facebook RSS # #

25.05.2019 02:22

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-11-29 12:25       aktualizacja: 2018-11-29 12:59       WIADOMOŚCI
  A A A

Rusza mLegitymacja. Szkoły mogą wnioskować o mLegitymacje

Rusza mLegitymacja. Szkoły mogą wnioskować o mLegitymacje
Fot. MEN
Halinów na Mazowszu to pierwsza gmina w Polsce, w której uczniowie mogą korzystać z legitymacji szkolnej w telefonie komórkowym. Ministerstwo Cyfryzacji zakończyło pilotaż mLegitymacji; od teraz wszystkie zainteresowane szkoły mogą zgłaszać chęć przystąpienia do projektu.

W mLegitymacji zapisane są wszystkie dane, które można znaleźć w papierowym dokumencie czyli m.in.: dane osobowe, numer legitymacji, nazwę i adres szkoły. Aby uruchomić elektroniczny dokument uczniowie muszą posiadać telefon z systemem operacyjnym Android w wersji co najmniej 6.0.

"mLegitymacja szkolna, identycznie jak papierowa wersja dokumentu, poświadcza uprawnienia uczniów do ulgowych przejazdów kolejowych, czy autobusowych. Jest także podstawą do otrzymania innych, przysługujących uczniom, zniżek" - wskazuje minister cyfryzacji Marek Zagórski. "Uczniowie mogą z niej korzystać w tych samych sytuacjach, w których obecnie korzystają z tradycyjnych dokumentów. Nie tylko w trakcie kontroli biletów, ale także np. przy zakładaniu karty w bibliotece czy zakupie biletów do kina" - dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Resort zapewnia, że mLegitymacja szkolna to bezpieczne, trudne do podrobienia narzędzie, umożliwiające weryfikację informacji, jakie obecnie znajdują się w papierowej legitymacji. Można ją zweryfikować wizualnie - posiada takie zabezpieczenia jak hologram i animowana flaga. Dodatkowo, w przypadku wątpliwości, można wykorzystać ogólnodostępną aplikację mWeryfikator, która sprawdzi nie tylko autentyczność dokumentu, ale także to czy dokument nie został zastrzeżony w szkole (w przypadku np. zagubienia telefonu).

Według Zagórskiego, mLegitymacja nie tylko ułatwi życie uczniom, ale powinno też spodobać się rodzicom. "mLegitymacja powinna rozwiązać odwieczny rodzinny problem - ciężko będzie zostawić ją w domu. Mało który młody człowiek nie pamięta przecież o zabraniu telefonu komórkowego. Co więcej, mLegitymację będzie można zainstalować w telefonie rodzica" - zauważył minister.

mLegitymacje szkolne mogą być wydawane uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych, publicznych i niepublicznych. Może ją otrzymać każdy uczeń, któremu wydano wcześniej tradycyjną wersję dokumentu. W przypadku utraty ważności "tradycyjnej" legitymacji, mobilna wersja dokumentu będzie unieważniana. Szkoła będzie mogła unieważnić dokument także w przypadku utraty mLegitymacji z powodu uszkodzenia, niepoprawnego działania, czy zgubienia urządzenia mobilnego, w którym była przechowywana.

By jednak uczeń mógł "nosić" swoją legitymację w telefonie niezbędne jest podpisanie porozumienia między Ministerstwem Cyfryzacji, a szkołą do której uczęszcza.

Pierwszy taki dokument podpisali w czwartek minister cyfryzacji Marek Zagórski i Lidia Kołakowska, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Halinowie. Dzięki temu uczniowie tamtejszej Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego lada moment będą używać elektronicznej wersji legitymacji szkolnej.

W najbliższym czasie przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji podpiszą porozumienia z dyrektorami kolejnych szkół, które wyraziły chęć przystąpienia do projektu. Resort czeka na zgłoszenia kolejnych placówek.

"Zgłoś się do nas wypełniając FORMULARZ" - zachęca ministerstwo. Po dokonaniu formalności upoważnione, wskazane przez szkołę osoby, otrzymają dostęp do dedykowanego portalu umożliwiającego wystawianie i obsługę mLegitymacji.

mLegitymacja jest częścią aplikacji mObywatel, jej wdrożenie poprzedziły wielomiesięczne testy i pilotaże systemu. Rozwiązanie było testowane nie tylko w Halinowie, ale też w szkołach w Siedlcach i Żyrardowie. Formalnie wydawanie mLegitymacji możliwe jest w oparciu o rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych.

js/

 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25