facebook RSS # #

27.01.2020 15:11

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-11-28 13:55       aktualizacja: 2018-11-28 15:04       WIADOMOŚCI
  A A A

Droższy prąd. Tchórzewski: samorządy odczują skutki podwyżek cen energii

Droższy prąd. Tchórzewski: samorządy odczują skutki podwyżek cen energii
Fot. PAP/P.Nowak
Nie można obiecać, że przedsiębiorstwa i samorządy podwyżek cen energii nie odczują - powiedział w środę minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas kongresu Envicon.

Minister Tchórzewski, który wziął udział w panelu poświęconym gospodarce o obiegu zamkniętym mówił m.in. o skutkach podwyżek cen energii dla firm i samorządów.   

„W tej chwili jesteśmy w takich kleszczach. Jako państwo mamy niewielki ruch żeby sobie z tym poradzić. Niemniej ponad 20-25 proc. my już amortyzujemy w stosunku do wzrostu cen praw do emisji, poprzez nasze działania wewnętrzne w spółkach energetycznych. Natomiast nie uchronimy nas przed podwyżkami cen" - mówił Tchórzewski.

Minister zwrócił uwagę, że podwyżki cen energii elektrycznej w Polsce nie będą najwyższe jeśli chodzi o kraje UE. „Nasze podwyżki będą dużo niższe, bo w niektórych państwach sięgają nawet 80 proc. Jest to pewien dramat, który ma miejsce w całej Europie w tej chwili" - wskazał Tchórzewski. Dodał, że w związku z tym „nie można powiedzieć i obiecać, że przedsiębiorstwa i samorządy tej podwyżki nie odczują. Jest to element polityki klimatycznej Unii Europejskiej".

Tchórzewski wskazał, że o ile samorządy "w pewnych kosztach odczują podwyżki", to dla firm nie powinny one być problemem. "W przedsiębiorstwach, szczególnie usługowych, nie ma takiego dramatu, dlatego, że koszt energii elektrycznej w kosztach tych firm to ok. 4 proc." - zauważył minister. 

W jego ocenie najbardziej podwyżki rachunków za prąd odczują odbiorcy indywidualni. "W kieszeni obywatela podwyżka 20-30 proc. jest podwyżką znaczną, bo przekracza wielkość jednego rachunku rocznie" - argumentował minister, podkreślając, że rząd pracuje nad wprowadzeniem rekompensat dla obywateli. Minister nie wspomniał jednak o podobnym narzędziu dla samorządów.

W ubiegłym tygodniu resort energii zapowiedział, że wszystkie gospodarstwa domowe, bez względu na dochód, dostaną rekompensaty z tytuły wzrostu cen energii. Rozliczeniem mają się zająć dostawcy energii.

"Praktycznie ma to wyglądać tak, że rachunek się nie zmieni, rozliczenia będą dokonywać dostawcy. To będą dopłaty, które zostaną ujęte w budżecie; powstanie fundusz, z którego to będzie rozliczane" - mówił Tchórzewski.  

Jak dodał, rząd chce rekompensować wzrost cen energii, który traktuje jako "niesłuszny", bo niepodyktowany żadnymi uwarunkowaniami zewnętrznymi, a jedynie wzrostem kosztów emisji CO2, a nie np. ceny węgla. 

Z kolei w ubiegłym tygodniu Związek Miast Polskich zaproponował samorządom wspólne wystąpienie do Urzędu Regulacji Energetyki w sprawie podwyżek cen energii elektrycznej. W opinii ZMP niemal 60-procentowe podwyżki cen energii zaburzają poważnie równowagę interesów przedsiębiorstw energetycznych oraz odbiorców paliw i energii.

mp/  
TAGI: ENERGIA
 
KOMENTARZE: 3 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-11-30 11:59:32
Marcin Skonieczka, wójt gminy Płużnica: Stwierdzenie, że podwyżki, to "element polityki klimatycznej Unii Europejskiej" to w mojej ocenie próba przerzucenia odpowiedzialności na UE. Myślę, że problemem nie jest to, że w Europie chcemy wspólnie dbać o klimat. Istotą problemu jest raczej to, że polski rząd rozwija produkcję energii z węgla. Pytanie, czy zamiast tego nie powinien aktywnie wspierać OZ, w tym w szczególności mikroinstalacji.
 
2018-11-29 07:54:55
urzędnik: Jeżeli Polska za dużo emituje CO2 to powinniśmy iść w kierunku energii odnawialnej a nie się cofać. Program czyste powietrze to jedna wielka porażka obarczona dodatkowymi kosztami. I jak ludzie palą śmieci to tak będzie że tylko 1 % obywateli wymieni ogrzewanie na nowsze a reszta dalej będzie kopcić śmieciuchami a wzrost ceny za energię spowoduje jeszcze większe zanieczyszczenie bo ludzie którzy zdecydowali się na ogrzewanie domu prądem obecnie będą rezygnować bo kogo będzie stać na takie rachunki. A dla Gmin podwyżka to jest wzrost podatków dla mieszkańców więc jak zwykle naród dostanie po tyłku tu nie ma nic co się ukryje
 
2018-11-28 19:31:48
to trzeba byc co najmniej ministrem: Wg mnie podwyżka 20 % to zawsze 20 % zarówno dla mieszkańca jak i dla gminy

ANKIETA

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25