facebook RSS # #

23.03.2019 16:18

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-11-05 13:54       aktualizacja: 2018-11-05 14:02       WIADOMOŚCI
  A A A

Jak usprawnić. Hermeliński: potrzeba zmian na poziomie OKW

Jak usprawnić. Hermeliński: potrzeba zmian na poziomie OKW
Fot. PAP/T. Waszczuk
Należy rozważyć koncepcję powołania korpusu członków obwodowych komisji wyborczych na wzór korpusu urzędników wyborczych - powtarza przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński.

"Nie powinno być sytuacji, że co roku przychodzą nowe osoby, które trzeba szkolić, te szkolenia są krótkie więc nie zawsze są one wystarczające. Brak wiedzy brak doświadczenia - to na pewno pokutuje więc na poziomie obwodowych komisji być może jakieś zmiany byłyby potrzebne" - powiedział szef PKW na konferencji podsumowującej II turę wyborów samorządowych.

"Będziemy to rozważać na posiedzeniu PKW przygotowując memorandum dla pana prezydenta, dla marszałków Sejmu, Senatu, dla pana premiera - to, co po każdych wyborach robimy i co musimy zgodnie z Kodeksem wyborczym zrobić" - dodał Hermeliński.

Podkreślił, że zawsze dokuczliwa jest też sytuacja kiedy brakuje członków obwodowych komisji wyborczych.

Dlatego - jak ocenił - należy "rozważyć koncepcję jakiegoś korpusu członków komisji na wzór korpusu urzędników wyborczych".

Podobne wnioski Hermeliński formułował już po I turze wyborów samorządowych. Jak mówił wówczas, w komisjach zdarzały się osoby, które nie nadają się do takiego przedsięwzięcia.

"Nie dawały sobie rady z liczeniem czy sporządzaniem protokołów" - mówił Hermeliński. "Pomyłki często w liczeniu, często w sumowaniu to coś, co się zdarza, tyle tylko, że nie powinno się zdarzać na tak dużą skalę" - wskazywał szef PKW.

Hermeliński podawał przykład komisji w Warszawie która w trakcie zaprzestała liczenia głosów i trzeba było powołać nową komisję; jak mówił często protokoły OKW były zwracane przez komisarzy czy przez terytorialne komisje wyborcze i trzeba było ponownie wzywać komisje obwodowe, żeby je poprawiały.

js/

TAGI:
 
KOMENTARZE: 8 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-11-07 18:28:38
informatyk_samorządowy: Jedyne czego potrzeba to całkowitej zmiany obecnego stanu prawnego związanego z wyborami. To co nam rządzący nawymyślali to jest koszmar organizacyjny i prawny. Ale do tego trzeba ludzi rozsądnych, kompetentnych i odpowiedzialnych. Także pozostaje czekać do następnych wyborów parlamentarnych i liczyć na opozycję ...
 
2018-11-07 15:31:14
OldestWoman: Ja natomiast proponuję, żeby wreszcie zarządzający wybory zrozumieli, że akcja wyborcza to nie jest, jak to ktoś na forum napisał, klęska żywiołowa. Na zarządzenie wyborów premier miał mnóstwo czasu, zrobił to w ostatniej chwili skracając do granic możliwości kalendarz wyborczy. Pan Hermeliński narzeka, że szkolenia członków okw są krótkie. Mogłyby być znacznie dłuższe, nawet kilkudniowe, dokładne i z powtórkami ale musi być na to czas! Przy tak zredagowanym kalendarzu wyborczym nie ma czasu na nic. Odczuwają to właśnie członkowie komisji wyborczych, zarówno obwodowych, jak i terytorialnych, którymi w trakcie minionych wyborów nie przejmował się kompletnie nikt. Żeby nie pracownicy urzędów gmin (obecnie nazwani gminnymi koordynatorami wyborczymi), to doprawdy nie wiem, jak terytorialne komisje by sobie poradziły. Radziłabym też PKW zastanowić się nad swoim radosnym prawotwórstwem, które uprawia od wielu lat, co wybory tworząc więcej i więcej uchwał i wytycznych, na dodatek zmienianych już na etapie poprzedzającym ich przydatność w procesie wyborczym. KTO ma to wszystko przeczytać i KIEDY ma przekazać komisjom? Bo chyba pan Hermeliński nie liczy na to, że będą to śledzili członkowie komisji we własnym zakresie? Członkom komisji, na etapie ich rekrutacji, tłumaczy się, że sobie w komisji "posiedzą" i zarobią dietę. I z takim nastawieniem przychodzą na pierwsze spotkanie. Jakież jest zdziwienie, że oprócz "posiedzenia" członek komisji ma jeszcze dodatkowe obowiązki!
Zgadzam się w pełni z wypowiedzią obywatela i dodam jeszcze, że ustalanie ilu członków komisji powinno ciągle przebywać w lokalu mija się z celem. Żeby zapobiec głupim pomysłom wystarczyłoby zastrzeżenie, że nie może ich być mniej niż trzech, a faktyczną liczbę reguluje komisja we własnym zakresie biorąc pod uwagę godziny, kiedy napływ głosujących jest największy. Zależy to przecież od lokalnych zwyczajów i uwarunkowań.
Poza tym stwierdzam, że przez wiele lat przyzwyczajano komisje wyborcze do bezradności wyręczając je właściwie we wszystkim i nie pozwalając organizować pracy we własnym zakresie. Efekty właśnie widzimy. Moim zdaniem mniej wytycznych, więcej samodzielności i odpowiedzialności. Nie radzisz sobie, nie angażujesz się - zostajesz odwołany/a ze składu. Zastanowiliby się przed wyrażeniem zgody na uczestnictwo. Komisje nie muszą być bardzo liczne ale dobrze zorganizowane a ich członkowie muszą wiedzieć o co chodzi w wyborach i mieć ochotę pracować.
 
