczono nagrody laureatom konkursu, odbywa się 13 i 14 czerwca w Świnoujściu. Tym razem uwaga energetyków i samorządowców podczas wystąpień, referatów i dyskusji skupia się na elektromobilności. W konferencji uczestniczą samorządowcy, przedstawiciele sektora energetycznego, administracji państwowej, instytucji finansowych, naukowcy, eksperci oraz producenci i dostawcy technologii.

Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) jest stowarzyszeniem branżowym zrzeszającym operatorów elektroenergetycznych systemów dystrybucyjnych i systemu przesyłowego oraz pracowników branży energetycznej.

jmk/

Źródło: PTPiREE
TAGI: ENERGIA
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25