facebook RSS # #

17.07.2019 17:35

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-11-08 12:30       aktualizacja: 2018-11-08 12:44       WIADOMOŚCI
  A A A

Nowy mechanizm. Robaczyński: MF przedstawiło szczegóły nowego mechanizmu korekcyjno-wyrównawczego w JST

Nowy mechanizm. Robaczyński: MF przedstawiło szczegóły nowego mechanizmu korekcyjno-wyrównawczego w JST
Fot. Fotolia
Tzw. mieszkaniec referencyjny, a nie statystyczny ma być jednym z kluczowych elementów nowego systemu korekcyjno-wyrównawczego dla samorządów - wynika z informacji resortu finansów.

Wiceminister finansów Tomasz Robaczyński przedstawił na czwartkowym posiedzeniu sejmowej komisji samorządu terytorialnego stan prac nad nowym systemem korekcyjno-wyrównawczym dla samorządów. Zmiany w tym zakresie ministerstwo zapowiadało już w sierpniu br. (Pisaliśmy o tym: MF: będzie nowy system korekcyjno-wyrównawczy dla samorządów).

Robaczyński poinformował, że właśnie kończy się pierwszy etap prac, w którym ministerstwo wspólnie z ekspertami Banku Światowego skupiło się nad stroną wydatkową mechanizmu.
 
Wiceminister podkreślił, że dotychczas główną bazą odniesienia, jeśli chodzi o potrzeby wydatkowe samorządów byli faktyczni mieszkańcy danej jednostki. „Teraz chcielibyśmy, i ku temu zmierzają nasze prace, przenieść ten punkt odniesienia na tzw. mieszkańca referencyjnego, czyli mieszkańca z uwzględnieniem potrzeb wydatkowych danej JST" - mówił wiceszef MF.

Wyjaśnił, że do ustalenia potrzeb wydatkowych przyjęto wydatki bieżące JST, jako te wydatki, które są standardowymi wydatkami koniecznymi do poniesienia przez samorządy, z wyłączeniem potrzeb majątkowych i inwestycyjnych, które, w ocenie resortu są różne w poszczególnych JST. „Przyjęliśmy, aby tą główną bazą odniesienia były wydatki bieżące JST, jako średnia z trzech ostatnich lat" - zaznaczył Robaczyński.

Dodał, że w kolejnym kroku określono sfery gospodarcze, w których samorządy ponoszą największe wydatki. Chodziło o wydatki, które w poszczególnych działach wynoszą co najmniej 5 proc. i w sumie obejmują łącznie nie mniej niż 85 proc. kwoty wszystkich wydatków bieżących. „Następnie w drodze metod ekonometrycznych ustalaliśmy, jakie obiektywne czynniki są skorelowane z tymi ponoszonymi wydatkami , czyli wzięliśmy pod uwagę kluczowe czynniki wpływające na wysokość tych wydatków" - tłumaczył Robaczyński.

Jak wyjaśnił, w ten sposób wybrano czynniki, które w najlepszy sposób są powiązane z daną grupą wydatków i jednocześnie mają uzasadnienie ekonomiczne . Jako przykład takich wskaźników wiceminister wskazał długość dróg gminnych w wydatkach na transport oraz liczbę osób w wieku ponad 65 lat przy wydatkach na pomoc społeczną w gminach.
 
„Dla każdej jednostki w ten sposób ustalono indeks potrzeb wydatkowych i na tej podstawie wyliczono liczbę mieszkańców referencyjnych. Czyli w zależności od potrzeb wydatkowych ten mieszkaniec faktyczny został skorygowany na plus, bądź na minus" - mówił Robaczyński zaznaczając, że w ten sposób podkładając te dane „doszliśmy do jednostki, którą już nie jest mieszkaniec faktyczny, tylko referencyjny, czyli uwzględniający potrzeby wydatkowe poszczególnych JST.

Według informacji Robaczyńskiego "pierwszy etap prac nad mechanizmem korekcyjno-wyrównawczym dobiega końca i niebawem ruszą konsultacje nowego modelu z samorządami".   

mp/  
TAGI: FINANSE
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25