2018-11-06 17:33:24
obywatel: Nie potrzeba zmian na poziomie OKW. Potrzeba powrócić do Kodeksu Wyborczego sprzed tzw. "nowelizacji".

Niepotrzebni są "zewnętrzni" urzędnicy wyborczy. Nie potrzeba 100 komisarzy wyborczych. Niepotrzebne są 2 obwodowe komisje wyborcze. W komisjach brakuje osób merytorycznych - musi być w niej przedstawiciel urzędu, najlepiej w randze zastępcy przewodniczącego. Niepotrzebny jest limit 2 kadencji dla W/B/P. PiS niech spróbuje wygrać uczciwie na argumenty, a nie kombinując i "ulepszając" proces wyborczy. Tymi swoimi "ulepszeniami" doprowadzili do tego, że przy wyborach parlamentarnych nie będzie komu pracować. Nikt zdrowo myślący nie pójdzie do komisji wyborczej. Urząd gminy też będzie robił niezbędne minimum, bez angażowania się. Ciekawe kiedy poznamy wyniki tych wyborów.
 
2018-11-06 09:12:31
Doświadczony, choć były, urzędnik wyborczy: 1. Jedna komisja np. 16-osobowa, na cały dzień wyborczy np. z dwoma wiceprzewodniczącymi
2. Przywrócenie możliwości zgłaszania pracowników jst do pracy w OKW przez W/B/P - w obecnej sytuacji wystarczyłoby co najmniej 2 członków do jednej komisji (to był zawsze sprawdzony model organizacji prac OKW i skuteczny sposób efektywnego nadzoru nad pracą komisji)
3. Likwidacja warunku, że urzędnik wyborczy musi pochodzić spoza gminy - brak zaplecza organizacyjnego i osobowego pokazał w ostatnich wyborach, że osoba taka jest quasiUrzędnikiem
 
2018-11-06 08:23:08
fery: Dlaczego "partie polityczne" które zgłaszają członków obwodowych komisji wyborczych i zgłoszone przez nich osoby nie podlegają wykluczeniu w wyniku losowania, po wyborach zawsze narzekają na opóźnienia. To ich ludzie to robią.
 
2018-11-06 08:11:42
m.j.: Wystarczy wrócić do jednej komisji, w której z mocy prawa będzie co najmniej 2 urzędników ale Urzędu Gminy, a nie wyborczych.
Dla czystości reguł gry wójtowie, burmistrzowie i prezydenci ubiegający się o reelekcję z chwilą ogłoszenia wyborów samorządowych winni być wysyłani (z mocy prawa) na płatny urlop. Ich stanowisko do czasów wyborów powinien sprawować zastępca.
Czas na wykreślenie zapisu o tym, że urzędnikiem wyborczym musi być osoba zamieszkała i pracująca w innej gminie.
 
2018-11-05 23:17:35
urzędnik wyborczy: Moim zdaniem głupotą jest powoływanie dwóch komisji. Szkolenia są ale rzeczywiście są krótkie, a w ostatnich wyborach samorządowych kodeks wyborczy czy regulaminy były przekazane komisjom zbyt późno i w niewystarczającej ilości. Komisja ds przeprowadzenia głosowania miała czas aby zapoznać się z przekazanymi im materiałami. Natomiast komisja "nocna" rozpoczęła pracę "z marszu". Komisje miały np. w kopertach (opisaną)informację jak mają pakować dokumenty aby prawidłowo je przekazać urzędnikowi wyborczemu. I co się dzieje? Prawie nikt tego nie zrobił dobrze. Komisje ds przeprowadzenia głosowania zaraz po 21 chciały opuszczać lokal wyborczy nie sporządzając protokołów przekazania. Uwag mam wiele, ale przedstawię je PKW.
 
2018-11-05 14:21:39
Lesio: A może automaty do odczytywania kart jak w Lottomatach ?
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25