facebook RSS # #

17.07.2019 17:48

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-11-08 14:57       aktualizacja: 2018-11-08 21:18       WIADOMOŚCI
  A A A

Spory o marsze. Sądy uchyliły zakazy marszów wydane przez prezydentów Warszawy i Wrocławia

Spory o marsze. Sądy uchyliły zakazy marszów wydane przez prezydentów Warszawy i Wrocławia
Fot.PAP/B.Zborowski
Sądy pierwszej instancji uchyliły decyzje prezydentów Warszawy i Wrocławia zakazujące organizacji 11 listopada marszów środowisk narodowych. Władze obu miast już zapowiedziały apelacje.

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylając decyzję prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz uznał, że "wolność zgromadzeń pełni doniosłą rolę w demokratycznym państwie prawa", a "prawo do zgromadzeń jest chronione konstytucją". Sędzia Michał Jakubowski podkreślał też, że decyzja o zakazie "jest możliwa po starannym zbadaniu sprawy i musi zawierać przekonujące uzasadnienie".

Prezydent Warszawy, uzasadniając decyzję o zakazie organizacji Marszu Niepodległości, podkreślała: "Po pierwsze: bezpieczeństwo. Przy obecnych kłopotach policji trudno wierzyć, że uda się je zapewnić 11 listopada. Po drugie: historia. Polska i Warszawa dość już wycierpiały przez agresywny nacjonalizm. Nie tak powinno wyglądać stulecie niepodległości. Stąd decyzja o zakazie".

Pełnomocnik prezydent stolicy mec. Antoni Kania-Sieniawski powiedział PAP, że ratusz odwoła się od decyzji sądu uchylającej zakaz organizacji 11 listopada Marszu Niepodległości. "Mamy 24 godziny, żeby złożyć zażalenie" - dodał. "Mamy dwa przejścia marszów w tym samym miejscu i czasie. To jest precedensowa sprawa, nie mieliśmy jeszcze takiej sytuacji" - ocenił mec. Kania-Sieniawski.

W związku z decyzją prezydent Warszawy o zakazie Marszu Niepodległości prezydenta Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki ustalili, że zostanie zorganizowany "wspólny biało-czerwony marsz", który będzie miał charakter uroczystości państwowej. Organizacją marszu, który będzie objęty patronatem narodowym przez prezydenta Dudę, zajmuje się rząd.

Zarówno prezydent, jak i premier, zachęcają wszystkich do udziału w marszu. "+Biało-Czerwony Marsz 100-lecia Odzyskania Niepodległości+ to uroczystość państwowa organizowana przez władze Rzeczypospolitej. Zaproszeni są Wszyscy. Przyjdźmy tylko z biało-czerwonymi flagami! Bądźmy razem! Pokażmy, że Polska jest jedna, radosna i wspólna! #PL100" - napisał Andrzej Duda na Twitterze.

We Wrocławiu - w przeciwieństwie do Warszawy - decyzja sądu uchylająca zakaz marszu zapadła na niejawnym posiedzeniu, bez udziału stron. Rzecznik sądu Marek Poteralski powiedział dziennikarzom, że uchylając decyzję prezydenta Rafała Dutkiewicza Sąd Okręgowy uznał, że prawo do zgromadzeń jest wartością chronioną konstytucyjnie. "Może być ono ograniczone jedynie w wypadkach ściśle wskazanych w ustawie o zgromadzeniach. Sąd, badając przesłanki, które w swojej decyzji podał prezydent Wrocławia ocenił, że nie są to przesłanki, które są wskazane w ustawie o zgromadzeniach" - powiedział sędzia.

Dutkiewicz argumentował, że decyzja o zakazie marszu została podjęta po uzyskaniu opinii od policji. W uzasadnieniu podkreślono, że po analizie "okoliczności i dowodów zgromadzonych w sprawie" stwierdzono, że podczas zgromadzenia może dojść do przestępstw i wykroczeń – tj. do znieważenia osób, nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych oraz udziału w zgromadzeniu osób posiadających przy sobie wyroby pirotechniczne lub inne niebezpieczne materiały i narzędzia.

Tak jak w Warszawie orzeczenie jest nieprawomocne. Wrocławski magistrat także zapowiedział już, że odwoła się od decyzji sądu pierwszej instancji.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-11-09 13:31:08
pawel: OldestWoman, rozumiem, że tego samego zdania byłaś, gdy zakazywano marszów/parad np. w Lublinie? Prędzej poszedł bym na blokadę marszu niepodległości, niż na marsz, ale stosujmy równe prawa dla wszystkich. Nie można z góry zakładać, że przyjdą naziści i będą składać hołd Hitlerowi i w związku z tym zakazywać marszu, bo tak naprawdę nam się nie podoba, że ktoś ma pusto w główce i jest narodowcem w koszulce z husarią. ma do tego prawo. jeśli będzie złamane prawo, zgromadzenie należny zdelegalizować i zakończyć.
 
2018-11-08 16:22:36
OldestWoman: Rządzący i ich sądy wiedzą lepiej. Kiedy wydarzy się nieszczęście, winne będą samorządy, że nie zdołały zapewnić bezpieczeństwa. Zupełnie, jak z dopisywaniem się do rejestru wyborców, choć w tym przypadku jest znacznie gorzej. Chodzi o życie i mienie, którego nie ma kto zabezpieczyć.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25