facebook RSS # #

15.10.2018 22:33

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-10-12 10:57       aktualizacja: 2018-10-12 10:09       WIADOMOŚCI
  A A A

Rola urzędnika. Komentarze Czytelników o organizacji wyborów samorządowych

Rola urzędnika. Komentarze Czytelników o organizacji wyborów samorządowych
Fot. Fotolia
Lepiej było dać kasę członkom komisji, a nie tym statystom – pisze Czytelniczka o urzędnikach wyborczych. "Nie jest ich winą, że są traktowani, jak piąte koło u wozu" - komentuje inna.

65 obwodowych komisji wyborczych nie ma wciąż minimalnych, 5-osobowych składów – poinformowała w ubiegłym tygodniu szefowa KBW Magdalena Pietrzak. Braki miało 38 komisji ds. przeprowadzenia głosowania i 27 komisji ds. ustalenia wyników głosowania. Czytaj: Brakuje chętnych. KBW: niepełne składy 65 obwodowych komisji wyborczych

„Jeżeli brakuje chętnych, to trzeba zatrudnić takie osoby, jak urzędnicy wyborczy, z łapanki” – skomentował pod artykułem Pracownik ug. „Urzędnik zatrudniony w mojej gminie nie ma pojęcia, gdzie szukać druków do zgłaszania kandydatów na członków komisji. (…) Należało dać urzędnikom pieniądze i nie wysyłać ich do gmin, żeby nie kompromitowali KBW” – podsumował.

„Popieram zdanie pracownika ug. W z tego, co wiem, urzędnik w urzędach był raz. Urzędnicy kasę biorą, a zero pracy z ich strony. Może szefowa KBW by zainteresowała się, za co i na jakich zasadach wypłacane jest wynagrodzenie urzędnikom wyborczym” – zasugerowała Monia. I dodała: „Lepiej było dać kasę członkom komisji, a nie tym statystom”.

„Pracownicy urzędów, gmin są wściekli na urzędników wyborczych i wszystko, co złe, zwalają na nich” – oceniła z kolei Kama. „Nikt z urzędników [wyborczych] nie był raz [w urzędzie] - kłamstwo. Widocznie w tym czasie Monia wychodziła na papierosa albo bawiła się telefonem lub była w kanciapie na kawie” - napisała.

„Uczestniczyłem w organizacji wielu wyborów i gdyby nie te +urzędasy+, to ani terenowe komisje, ani nowy twór, jakim jest "urzędnik wyborczy", nie przygotowaliby wyborów. Cała praca przy przygotowaniu wyborów spada na zwykłych pracowników urzędów” – odpowiedział Wojtek. „Z drugiej strony to wszystkich, którzy przygotowują przepisy wyborcze, posadziłbym w gminach, aby przygotowali wybory zgodnie z przepisami, jakie wymyślili. Może wtedy dotarłoby do tych osób, jak się przygotowuje wybory +na samym dole+" - stwierdził.

"Nie jest winą urzędników wyborczych, że są traktowani, jak piąte koło u wozu i nikt nie chce obdarzyć ich prawdziwą pracą. Tak po prawdzie powinni pójść do sądu z oskarżeniem o mobbing, bo to, co się dzieje, nosi jego znamiona” – zauważyła OldestWomen. Jej zdaniem korpus urzędników wyborczych nie wytrzyma sześciu lat.

aba/
 
KOMENTARZE: 10 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-10-15 13:23:30
informatyk_samorządowy: Do Katarzyna: Żadna myśląca gmina nie będzie nawet proponowała swoim pracownikom wzięcia udziału w TKW lub OKW. Takie zachowanie z jednej strony może rodzić podejrzenia ze strony obecnie rządzących o próby "wpływania" na pracę komisji przez obecnych włodarzy (co miało być zakończone przez obecny system) a z drugiej strony warto, aby komisje same spróbowały sobie poradzić. Moim zdaniem rozgardiasz kompetencyjny, podwójne komisje bez ludzi obeznanych w temacie wyborów (urzędników z gmin) oraz niekompetentni urzędnicy wyborczy rozłożą te wybory ..
 
