facebook RSS # #

23.07.2019 10:18

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-01-11 11:35       aktualizacja: 2019-01-12 09:56       WIADOMOŚCI
  A A A

Geblewicz na czele. Olgierd Geblewicz ponownie prezesem Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej

Geblewicz na czele. Olgierd Geblewicz ponownie prezesem Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej
Fot. Komitet Regionów UE.
Marszałek województwa zachodniopomorskiego i członek Komitetu Regionów Olgierd Geblewicz został ponownie prezesem Związku Województw RP.

Decyzja o wyborze marszałka zapadła podczas Zgromadzenia Ogólnego Związku Województw Rzeczypospolitej, które odbyło w Warszawie. To jego druga kadencja na tym stanowisku, funkcję sprawuje od 2016 r.

W skład nowego Zarządu WZRP weszli także wiceprezesi, którymi zostali marszałkowie województw: mazowieckiego Adam Struzik, podkarpackiego Władysław Ortyl i lubelskiego Jarosław Stawiarski. Członkami zarządu zostali ponadto marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak oraz radny województwa śląskiego Rafał Kandziora.

Wybory to efekt rozpoczęcia nowej kadencji samorządowej po ubiegłorocznych wyborach. Zdaniem Olgierda Geblewicza, najważniejsze zadania stojące przed związkiem województw to "zbudowanie nowej współpracy pomiędzy regionami i szukanie tego co łączy, a nie co dzieli".

"Kluczem będzie zbudowanie nowej współpracy wszystkich stron zrzeszonych w związku województw. Łączy nas idea samorządu i na tym będziemy się skupiać. Taki jest cel istnienia związku, niezależnie od zmian zachodzących w polityce, tak na poziomie regionalnym, jak i krajowym" – powiedział Geblewicz.

Zgromadzonym na sali samorządowcom podziękował za zaufanie. "To dla mnie ogromny zaszczyt. Wybory odbyły się w szczególnym momencie, w dwudziestą rocznicę reformy samorządowej, na mocy której powstały samorządy województw (styczeń 1999 r. – red.). Mamy niebagatelny bagaż doświadczeń i osiągnięć. To dorobek tych wszystkich osób, które przez minione dwie dekady stały na czele samorządów województw" – zaznaczył.

Olgierd Geblewicz urodził się w 1972 r. w Goleniowie. Ukończył prawo na Uniwersytecie Szczecińskim oraz ekonomię w Zachodniopomorskiej Szkole Biznesu, a następnie  studia podyplomowe z zarządzania przedsiębiorstwem na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2010 r. jest marszałkiem woj. zachodniopomorskiego, wcześniej był radnym miejskim i wojewódzkim. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz rozwoju samorządu terytorialnego w Polsce. Od 2011 r. jest członkiem Europejskiego Komitetu Regionów.

Powołany w 2002 roku Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej jest dobrowolnym stowarzyszeniem wszystkich polskich województw.

To forum, na którym odbywają się dyskusje i konsultacje nt. najważniejszych kwestii dotyczących polityki rozwoju regionalnego. Przedstawiciele Związku Województw RP uczestniczą w pracach i uzgodnieniach legislacyjnych zarówno na forum Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, jak i poprzez komisje Sejmu i Senatu RP. Związek Województw RP jest także ważnym partnerem w debatach na szczeblu europejskim. Reprezentacja związku zasiada w Europejskim Komitecie Regionów, który jest unijnym ciałem doradczym. Szefem polskiej delegacji do KR jest wiceprzewodniczący związku województw Marek Woźniak.

kic/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25