facebook RSS # #

26.03.2019 22:19

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-10-31 13:58       aktualizacja: 2018-10-31 14:02       WIADOMOŚCI
  A A A

Kraków: Pomoc dla opiekunów osób niesamodzielnych

Kraków: Pomoc dla opiekunów osób niesamodzielnych
Fot. Wiesław Majka / krakow.pl
W środę, 31 października, na os. Szkolnym 14 zostało otwarte Krakowskie Centrum Informacji i Wsparcia dla Opiekunów Osób Niesamodzielnych. Projekt ma na celu objęcie opiekunów oraz osoby niesamodzielne krótkoterminową opieką dzienną lub całodobową wraz ze wsparciem medycznym, rehabilitacyjnym, psychologicznym i pielęgniarskim. Centrum odwiedził prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

– Centrum to miejsce, gdzie każdy mieszkaniec Krakowa potrzebujący profesjonalnej porady czy informacji w zakresie objęcia opieką odciążeniową zarówno opiekunów, jak i osób niesamodzielnych, będzie ją mógł otrzymać – mówił prezydent Jacek Majchrowski. – Zależy nam na tym, by Kraków konsekwentnie rozwijał system pomocy dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi i dorosłymi osobami z niepełnosprawnościami, dostosowując się jednocześnie do potrzeb wszystkich mieszkańców, co jest standardem w nowoczesnych państwach – dodał.

Projekt Krakowskie Centrum Informacji i Wsparcia dla Opiekunów Osób Niesamodzielnych, jest realizowany w ramach partnerstwa Gminy Miejskiej Kraków i organizacji pozarządowych: Hipoterapia (lider) i Matio (partner). Miasto ponosi koszt 280 tys. tys. zł, w tym 140 tys. zł na remont lokalu i dostosowanie go do potrzeb projektu. Gmina w ramach projektu, jako wkład wysłany, zobowiązała się do udostępnienia i pokrycia kosztów utrzymania dwóch lokali: na ul. Daszyńskiego 22 (jeden pokój) i na os. Szkolnym 14 (140 m2). Z kolei organizacje pozarządowe pokryły koszt dostosowania lokalu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami w kwocie 48 tys. zł.

Dodatkowo otrzymały wsparcie rzeczowe od darczyńców (firm i osób prywatnych): płytki oraz meble do kącika socjalnego, dostosowane dla osób niepełnosprawnych.

Gmina wraz z organizacjami pozarządowymi pilotażowo realizuje opiekę odciążeniową. Jest to projekt nowatorski, gdyż opieka jest realizowana w miejscu zamieszkania opiekuna i osoby niesamodzielnej, co pozwala na większy komfort tych osób (nie ma konieczności zmiany miejsca pobytu – pomimo zmiany opiekuna osoba niesamodzielna pozostaje we własnym domu). Projekt ma na celu objęcie opiekunów oraz osoby niesamodzielne krótkoterminową (do dwóch tygodni) opieką dzienną lub całodobową wraz ze wsparciem medycznym, rehabilitacyjnym, psychologicznym i pielęgniarskim. Dodatkowo opieka odciążeniowa jest dostosowana do indywidualnych potrzeb zarówno opiekunów, jak i osób niesamodzielnych.

Zadania w ramach opieki odciążeniowej: opieka wytchnieniowa dla opiekunów osób niesamodzielnych, wsparcie psychologa oraz rehabilitanta, wsparcie medyczne oraz pielęgniarskie, proponowanie profilaktyki zdrowotnej, udzielenie wsparcia poprawiającego zdrowie, pomoc w dotarciu do placówek zdrowia/rehabilitacji, pomoc w doborze odpowiedniego sprzętu rehabilitacyjnego oraz pielęgnacyjnego, szkolenia dla opiekunów w zakresie użytkowania sprzętu rehabilitacyjnego (także w miejscu zamieszkania), grupy wsparcia i spotkania dla opiekunów osób niesamodzielnych.

Projekt realizowany jest w dwóch lokalizacjach: al. Daszyńskiego 22, os. Szkolne 14.

Godziny otwarcia:
• 10.00–18.00 – poniedziałki, środy,
• 9.00–17.00 – wtorki, czwartki, piątki,
• 9.00–14.00 – każda pierwsza sobota miesiąca.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej: wsparciekrakow.pl.
Źródło: materiały nadsyłane przez jednostki samorządu terytorialnego.
Za treść tych informacji PAP S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności.

TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25