facebook RSS # #

19.06.2019 12:00

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-11-28 16:50       aktualizacja: 2018-11-28 11:13       WIADOMOŚCI
  A A A

Otworzyć dane. Krok po kroku - jak udostępniać dane publiczne w urzędach

Otworzyć dane. Krok po kroku - jak udostępniać dane publiczne w urzędach
Fot. MC
Jak udostępniać dane publiczne nie łamiąc przy tym prawa - Ministerstwo Cyfryzacji opracowało praktyczny podręcznik, skierowany m.in. do urzędników samorządowych, w którym krok po kroku prowadzi przez proces otwierania danych publicznych.

Urzędy samorządowe dysponują niezliczoną ilością danych - to m.in. informacje o dochodach, wydatkach, edukacji czy mieszkalnictwie. Jak przekonuje Ministerstwo Cyfryzacji, wyszukiwarki internetowe pokazują mniej niż 10 proc. zawartości internetu, a ponad 90 proc. danych ukrywa się w tzw. deep web takich jak bazy danych czy archiwa, których wyszukiwarki nie indeksują.

Tymczasem dane publiczne to cenny surowiec, wykorzystywany w aplikacjach, produktach i usługach, którego wartość zaczęli doceniać naukowcy i przedsiębiorcy.

"Otwarte dane są kołem zamachowym gospodarki" - mówi cyfryzacji Marek Zagórski. "Mogą z nich korzystać obywatele zainteresowani działaniami państwa, innowacyjne firmy tworzące produkty i usługi oparte na danych, organizacje pozarządowe, naukowcy czy urzędnicy przygotowujący raporty i analizy" - wskazuje.

By jednak z danych publicznych można było skorzystać niezbędne jest ich przystępne udostępnienie. Wszystkie urzędy, które zastanawiają się nad otwieraniem danych albo już to robią i szukają sposobu na usprawnienie swoich działań mogą skorzystać z publikacji MC "Otwieranie danych. Podręcznik dobrych praktyk".

"Ochrona danych osobowych, uwarunkowania prawne lub technologiczne nie powinny stać na przeszkodzie w otwieraniu danych. Dlatego Ministerstwo Cyfryzacji opracowało standardy otwartości danych publicznych dla administracji, które zapewnią właściwe przygotowanie i udostępnianie danych do ponownego wykorzystywania. Obejmują one wytyczne dotyczące: regulacji prawnych, zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony prywatności danych, technicznych aspektów ich udostępniania oraz dostępu do baz danych przez API (interfejs programistyczny aplikacji). Standardy otwartości danych zapewnią wyższą jakość danych udostępnianych przez administrację" - przekonuje MC.

Resort zachęca przy tym samorządy i inne instytucje publiczne, by udostępniając swoje bazy danych korzystały z dedykowanego portalu Dane.gov.pl. W założeniu MC, portal ma być źródłem pewnych i na bieżąco aktualizowanych danych z urzędów i instytucji publicznych, udostępnianych bezpłatnie do ponownego wykorzystywania.

Portal dane.gov.pl jest zasilany otwartymi danymi ponad 100 instytucji. Można tam znaleźć wiele zbiorów gotowych do pobrania i ponownego wykorzystywania, m.in. dot. zdrowia, budżetu, edukacji czy środowiska. Portal cały czas jest rozwijany i wzbogacany o nowe funkcjonalności, a wszystkie zgromadzone w nim dane  można bezpłatnie pobierać i swobodnie wykorzystywać, na przykład w aplikacjach.

js/

 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25