facebook RSS # #

22.03.2019 08:09

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-07-06 13:49       aktualizacja: 2018-07-06 14:07       WIADOMOŚCI
  A A A

Spór o skarbnika. Włodarze gmin często nie doceniają pracy księgowości – piszą czytelnicy

Spór o skarbnika. Włodarze gmin często nie doceniają pracy księgowości – piszą czytelnicy
Fotolia

Jest to jedno z najtrudniejszych, najbardziej odpowiedzialnych, a zarazem niewdzięcznych stanowisk – pisze nasz Czytelnik, skarbnik o swojej pracy. To zbędne stanowisko funkcyjne – uważa z kolei realista.

W tym tygodniu posypały się komentarze Czytelników do propozycji Krajowej Rady RIO dot. zmiany przepisów regulujących pozycję prawną skarbnika w samorządzie. Przedstawiciele izb obrachunkowych proponują, aby do odwołania skarbnika potrzebna była większość 3/5 głosów ustawowego składu rady. Pisaliśmy o tym w tekście „Słaby jak skarbnik. KR RIO: trzeba wzmocnić pozycję prawną samorządowych skarbników”.

KR RIO zwróciła uwagę, że instytucja odmowy dokonania kontrasygnaty skarbnika jest w praktyce martwa, a przypadki jej dokonania na pisemne polecenie zwierzchnika są całkowicie incydentalne.

- Jeżeli powołanie i odwołanie skarbnika zależne jest od widzimisię wójta/burmistrza/prezydenta, a rada często "chodzi na pasku" wójta (zwłaszcza wójta czy burmistrza), to jak ten biedny skarbnik ma odmówić kontrasygnaty i donosić na swojego szefa? Czyli zaryzykować swoje zatrudnienie? – pyta nasz czytelnik. Jego zdaniem, „włodarze gmin, często nie doceniając pracy księgowości, traktują skarbnika jak zło konieczne i tam gdzie im to wygodne pomijają kontrasygnatę”.

Zdaniem niektórych czytelników, „skarbnik powinien być zatrudniany tak samo jak sekretarz – na umowę o pracę”.

W komentarzach zwracali Państwo także uwagę na wynagrodzenia skarbników. - Uzależnione od wielkości gmin są nieadekwatne do wykonywanej pracy – napisał skarbnik.

Innego zdania jest realista, który pisze, że „za realizację budżetu i tak odpowiada wójt”. - Skarbnik jest zbędnym stanowiskiem funkcyjnym pobierającym niesłusznie wysokie wynagrodzenie. Wystarczy księgowa zatrudniona na umowę o pracę. A kontrasygnaty to totalny absurd, jak wójt chce to i tak wyda pieniądze wedle swojej decyzji, żaden skarbnik nie stanie mu na drodze – pisze realista.

- To skarbnik organizuje całą rachunkowość w gminie, właściwe przepływy środków pomiędzy jednostkami w ramach gminy, nadzoruje plany wszystkich jednostek (sporządza zarządzenia i uchwały), zapewnia płynność finansową, organizuje całą sprawozdawczość, sprawozdania półroczne i roczne, nadzór nad VAT, nad zadłużeniem, nad zapędami wójta i rady do nietrafionych inwestycji itp., itd. – wymienia skarbnik. I dodaje, że skarbników nie chroni żadne prawo: - Wystarczy "utrata zaufania" i projekt uchwały o odwołaniu gotowy – pisze Czytelnik. Odnośnie zarobków dodaje, że po 15 latach pracy skarbnika zarabia tyle i z-ca gł. księgowego w spółce prywatnej, a również obraca milionami.

