facebook RSS # #

23.07.2019 10:14

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-01-11 15:37       aktualizacja: 2019-01-11 10:34       WIADOMOŚCI
  A A A

Propozycje MEN. Co resort zaoferował nauczycielskim związkom

Propozycje MEN. Co resort zaoferował nauczycielskim związkom
Fot. A. Banasik
Dodatek dla stażystów rozpoczynających prace w zawodzie i porządek z tzw. godzinami pokarcianymi – takie m.in. propozycje ma dla nauczycieli MEN.

Nauczycielskie związki zawodowe nie zgadzają się na zaproponowaną przez MEN podwyżkę wynagrodzenia zasadniczego w wysokości od 121 zł do 166 zł i grożą strajkiem.

„Jesteśmy umówieni na dalsze rozmowy, które zaplanowane zostały na 22 stycznia. Do środy, 16 stycznia czekamy na pisemną odpowiedź związków dotyczącą przedstawionych przez MEN propozycji” – poinformowała minister edukacji Anna Zalewska. „Zaproponowaliśmy dodatek dla nauczycieli stażystów rozpoczynających pracę w zawodzie „Stażyści na START”. Uporządkujemy sytuację z tzw. godzinami pokarcianymi. Chcemy, aby każdy nauczyciel posiadający wyróżniającą ocenę pracy, otrzymywał co miesiąc dodatkowe pieniądze” – wyliczała.

Podczas czwartkowego spotkania w CPS „Dialog” minister edukacji zaproponowała przedstawicielom związków zawodowych, że każde zajęcia dodatkowe będą płatne. Oznacza to, że w ramowych planach nauczania zwiększona zostanie liczba godzin do dyspozycji dyrektora.

MEN zaproponował również stronie związkowej, aby o dodatek za wyróżniającą pracę mogli ubiegać się wszyscy nauczyciele, bez względu na stopień awansu zawodowego.

Kolejną propozycją był bardziej przejrzysty i zachęcający do pracy w zawodzie młodych nauczycieli program gratyfikacji finansowej „Stażyści na START”.

„Zdajemy sobie sprawę, że sytuacja finansowa nauczycieli zaczynających pracę w zawodzie wymaga dodatkowego wsparcia. W związku z tym zaproponowaliśmy stronie związkowej podjęcie rozmów, które mają wyjść naprzeciw oczekiwaniom najmłodszej grupy zawodowej nauczycieli” – informuje MEN w komunikacie.
Resort chce też, aby co roku związki zawodowe określały regulaminy dodatków płacowych nauczycieli – wysokość stawek dodatków (art. 30 Karty Nauczyciela).

Ponadto Instytut Badań Edukacyjnych ma zaprosić do szerokiej debaty ekspertów, którzy będą mieli za zadanie uproszczenie systemu biurokracji w polskiej szkole, a także odniesie się w szerokiej debacie społecznej do kwestii uproszczenia systemu wynagradzania nauczycieli.

Według MEN szacunkowe koszty spełnienia postulatów „Solidarności” wyniosą 6,5 mld zł, ZNP - 14,9 mld zł, a Forum Związków Zawodowych – 17,7 mld zł.

Resort przypomina, że począwszy od kwietnia 2018 roku rozpoczęło wprowadzanie planu podwyższenia wynagrodzeń nauczycieli o ok. 15,8 proc. Kontestowana przez związki 5-procentowa podwyżka od 1 stycznia 2019 roku jest jednym z etapów tego planu. Za rok pensje mają wzrosnąć o kolejne 5 proc.

Źródło: MEN

aba/
TAGI: EDUKACJA
 
KOMENTARZE: 3 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-01-16 20:37:00
OldestWoman: Trudno Rodzicowi samemu uczyć dziecko? A chciałby się zamienić i pouczyć 25 takich dzieci w jednym czasie, na dodatek nauczyć je wszystkiego na wysokim poziomie w ciągu 45 minut lekcyjnych? Polecam na ten eksperyment klasy integracyjne. Niech Rodzic spróbuje, wtedy obwieści społeczeństwu, jak mu się pracowało, dobrze? I kiedy Rodzic przepracuje tak pełny miesiąc, wtedy oceni czy zarobił dużo, czy mało, a może w sam raz?. Empiria ponad wszystko, cudze opowieści nigdy nie oddają faktycznej sytuacji i subiektywnych odczuć.
 
2019-01-14 09:44:05
Rodzic: Jak to jest z tymi nauczycielami. Jak by ktoś przedstawił:
1) ile godzin pracuje nauczyciel (miesięcznie)
2) ile godzin przygotowuje się do pracy (miesięcznie)
3) ile zarabia (netto, miesięcznie)
4) ile ma dodatków do pensji i ile one wynoszą(słyszałem że 16)
Wtedy ocenimy czy to mało, czy dużo?
My, społeczeństwo mamy inny obraz nauczyciela, a mianowicie rodzic sam musi uczyć dziecko (bo dziecko niewiele wie z lekcji), wysyłać na korepetycje, ranking szkoły do której chodzi dziecko mizerny, matematyka, języki i inne przedmioty na bardzo słabym poziomie co widać jak dziecko pójdzie do szkoły średniej... i tak można by wymieniać? Więc jak to jest?
 
2019-01-14 08:19:26
mireko66: Przy swobodzie, jaką ma teraz rząd w przerzucaniu kosztów wynagrodzeń nauczycielskich (likwidacja godzin "karcianych", nie uwzględnianie skutków podwyżek w subwencji,swobodna żonglerka wagami, zwiększenie liczby godzin na pomoc psychologiczno-pedagogiczną, a teraz propozycja zwiększenia liczby godzin do dyspozycji dyrektora, 500+, dodatków dla stażystów itp.) prowadzi do jednego wniosku: przerzucenia obowiązku finansowania wynagrodzeń nauczycieli wraz z pochodnymi w całości przez rząd, a pozostałych kosztów utrzymania na JST. JST sfinansuje te ok. 20% kosztów i będzie miało jeszcze na remonty i modernizacje, zakupy inwestycyjne, stołówki szkolne, dowożenie lepszym taborem, wychowanie przedszkolne i żłobki itp.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25