facebook RSS # #

19.06.2019 12:16

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-10-12 09:57       aktualizacja: 2018-10-12 10:31       WIADOMOŚCI
  A A A

Taryfy w dół. Prezes Wód Polskich zaapelował o obniżenie taryf za wodę w woj. zachodniopomorskim

Taryfy w dół. Prezes Wód Polskich zaapelował o obniżenie taryf za wodę w woj. zachodniopomorskim
Fot. PGW Wody Polskie
Prezes Wód Polskich Przemysław Daca oraz wójtowie gmin zaopatrywanych w wodę przez Miejskie Wodociągi i Kanalizację w Kołobrzegu zaapelowali o obniżenie stawek.

„Wody Polskie są regulatorem, który dba, by mieszkańcy płacili jak najmniej za wodę. Macie Państwo jedne z najwyższych opłat w Polsce, co nas bardzo niepokoi. Mieszkańcy muszą zdawać sobie sprawę z patologicznych działań, z których to wynika. Nieprawidłowości, które mają tutaj miejsce i które odbijają się na kosztach opłat za wodę i ścieki ujawniają Wody Polskie" - mówił prezes Przemysław Daca podczas konferencji prasowej w Szczecinie 10 października.

W spotkaniu z mediami uczestniczyli też Paweł Rusiecki - szef pionu taryf w Wodach Polskich, Tomasz Pietras - dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie, Marian Sieradzki - burmistrz gminy Gościno, Mirosław Terlecki - wójt gminy Rymań, Marek Dołkowski  - wójt gminy Siemyśl, Grzegorz Starczyk - wójt gminy Dygowo oraz Włodzimierz Popiołek - wójt gminy Kołobrzeg.

Tematem spotkania było niesprawiedliwe naliczanie opłat za odprowadzanie wody i ścieków przez Miejskie Wodociągi i Kanalizację w Kołobrzegu. Ten operator obsługuje miasto Kołobrzeg oraz mniejsze, sąsiednie miejscowości. Mieszkańcy okolicznych gmin płacą często trzy razy więcej za wodę niż mieszkańcy Kołobrzegu, a firma komunalna wykazuje wielomilionowe zyski (30 mln zł za ostatnie pięć lat).

Burmistrz gminy Gościno zwrócił uwagę, że spółka wodociągowa wykazuje zyski, a mieszkańcy niezamożnych gmin dopłacają po niemal milion złotych rocznie z każdej gminy do budżetu MWiK w Kołobrzegu. "Należy skończyć z tym procederem" - podkreślił Sieradzki.

Prezes Wód Polskich dodał, że takie dysproporcje w opłatach nie powinny występować. „Gminy płacą horrendalne kwoty i zwróciły się do Wód Polskich o pomoc w tej sprawie. Zyski są wydawane m.in. na kluby sportowe i inne rzeczy niezwiązane z gospodarką wodną. To przykłady czystej patologii. Można powiedzieć, że spotkaliśmy się z uzależnieniem gmin dookoła, które nie mają prawa głosu i są wykorzystywane" - mówił Daca.

Wody Polskie, które od 1 stycznia tego roku są regulatorem opłat za usługi wodociągowo-kanalizacje, zakwestionowały wysokie stawki ze względu niejasny i niesprawiedliwy podział kosztów pomiędzy gminy będące udziałowcami Miejskich Wodociągów i Kanalizacji. Nie doszło jednak do porozumienia. Decyzja regulatora została zaskarżona do sądu administracyjnego. Prezes Daca zadeklarował jednak, Wody Polskie będą dokładały wszelkich starań, by uchronić mieszkańców przed zbyt wysokimi opłatami za wodę i ścieki i zaapelował o obniżenie stawek dla gmin, których przedstawiciele byli na spotkaniu w Szczecinie.       

Na podst. PGW Wody Polskie

mp/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25