Dziękujemy za wszystkie komentarze.

amk/


 
KOMENTARZE: 13 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-07-25 09:14:37
Były skarbnik: Niestety ja również dołączam się do wypowiedzi skarbników, byłam nim przez rok czasu. To bardzo ciężka praca, a szczególnie w małych gminach, gdzie nie ma obsady w referatach finansów oraz doświadczonych księgowych. W gminach z reguły obsadza się stołki członkami rodziny,często osobami z niewielkim doświadczeniem. Skarbnik niestety musi pracować za kilka osób. Ja byłam skarbnikiem, główna księgową budżetu oraz kierownikiem referatu finansów a pieniądze kiepskie (pensja głównej księgowej) i na dodatek nie doceniano mojej pracy, poświecenia mimo iż mam już kilkunastoletnie doświadczenie w budżetówce. To praca pod presją czasu, nacisku ze strony Radnych oraz Wójta/Burmistrza. Ja niestety znalazłam się w sytuacji bez wyjścia (miedzy młotem a kowadłem) i ciągłą "walką" o rządy obu stanowisk, kontrataki, sesja to było istne pole walki, ciągłe poprawianie dokumentów, pisanie wyjaśnień do RIO. w Konsekwencji już nie dałam rady pracować w takim stresie, zastanawiając się kto ma rację, po której stronie się mam opowiedzieć, kogo powinnam słuchać, kto ma rację,złożyłam wypowiedzenie. Po upływie okresu wypowiedzenia otrzymałam listem poleconym świadectwo pracy. Jak się dowiedziałam moje wypowiedzenie było skuteczne i zgodnie z kodeksem pracy 1 następnego miesiąca nie byłam już skarbnikiem. Co najważniejsze do dnia dzisiejszego, a minęło już 1,5 roku, nie zostałam odwołana przez Radnych, mimo iż wielokrotnie był składany projekt uchwały odwołującej mnie z tego stanowiska. Miesiąc po moim odejściu została powołana nowa skarbniczka, a pytanie czy można powołać nowego skarbnika nie odwołując z tej funkcji poprzednika, jest skuteczne? Czy mogę ponownie być skarbnikiem w innej gminie? Na to pytanie nikt mi do tej pory nie odpowiedział. Uważam, że skarbnik powinien byc zatrudniany w Urzędzie na podstawie umowy o pracę a nie powołania. Nie ma jednolitych przepisów prawnych, które doprecyzowałyby nasze prawne stanowisko nawiązania i rozwiązania stosunku pracy. Byłam u kilku radców prawnych, prawników z pytaniem, czy jestem nadal skarbnikiem, czy prawidłowo rozwiązano ze mną stosunek pracy i każdy odpowiadał mi co innego. Nawet w RIO nie otrzymałam prawnej pisemnej odpowiedzi, czy postąpiono ze mną prawidłowo, pracownik RIO uważała nadal, że mimo iż ustał ze mną stosunek pracy nadal jestem skarbnikiem, gdyż nie zostałam odwołana przez Radę Gminy i w gminie formalnie jest dwóch skarbników, a jaka jest prawda? Przestałam już dociekać
 
2018-07-13 14:37:08
Skarbnik: Skarbnik to skarb, dobry Skarbnik to 1000 pracowników zastąpi nie mówić o głupim Wójcie, beznadzieja i jemu jeszcze nic nie zrobi już daje się dodatek specjalny a Skarbnik może sobie tylko o tym pomarzyć.
 
2018-07-13 08:53:44
ja: w gminach każdy szef widzi tylko referat inwestycji - bo oni robią coś co widzą ludzie, coś z czego korzystają inni, tam gdzie praca nie przynosi namacalnych efektów tego się po prostu nie widzi.
 