2018-10-15 09:35:56
koordynator: Mój urzędnik pojawił się kilka razy. Ale nic prawie nie robi i wiedzę na temat wyborów ma bardzo ograniczoną. Jak przeprowadzał szkolenia, to okazało się, że napisał "swój kodeks wyborczy". Cały czas trzeba było reagować i prostować wypowiedzi urzędnika. A urzędnicy pieniądze za przeszkolenie wzięli i to wcale nie małe. Potwierdzam, że pracy przy wyborach jest o wiele więcej niż wcześniej.
 
2018-10-15 09:19:56
Katarzyna: Urzędnik wyborczy to twór niestety niedoskonały.Każda myśląca gmina zadba o to, by zarówno w terytorialnej jak i obwodowej komisji wyborczej znalazł się choć jeden pracownik samorządowy. Przy odrobinie szczęścia tak jest. Realia są takie, pracownicy samorządowi wykonują swoje obowiązki pracownicze i dodatkowo obsługują wybory. Większość czynności wyborczych (gotowych, przygotowanych) podlega uzgodnieniu z urzędnikiem wyborczym. Czarna robota zrobiona urzędnik zaakceptuje W przeciwnym razie byłoby strasznie.Dlaczego czas pracy urzędnika zatwierdza komisarz wyborczy a nie wójt gminy, który wie najlepiej co zostało zrobione?
 
2018-10-15 07:16:08
Jarosław Bogucki: Należy tę instytucję zlikwidować jak najszybciej
 
2018-10-14 22:53:29
Koza: W tegorocznych wyborach samorządowych mam o wiele więcej pracy niż wcześniej.To jest masakra - stres mnie zabija. Oprócz wszystkich zadań, które musieli wykonywać pracownicy urzędu dochodzi obsługa urzędnika wyborczego. W niczym nie doradzi, bo się nie zna na zadaniach mu przypisanych. Urzędnik wyborczy w mojej gminie w pewnym sensie został przymuszony do wyrażenia zgody na objęcie tej funkcji. Ponadto tak krótki kalendarz wyborczy można sobie zafundować przy referendum, ale nie przy wyborach samorządowych - najtrudniejszych z możliwych.
 
2018-10-13 19:52:42
urzędnik: zgadzam się z moimi przedmówcami, powołanie urzędnika to sztuczny twór. Kodeks wyborczy mówi, że pracę powinien wykonać urzędnik, natomiast PKW w swoich uchwałach spycha całą pracę na pracowników ug. Urzędnik jest osobą absolutnie nie kompetentną, jak stwierdził to tej pory nie był nawet w komisji wyborczej, więc gdzie te doświadczenie urzędników. Mój urzędnik nie umiał poprowadzić pierwszego spotkania z komisjami, musiał to zrobić pracownik ug, nie mówiąc o pomocy Gminnej Komisji Wyborczej. Natomiast Delegatury do uchwał GKW każą dopisywać obecność w czynnościach wyborczych urzędnika, którego nawet komisja nie widziała, chyba tylko po to, żeby można było mieć podstawę do wypłaty wynagrodzenia urzędnikowi.
 
2018-10-13 10:59:45
wniesmak: Do Janusz: Nie chodzi o to, że samorządowcy "psioczą" - po prostu: lepszy jest jasny podział obowiązków i zakres odpowiedzialności, a nie doprowadzenie do sytuacji gdy przy każdej czynności jak cień urzędnikowi wyborczemu ma towarzyszyć pracownik gminy (na dodatek przy lekkiej "dysproporcji" w wynagrodzeniach). i żeby nie było: jestem urzędnikiem wyborczym w swojej gminie(powierzenie w związku z rezygnacją wcześniej powołanego UW). Ponad 90 proc. rzeczy które robię w związku z wyborami to są zadania wykraczające poza katalog przypisany do urzędnika wyborczego (i jego uposażenia).
 
