facebook RSS # #

20.06.2019 08:18

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-01-08 23:11       aktualizacja: 2019-01-09 12:28       WIADOMOŚCI
  A A A

Czyste Powietrze. Polski Alarm Smogowy rozlicza rząd z działań antysmogowych

Czyste Powietrze. Polski Alarm Smogowy rozlicza rząd z działań antysmogowych
Fot. Fotolia
Według Polskiego Alarmu Smogowego wojewódzkie fundusze ochrony środowiska nie radzą i nie poradzą sobie z naborem wniosków o dotacje na termomodernizację czy wymianę pieców w domach jednorodzinnych z programu „Czyste Powietrze”.

PAS postuluje, żeby nabór tych wniosków przekazać samorządom gminnym. Apeluje też o inne zmiany, wskazując niedociągnięcia w rządowych działaniach antysmogowych.

Równo dwa lata temu rząd przedstawił swój program walki ze smogiem, zawierając go w 15 punktach (rekomendacjach). Od tego czasu ekologiczna organizacja Polski Alarm Smogowy monitoruje wdrażanie tego programu i sporządza coś w rodzaju jego okresowej oceny. We wtorek przedstawiła swą najnowszą ocenę realizacji rządowego programu „Czyste Powietrze”.

„Antysmogowe działania rządu wciąż nie przynoszą oczekiwanych efektów. Z jednej strony zmieniane jest prawo i tworzone są programy finansowego wsparcia do wymiany kotłów i termomodernizacji, z drugiej mamy duży problem z egzekwowaniem tego prawa, a realizacja programów idzie zbyt wolno” – wskazał PAS.

Organizacja pochwaliła wprawdzie rząd za wprowadzanie kolejnych antysmogowych przepisów, m.in. standardów emisyjnych dla sprzedawanych kotłów i pieców, ale jej zdaniem te przepisy są na razie w dużej części martwe. Dotyczy to m.in. właśnie standardów dla pieców, które miały wyeliminować z rynku tzw. kopciuchy, czyli piece nie spełniające żadnych standardów emisji zanieczyszczeń.

– Mimo zakazu ich sprzedaży one wciąż są w obrocie – powiedział Andrzej Guła, lider PAS. – Z kilku powodów. Są pewne luki w prawie. Ponadto nie ma za sprzedaż „kopciuchów” sankcji. Co więcej na razie nie zajmuje się tą kwestią inspekcja handlowa, więc trzeba by nałożyć na nią obowiązek prowadzenia kontroli w tym zakresie. Taki obowiązek dopiero ma być na nią nałożony.

Zdaniem Polskiego Alarmu Smogowego podobnie jest z normami jakości węgla. PAS skrytykował Ministerstwo Energii za to, że resort „bardzo zliberalizował te normy”, dopuszczając do sprzedaży miały o zawartości popiołu do 30 proc. i o wilgotności do 20 proc. – Takie miały to nie węgiel, ale odpad – ocenił Guła. – Według tychże norm nie wolno wprawdzie sprzedawać mułów węglowych i flotokoncentratów, ale umożliwiają one dodawanie ich do trafiających do sprzedaży miałów. Sprzedawcy węgla mają obowiązek wystawiania świadectw jego jakości, ale w praktyce często tego nie robią, wielu nawet nie wie, że powinni to robić, a inspekcja handlowa i w tym przypadku nie prowadzi jeszcze żadnych kontroli.

PAS miał też zastrzeżenia do realizacji programu dotacyjnego „Czyste Powietrze”, prowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – Sam program, jak i termomodernizacyjną ulgę podatkową, oceniamy bardzo pozytywnie, ale i w ich przypadku potrzeba dużych modyfikacji – mówi lider Polskiego Alarmu Smogowego. – Nabór wniosków o dotacje z programu „Czyste Powietrze” prowadzą wojewódzkie fundusze ochrony środowiska, które nie są przygotowane do obsługi setek tysięcy beneficjentów. W WFOŚ nabór tych wniosków się zatyka, idzie to tam zbyt wolno. Mamy więc dobry program, który na skutek ich niewydolności nie będzie działał zgodnie z zamierzeniami rządu.

