facebook RSS # #

26.03.2019 22:13

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-11-05 14:05       aktualizacja: 2018-11-05 14:07       WIADOMOŚCI
  A A A

Na fali odry. Dodatkowe punkty w rekrutacji za szczepienie? Trwa zbieranie podpisów

Na fali odry. Dodatkowe punkty w rekrutacji za szczepienie? Trwa zbieranie podpisów
Fot. Fotolia
Samorządy będą mogły wprowadzić szczepienie jako kryterium w rekrutacji do żłobków i przedszkoli – zakłada obywatelski projekt ustawy, pod którym zbierane są podpisy.

Na Mazowszu zgłoszono 18 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na odrę - 17 w powiecie pruszkowskim i jedno na terenie powiatu warszawskiego - podał w poniedziałek Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie.

Przy okazji odżywa pomysł, by niezaszczepionych dzieci nie przyjmować do publicznych przedszkoli.
W poniedziałek ruszyła zbiórka podpisów pod Obywatelską Inicjatywą Ustawodawczą „Szczepimy – bo myślimy”.

„Projekt ustawy zakłada, że samorządy będą mogły wprowadzić szczepienie jako punktowane kryterium (obok już istniejących) w procesie rekrutacji do publicznych żłobków i przedszkoli” – wyjaśniają autorzy na profilu akcji w mediach społecznościowych.

Zgodnie z Prawem oświatowym w postępowaniu rekrutacyjnym do publicznych przedszkoli na pierwszym etapie brane są pod uwagę: wielodzietność rodziny kandydata; niepełnosprawność kandydata, jego rodziców lub rodzeństwa, samotne wychowywanie kandydata w rodzinie oraz objęcie kandydata pieczą zastępczą.

„Kryteria te mają jednakową wartość i wynikają z Konstytucji RP - ich rozszerzanie nie wydaje się zasadne” – komentuje Anna Ostrowska, rzecznik prasowy MEN. „W Ministerstwie Edukacji Narodowej nie trwają prace nad opracowaniem nowych kryteriów ustawowych przyjęcia do publicznych przedszkoli” – dodaje.

Ale w drugim etapie rekrutacji to samorządy przyjmują różne kryteria różnicujące sytuację dziecka. Punktowane są najczęściej zatrudnienie rodziców, miejsce zamieszkania czy starsze rodzeństwo objęte edukacją przedszkolną.

W 2015 roku z inicjatywą uwzględnienia szczepień w rekrutacji do żłobków i przedszkoli wyszła Częstochowa. Zgodnie z uchwałami tamtejszej rady rodzice ubiegający się o przyjęcie dziecka do miejskich żłobków i przedszkoli mieli przedstawiać zaświadczenie o odbyciu obowiązkowych szczepień ochronnych dzieci. Rozwiązanie to zakwestionował najpierw wojewoda, a potem WSA w Gliwicach.

Wojewoda w rozstrzygnięciu nadzorczym przypomniał, że kryteria określone przez organ prowadzący powinny uwzględniać zapewnienie jak najpełniejszej realizacji potrzeb dziecka i jego rodziny oraz lokalnych potrzeb społecznych. Według organu nadzoru trudno uznać, że potwierdzenie faktu odbycia obowiązkowych szczepień przez dziecko lub ich długotrwałe odroczenie ma na celu uwzględnienie potrzeb dziecka ubiegającego się o miejsce w przedszkolu czy też potrzeb jego rodziny.

„Należy zwrócić uwagę, że kryterium dotyczące szczepień obowiązkowych wprowadzone przez Radę będzie miało zastosowanie dopiero w drugim etapie postępowania rekrutacyjnego. Dzieci przyjmowane w pierwszym etapie nie są oceniane w kontekście spełnienia obowiązku poddania się szczepieniom ochronnym” – zauważył także wojewoda. W jego ocenie częstochowskie regulacje łamały ponadto ustawę o ochronie danych osobowych.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach podzielił zastrzeżenia wojewody i uznał, że to, czy dziecko zostało poddane obowiązkowym szczepieniom, czy nie, nie może być brane pod uwagę w procesie rekrutacji.
"Sprawa, która również musi być w polu widzenia - problematyka szczepień ochronnych - jest regulowana w stosownej ustawie o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych. W tych unormowaniach znajdują się stosowne instrumenty, przy wykorzystaniu których uprawnione do tego organy będą podejmowały działania zmierzające do egzekwowania przeprowadzonych szczepień, łącznie z uruchomieniem postępowania egzekucyjnego" – mówił na rozprawie sędzia Stanisław Nitecki.

"Nie może być tak, że na podstawie ustawy o systemie oświaty będą wprowadzane unormowania - można powiedzieć tylnymi drzwiami - przy pomocy których będzie się chciało uzyskać efekt z punktu widzenia społecznego korzystny, ale z punktu widzenia normatywnego niedopuszczalny. Sąd sobie zdaje sprawę, że to, aby dzieci odbywały szczepienia ochronne, to jest rzecz pozytywna i chwalebna, ale ten obowiązek może być egzekwowany tylko w ten sposób, jaki wynika z przepisów prawa. Gdyby tego nie było, być może należałoby coś takiego wprowadzić, ale te przepisy są, to jest tylko i wyłącznie kwestia ich egzekucji. Natomiast nie można wprowadzać aktem prawa miejscowego unormowań, które są zastrzeżone dla ustawodawcy" - dodał.

aba/
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-11-09 09:26:33
OldestWoman: Po szczepieniu przeciwko odrze odporność nabywa 95 % zaszczepionych, a to oznacza, Juniorze, że na 100 zaszczepionych może zachorować 5 osób. Jeżeli nie zaszczepimy tych 100 osób, zachoruje 100. Czy widzisz różnicę? Dlaczego odrę do Polski przywlekają Ukraińcy a nie odwrotnie? Wytłumacz, proszę mnie starej i głupiej, która w dzieciństwie przechorowała i odrę, i krztusiec, o którym długo w naszym kraju nie było słychać, dopóki działać nie zaczęli tacy, jak ty, przeciwnicy szczepień. Może obejrzyj ten filmik, a potem się wypowiadaj na temat wartości szczepień.
https://www.youtube.com/watch?v=S3oZrMGDMMw
A zapewniam cię, że może być jeszcze gorzej, znacznie gorzej, znam to z autopsji bo choć byłam wtedy w wieku przedszkolnym, ten kaszel akurat pamiętam doskonale. Sami, dzięki szczepieniom, nie doświadczyliście "przyjemności" przechorowania ale pragniecie uszczęśliwiać młodszych od siebie.
 
2018-11-06 09:01:12
junior: Paranoja - zachorowało na odrę dziecko zaszczepione na odrę, więc jaki sens ma szczepienie...? Kolejna nagonka lobby szczepionek - szczepcie się, bo zachorujecie! Totalny bezsens - ludzie myślący zrozumieją o co w tym wszystkim chodzi...

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25