2018-10-12 21:14:59
Janusz: Zmagam się z wyborami samorządowymi piąty raz i takiego bałaganu jaki jest teraz nie było. W tej chwili mam szumnie uchwalony Kodeks Wyborczy, a wszystkie wytyczne PKW idą w kierunku starego systemu. Szkoda, że nikt z "reformatorów" nie chce zobaczyć jak zniszczyli dobrze funkcjonujący system. Przeglądając fora - urzędnicy z gmin psioczą, ale jeszcze robią o co ich się prosi (bo nie pracują dla kasy). Urzędnicy wyborczy - z jednej strony to mi ich po ludzku żal (chcieli coś zrobić, ale cały system nie wie jak ich zagospodarować), z drugiej strony szkoda wydanej kasy na ich wynagrodzenia. Dwie komisje wyborcze (po co wyrzucać tyle kasy)- a ja zachodzę w głowę, kto i po co skomplikował zasady liczenia głosów i pisania protokołów przekazania "urny" "pieczęci" "wyników" ...
Ja wiem że za 5 lat nie będzie chętnych do pracy w komisjach ...
 
2018-10-12 15:47:39
wniesmak: Urzędnik wyborczy... szkoda gadać. Na przykład wg kodeksu odpowiada za obwodowe komisje wyborcze ALE szczegóły precyzuje uchwała PKW: to gmina przyjmuje zgłoszenia w ramach OBSŁUGI urzędnika wyborczego, to gmina wprowadza dane do systemu, to gmina weryfikuje kandydatów w RW, pytam: CO ROBI URZĘDNIK WYBORCZY? urzędnik NIE MA dostępu do WOW nawet w trybie podglądu, co jest kompletnie niedorzeczne. urzędnik nie ma nawet listy namiarów na pełnomocników, że o służbowej komórce nie wspomnę. kończy się tym, że nawet w najprostszą czynność jest angażowany pracownik gminy. ŻADNEJ czynności urzędnik wyborczy nie wykonuje samodzielnie (nawet jeśli chodzi o szkolenia: "ktoś" otwiera / zamyka urząd, "ktoś" przygotowuje pomieszczenie, "ktoś" szykuje sprzęt do prezentacji, "ktoś" drukuje protokoły pierwszych posiedzeń z wyborów zastępcy i przewodniczącego >> zasłyszane na szkoleniu KBW "te protokoły, szanowni państwo, można wydrukować z WOWa - urzędy gmin służą pomocą")
 
2018-10-12 14:48:47
Mirabelqa80: Zgadzam się z Wojtkiem... Wiele lat stresu, związanego z organizacją wyborów, realizacją wykluczających się wzajemnie, niedoprecyzowanych przepisów...aż w końcu urzędnik wyborczy gminie stał się niepotrzebny... Nie warto było się poświęcać... bo jeśli ktoś ODPOWIEDZIALNIE podchodzi do pracy przy wyborach, wiąże się to ze stresem.. Zapytajcie członków obwodowych komisji - większość z nich NIE MA CZASU na spotkania przed wyborami, szkolenia, ale każdy wie, ile dostanie za pracę...Słyszałam od wielu, że przecież to Przewodniczący i Zastępca OKW biorą kasę,,niech pracują... Kwestia pracowania na kulawych przepisach, wytycznych.. pozostaje nie rozwiązana. Zapraszamy Panowie z Establishmentu na tzw. DOŁY:) Pytajcie, co ulepszyć, rozmawiajcie, naprawdę warto. To my- na tym szarym dole mamy styczność z wyborcami, z ich problemami, pytaniami.... Nie odsyłamy im wytycznych ani przepisów pod adres domowy, tylko rozmawiamy, rozwiązujemy problemy na bieżąco... To do nas mają żal za takie przepisy... za takie decyzje. PZDR
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25