facebook RSS # #

24.01.2020 09:50

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-11-22 16:15       aktualizacja: 2018-11-23 16:56       WIADOMOŚCI
  A A A

Drogi prąd. Samorządowe budżety pod napięciem

Drogi prąd. Samorządowe budżety pod napięciem
Fot. PAP/L.Muszyński
Średnio kilkadziesiąt procent więcej zapłacą w przyszłym roku samorządy za energię elektryczną. W przypadku Olsztyna różnica wyniesie prawie 6 mln zł. Bydgoszcz zapłaci więcej o ponad 7,3 mln. Podwyżki cen prądu będą dla nas bolesne - przyznają samorządowcy. Na razie jednak wstrzymują się z podnoszeniem opłat za swoje usługi.

Do połowy listopada wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast musieli przygotować pierwsze wersje budżetów na 2019 r. W tym roku jednym z problemów, z którym musieli się zmierzyć, było znalezienie dodatkowych środków na rachunki za energię, której ceny na rynkach hurtowych od kilku miesięcy gwałtownie rosną. W efekcie miasta takie jak Olsztyn, Bydgoszcz, czy Poznań zapłacą za prąd o kilka milionów złotych więcej niż dotychczas.  

„Podwyżka cen energii elektrycznej będzie dla naszego miasta bolesna" - przyznała Marta Bartoszewicz, rzeczniczka Olsztyna informując, że miasto kilka dni temu, już po raz dziesiąty, podpisało umowę na grupowy zakup energii.

„Wybraliśmy oferenta, który zaproponował najkorzystniejszą cenę, ale i tak jest ona dużo wyższa niż cena, którą uzyskaliśmy w ubiegłorocznym postępowaniu. To oznacza, że za oświetlenie uliczne zapłacimy o prawie 700 tys. zł więcej, a za zużycie prądu w budynkach należących tylko do naszej gminy (szkołach, przedszkolach, jednostkach budżetowych, spółkach gminy, etc.) zapłacimy o ponad 5,2 mln zł więcej" - zaznaczyła Bartoszewicz.

Z kolei Bydgoszcz, po trwających kilka miesięcy przetargach, podpisała w lipcu umowę na zakup energii elektrycznej, której koszt będzie o 38 proc. wyższy w porównaniu do poprzedniej umowy. „Za energię elektryczną szacunkowo zapłacimy wraz z oświetleniem o 7,26 mln zł więcej niż w przetargu 2017/2018. Za samo tylko oświetlenie zapłacimy o 1,7 mln zł więcej niż rok temu" - poinformował Tomasz Bońdos, koordynator Zespołu ds. Zarządzania Energią w bydgoskim ratuszu.

Zaznaczył jednak, że przetarg i tak przyniósł oszczędności, a Bydgoszcz uzyskała niższe stawki od tych, które operatorzy oferują małym firmom i podwykonawcom współpracującym z miastem.

Jagoda Gołek-Schild z Wydziału Gospodarki Komunalnej UM Poznania zwróciła uwagę, że nawet dla poznańskiej grupy zakupowej energii, która należy do największych w kraju, i która rokrocznie uzyskiwała w przetargach jedne z najniższych cen, skala tegorocznych podwyżek jest dużym zaskoczeniem.

„W tym roku ponownie ogłosiliśmy przetarg i pod koniec sierpnia br. otworzyliśmy oferty, które potwierdziły aktualną tendencję na Towarowej Giełdzie Energii. W ostatnich miesiącach wzrost cen energii znacznie przyspieszył - wynosi on blisko 50 proc. w stosunku do cen z roku ubiegłego. Jest to duże zaskoczenie dla całego rynku energii" - oceniła Gołek-Schild.

Dodała, że w związku z tą sytuacją w projekcie budżetu Poznania na 2019 r. zwiększono środki m.in. na oświetlenie ulic o ok. 6,9 mln, na przewozy realizowane przez MPK - o 10,7 mln zł oraz o 400 tys. zł na koszty funkcjonowania urzędu miasta.

Mieszkańcy podwyżek nie odczują


Pomimo tak dużych podwyżek kosztów energii żadne z wymienionych miast nie zdecydowało się jeszcze na podniesienie cen za swoje usługi.

„W chwili obecnej jeszcze ich nie rozważamy. Jednak wyznacznikiem  takiej decyzji będzie wzrost cen od naszych podwykonawców" - powiedział Tomasz Bońdos, zwracając uwagę, że cena energii to tylko jeden ze składników kosztów.

„Miasto kupiło prąd i tak tanio w stosunku do tych cen, które mają małe firmy i nasi podwykonawcy. Jeżeli oni nam podniosą ceny to w końcu musi nam się to przełożyć na podwyżki biletów i innych usług miejskich. To będzie moim zdaniem nieuniknione w pewnej perspektywie czasowej. Budżet miasta nie jest wstanie całkowicie pokryć wzrostu cen mediów bez uszczerbku" - ocenił koordynator Zespołu ds. Zarządzania Energią w bydgoskim ratuszu.

Na pytanie, czy miasto rozważa np. podniesienie cen biletów komunikacji miejskiej lub opłat za przedszkole, rzeczniczka Olsztyna Marta Bartoszewicz zaznaczyła, że „miasto nie ma na razie w planach podwyższać cen za przedszkole". Natomiast w kontekście komunikacji miejskiej „bardziej dotkliwe są dla nas wciąż wzrosty cen paliw niż cen energii elektrycznej".

Dodała przy tym, że „wzrost cen energii elektrycznej odbije się negatywnie na inwestycjach, których - ze względu na zmniejszenie budżetu - będzie mniej".

Również Daria Kulczewska z biura prasowego miasta Poznania poinformowała, że obecnie miasto nie planuje podwyżek opłat za miejskie usługi w związku z podwyżkami cen prądu.

Rekompensaty za drożejący prąd

Minister energii Krzysztof Tchórzewski zapowiedział w środę, że wszystkie gospodarstwa domowe, bez względu na dochód, dostaną rekompensaty z tytuły wzrostu cen energii. Rozliczeniem mają się zająć dostawcy energii.

"Praktycznie ma to wyglądać tak, że rachunek się nie zmieni, rozliczenia będą dokonywać dostawcy. To będą dopłaty, które zostaną ujęte w budżecie; powstanie fundusz, z którego to będzie rozliczane" - mówił minister. "Rachunek się nie zmieni, odbiorca dostanie taki sam rachunek, zapłaci tyle samo" - podkreślał.

Jak dodał, rząd chce rekompensować wzrost cen energii, który traktuje jako "niesłuszny", bo niepodyktowany żadnymi uwarunkowaniami zewnętrznymi, a jedynie wzrostem kosztów emisji CO2, a nie np. ceny węgla. "Z szacunków, które znam, ceny paliwa na 2019 r. w polskiej energetyce nie mają większego wpływu na wzrost cen energii" - podkreślił Tchórzewski.


Marcin Przybylski

TAGI: ENERGIA
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25