facebook RSS # #

23.09.2019 22:46

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-09-13 13:14       aktualizacja: 2018-09-13 13:32       WIADOMOŚCI
  A A A

Składowisko live. MŚ przygotowało rozporządzenie ws. wizyjnego systemu kontroli składowisk odpadów

Składowisko live. MŚ przygotowało rozporządzenie ws. wizyjnego systemu kontroli składowisk odpadów
Fot. PAP/J.Kamiński
Kamery na składowiskach odpadów będą rejestrować obraz przez całą dobę także z dróg dojazdowych, a bieżący podgląd będą mieć pracownicy WIOŚ - zakłada nowe rozporządzenie ws. wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania lub składowania odpadów.

Obowiązek instalowania kamer na składowiskach odpadów wprowadziła lipcowa nowelizacja ustawy o odpadach. Była to odpowiedź na nasilające się zjawisko pożarów miejsc magazynowania śmieci i trudności z ustaleniem sprawców podpaleń.   

Przygotowany przez ministerstwo środowiska projekt rozporządzenia w sprawie wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania lub składowania odpadów określa szczegółowe wymagania dla prowadzenia wizyjnego sytemu kontroli miejsca magazynowania lub składowania odpadów, powierzchnię objętą rejestrowanym obrazem, minimalne wymagania dla urządzeń technicznych systemu kontroli oraz wymogi przechowywania i udostępniania utrwalonego obrazu.Zgodnie z projektem w wizyjny system kontroli mają być wyposażone miejsca magazynowania lub składowania odpadów. Kamery mają być zainstalowane tak, aby rejestrowany obraz obejmował całą powierzchnię magazynowanych lub składowanych odpadów z drogami dojazdowymi i pasem otaczającym te miejsca o minimalnej szerokości 15 metrów.

Urządzenia techniczne sytemu kontroli powinny zarejestrować obraz pozwalający na identyfikację osób w sposób ciągły przez całą dobę.

Ponadto urządzenia techniczne powinny umożliwiać wykorzystanie zapisu sygnału wizyjnego do jego odtworzenia z zastosowaniem tzw. stop-klatki, a także wykonanie kopii i pobierania zapisu w formie elektronicznej oraz określenia daty, czasu i miejsca zarejestrowanych zdarzeń i czynności.

Zgodnie z rozporządzeniem wizyjny system kontroli powinien być prowadzony w taki sposób, aby umożliwić podgląd obrazu na żywo miejsca magazynowania lub składowania odpadów pracownikom wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska. Utrwalenie obrazu powinno odbywać się zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych.

Nowe przepisy precyzują też, że utrwalony obraz będzie przechowywany na elektronicznym nośniku informacji.   Zgodnie z ustawą z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw, projektowane rozporządzenie dotyczące wizyjnego systemu kontroli wejdzie wżycie po upływie 6 miesięcy od ogłoszenia ustawy, tj. 22 lutego 2019 r. Natomiast posiadacze odpadów zobowiązani do stosowania wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania lub składowania odpadów, będą musieli niezwłocznie dostosować się do tych przepisów.    
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25