2018-07-13 08:00:06
też skarbnik: Zgadzam się w zupełności ze Skarbnikiem
 
2018-07-12 16:45:27
Skarbnik1: Całkowicie ma racje skarbnik. Jak co to wszyscy uciekają od podpisu zawsze coś jest nie tak. A Renko jak sobie wyobrażasz ze skarbnik ma księgować dochody wydatki robić sprawozdania. Do tego musza być ludzie a skarbnik ma to wszystko i nie tylko to ogarniać. Wierz mi my skarbnicy jak chcemy zeby głupot nie podpisywać to musimy trochę rozszerzyć swoją wiedzę i wiedzieć co nieco o inwestycjach zamówieniach publicznych oświacie czyli prawie wszystkim. I jeszcze się pisze ze wszyscy na skarbnika pracują. To bzdura bo niestety zwłaszcza w mniejszych jst są problemy z wiedza i kwalifikacjami pracowbikow. Niekiedy sa zatrudnieni co z merytoryka nie ma nic wspólnego. Taka jest rzeczywistość.
 
2018-07-12 10:19:57
skarbnik: Do Renki. Jak zachorował skarbnik lub jest na urlopie to cały urzad leży i kwiczy. Z-ca gł. księgowego rękami i nogami broni się przed podpisaniem czegokolwiek (bo odpowiedzialność). Burmistrz niczego nie podpisze jak nie ma kontrasygnaty. Jak zachorowała jedna z księgowych to jej pracę podzielono na innych pracowników za dodatek specjalny. Z całym szacunkiem Renko, ale nie masz pojęcia o czym piszesz.
 
2018-07-11 08:23:45
Renka: Skarbnik jest bardzo ważny, ale jak zachorowała księgowa to urząd leży i kwiczy... kontrasygnatę może równie dobrze stawiać stażysta... na jedno by wyszło. Wójt każe - Skarbnik musi, a całą pracę wykonują księgowe. Ot, praktyka...
 
2018-07-09 18:16:06
Skarbnik 1: Jestem skarbnikiem i chciałbym zobaczyć jak wójt robi sprawozdania budżet WPF i ma kontrole na kasa. I jak sobie samorząd poradzi. Gwarantowany bałagan a potem równo w dół szybciej lub wolnej . I proszę mi wierzyć w małych gminach sztab ludzi nie pracuje może w dużych miastach. Ale jak to sobie państwo wyobrażacie ze skarbnik oprócz normalnej rachunkowości , sprawozdań bilansów i podatków ma wszystko sam księgować , windykować wydawać decyzje? Piszą to ludzie którzy zupełnie nie maja pojęcia o pracy służb finansowych w urzędach. I lepiej żeby się nie wypowiadali na te tematy. Lubię swoją prace ale i doceniam w pełni to co ludzie musza robić w działach finansowych. Tak jest za wzmocnieniem roli skarbnika i mimo tego ze dobrze prowadzi gminę tylko ze względów politycznych czy utraty zaufania (co jest totalna bzdura) musi być ot tak na podniesienie ręki odwołany.
 
2018-07-09 10:53:55
m.j.: Kłania się pomysł służby cywilnej w administracji samorządowej z dyrektorem generalnym urzędu, który by był zwierzchnikiem pracowników - a nie wójt.
Uniezależniłoby to pracowników od zmiennych nastrojów wójta, sekretarza od udzielania urlopów wójtowi, a skarbnika od kontrasygnaty.
 
2018-07-09 09:35:49
gość: skarbnicy są mistrzami w przenoszeniu swoich obowiązków na referaty merytoryczne:(
 
2018-07-09 08:43:00
gość: A może przed odwołaniem skarbnika, opinia RIO w tej sprawie i ewentualna kontrola w gminie? W samorządach są pieniądze nasze publiczne, a wkrada się polityka i prywata. Najczęściej skarbnicy są do sprzątania po rozlanym mleku. Powołanie jest tutaj gorszą formą zatrudnienia. A może mianowanie? A może wzorem francuskim zatrudnienie skarbnika przez RIO?
 
2018-07-09 08:31:00
też skarbnik: do skarbnik - Niestety, nie w małych gminach. Tu realia pracy skarbnika nie są różowe. Na całe szczęście ja bardzo lubię swoją pracę.
 
2018-07-07 08:05:20
skarbnik: na skarbników pracuje przewaznie cały sztab urządników

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25