PAS postuluje w związku z tym, żeby nabór wniosków o dotacje z programu NFOŚiGW „Czyste Powietrze” przekazać samorządom gminnym. Postuluje też, żeby zarówno ów program, jak i drugi rządowy program termomodernizacji i wymiany pieców (adresowany do polskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem), obejmował nie tylko domy jednorodzinne, ale i wielorodzinne, np. kamienicy opalane piecami węglowymi.

Organizacja apeluje również, by w realizację tego drugiego programu, skierowanego szczególnie do najbiedniejszych, były włączone gminne ośrodki pomocy społecznej.

Oprócz tego PAS domaga się wznowienia prac nad przepisami, chroniącymi kliny nawietrzające w miastach, zwiększającymi kontrolę emisji spalin w autach oraz zaostrzającymi kary za wycinanie filtrów DPF w samochodach z silnikiem diesela. To o tyle ważne, że szczególnie w dużych miastach spaliny samochodowe mają bardzo duży udział w zanieczyszczaniu powietrza. W dodatku liczba aut w Polsce lawinowo rośnie. Jak zauważyli działacze PAS, np. w Warszawie liczba aut na 1000 mieszkańców jest 2-krotnie wyższa niż w Berlinie.

Polski Alarm Smogowy przypomniał też, że w 80 proc. gmin nie wprowadzono dotąd mechanizmów kontroli, dotyczących palenia odpadami. Mimo, że zakaz palenia odpadami funkcjonuje od wielu lat.

- Możemy tworzyć najlepsze przepisy, ale potem potrzebna jest ich skuteczna egzekucja, z czym w przypadku przepisów antysmogowych mamy na razie duży problem – powiedział Andrzej Guła, lider PAS. – Więc to także musimy zmienić, by walka ze smogiem była skuteczna. Choć, oczywiście, wszystkich patologii nie da się wyeliminować, ale powinniśmy dążyć do tego, by było ich jak najmniej.

Jacek Krzemiński
 
KOMENTARZE: 12 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-01-19 18:26:00
anonim: W walce ze smogiem najskuteczniejsza jest wymiana pieca i ocieplenie domu, trzeba jednak zwracać szczególną uwagę na jakość użytych do termoizolacji materiałów i przede wszystkim sprawdzać styropiany na na stronie GUNBu w zakładce wyników badań. Byłem w szoku jak wielu producentów nie spełnia norm jakościowych, co gorsza nawet tych uznanych za liderów rynku
 
2019-01-11 20:46:31
Jan: Aby zwalczyć smog potrzebna jest też świadomość, odpowiedzialność i zaangażowanie obywateli, bo najlepszym sposobem na walkę ze smogiem jest opał odpowiedniej jakości, sprawny piec i dobra termoizolacja domu
 
2019-01-11 20:45:34
Jan: Aby zwalczyć smog potrzebna jest też świadomość, odpowiedzialność i zaangażowanie obywateli, bo najlepszym sposobem na walkę ze smogiem jest opał odpowiedniej jakości, sprawny piec i dobra termoizolacja domu
 
2019-01-11 13:52:32
tesa: W latach 80-tych byłam w Leverkusen. Pamiętam, że miasto ogrzewane było przez spalarnię śmieci - filtry na kominach były takie, że nikt nie czuł nic, nie było zanieczyszczeń powietrza. Tyle lat temu - jeśli to była dobra technologia, dlaczego nie została rozpowszechniona? Dlaczego wszystko idzie w kierunku zakazów, kontroli, kar indywidualnych właścicieli domów - a nie w kierunku modernizacji istniejących i budowy nowych obiektów zaopatrujących siecią ciepłowniczą indywidualne domy? Zamiast dotować piece może lepiej skupić się na innych modelach systemów grzewczych?
 
2019-01-10 06:28:42
Ela: Inni sobie nie radzą to gminy. A czy gminy maja zasób ludzi, aby wykonać te zadania. Znowu będzie konieczność zatrudnienia a kto zapłaci gminom za zatrudnienie. Uważam, że są instytucje powołane do wykonywania określonych zadań i każda powinna wykonywać swoje zadania.
 
2019-01-09 12:21:17
takise: Do urzędnik: "Ludzie śmieciami palą bo na opał nie mają to co mówić o wymianie pieca" - to tylko część prawdy. Moi najbardziej kopcący sąsiedzi jeżdżą samochodami kupionymi w salonie. W tych przypadkach to nie kwestia biedy, tylko "jaskiniowej" mentalności. Sam jeżdżę 15-letnim autem, ale dom ogrzewam gazem.
 
2019-01-09 11:08:34
głos anty: Oczywiście, że najlepiej przerzucić to na gminy. Jeszcze coś do państwowej kasy wpadnie, bo jak gminy będą pośrednikami, to jeszcze VAT od dotacji zapłacą, bo przecież piec po zamontowaniu stanie się własnością obywatela, więc zgodnie z ustawą o VAT dochodzi do sprzedaży. Ponadto, to gmina będzie odpowiedzialna za osiągnięcie efektu ekologicznego. Gminy mogą zrobić wszystko za rządowe agencje, bo w razie czego to zwali się winę na gminy. A skoro PAS jest tak dobrze zorientowany w funkcjonowaniu programu, to może uruchomi bezpłatne punkty konsultacyjne pomagające wypełnić wnioski. Gminy na pewno udostępnią lokale i zrobią to bezpłatnie.
 
2019-01-09 10:58:01
urzędnik - mieszkaniec: Pomysł programu świetny, ale uważam, że dotacje powinny być w części bezzwrotne, gdyż nikt nie chce na starcie mieć ogromnego długu równorzędnego z kwotą dotacji do oddania. Jednak kryterium dochodowe również jest zbyt wyśrubowane, a jak wiadomo zarobki w naszym kraju nie powalają i wielu ludzi ma trudną sytuacje.
 
2019-01-09 07:44:40
urzędnik: Jst brawo normalnie wyciągnięte z moich ust. Odnośnie programu to tak jest to bubel, czemu ludzie nie wymieniają pieców? bo ich na to nie stać to proste jak drut. Sam piec 5 kl. ponad 10 tyś. a takich co mają dochód żeby się załapać na korzystną zniżkę to może jest 0,5%. Ludzie śmieciami palą bo na opał nie mają to co mówić o wymianie pieca w którym tylko jeden opał można spalać i z takimi to nie wiadomo co robić. Drugi problem to jest budownictwo nie zidentyfikowane czyli budynki mieszkalne w połowie przeznaczone pod działalność i je prowadzące, lub tylko przeznaczone a nie prowadzące i te się już do niczego nie kwalifikują, żadna pomoc im się nie należy. Dyskryminacja tego programu jest na każdym kroku. To że przerzuci się ten program na gminy to niczego nie zmieni, potrzebne są kompleksowe rozwiązania dla każdej grupy społecznej a nie tylko dla biednych którzy i tak tych pieców nie wymienią.
 
2019-01-09 07:24:22
jst 2: Niech PAS przestanie postulować … Może sam to coś sobie przejmie !!!
 
2019-01-08 20:27:52
samorządowiec: Oczywiście że gminy sobie poradzą, nie będą miec wyjścia. A nfoś który nie radzi sobie z programem, doskonale poradzi sobie z kontrolą. a jak nie to NIK pomoże.
 
2019-01-08 17:23:53
Jst: Proponuję wszystko przekazać do gmin. Tam pracują najbardziej kompetentni ludzie, muszą znać się na wszystkim ... Jedna osoba w małej wiejskiej gminie daje rade sobie ze wszystkim - ma juz decyzje środowiskowe, planowanie przestrzenne, wycinkę drzew, zabytki... plus obsluga interesanta. Taki pracownik poradzi sobie i z kolejnym ustawodawczym bublem, bo wysoce wyspecjalizowani specjaliści od czystego powietrza w WFOŚiu nie dają sobie rady!!! Nas w gminach nikt nie pyta czy dajemy radę ... na której dziś ustawie pracujemy ?!
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25