facebook RSS # #

22.11.2019 16:40

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-01-24 11:27       aktualizacja: 2019-01-24 11:29       WIADOMOŚCI
  A A A

Precedensowy wyrok. Wolszczak wygrała w sądzie ws. niewystarczającej walki ze smogiem

Precedensowy wyrok. Wolszczak wygrała w sądzie ws. niewystarczającej walki ze smogiem
Fot.PAP/M.Obara
Warszawski sąd przyznał w czwartek rację Grażynie Wolszczak i nakazał Skarbowi Państwa zapłatę 5 tys. zł na cel charytatywny. Aktorka pozwała SP za niewystarczającą walkę ze smogiem w listopadzie ub. r. Wyrok nie jest prawomocny.

W uzasadnieniu sąd stwierdził, że bezsprzecznie na terenie Polski występowały bardzo znaczące przekroczenia pyłów, szczególnie w okresie zimowym. Zwrócono też uwagę, że Polska należy do krajów, które na przestrzeni lat są najbardziej zanieczyszczone w UE. W ocenie sądu z przepisów prawa w sprawie jakości powietrza jasno wynika zobowiązanie dla państw członkowskich UE, dotyczące dbałości o jego stan.

Zdaniem sądu nie ulega wątpliwości, że Skarb Państwa podejmował szereg działań w celu poprawy jakości powietrza, ale większość z nich była opóźniona bądź nieskuteczna. "W przepisach prawa krajowego nie zapewniono skutecznej realizacji celów dyrektywy UE. Sąd nie miał wątpliwości, że brak skutecznych działań narusza dobra osobiste powódki, w szczególności prawo do korzystania z walorów nieskażonego środowiska naturalnego oraz prawo do wolności poprzez ograniczenie aktywności na świeżym powietrzu" - głosi uzasadnienie wyroku.

Podczas pierwszej rozprawy Wolszczak argumentowała, że jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. "Ja czuję się coraz bardziej osaczona. Moje podstawowe prawo, czyli wolność została ograniczona. Muszę śledzić raporty o jakości powietrza. Mam stale poczucie zagrożenia. Nikt nie może wyprzeć się, że smogu nie ma. Jest coraz gorzej. To już zostało udowodnione" – dodała.

Reprezentujący Skarb Państwa pełnomocnicy stwierdzili, że w przypadku tej sprawy trudno mówić o naruszeniu dóbr osobistych. Zauważyli natomiast, że prawdopodobnie na podstawie tego typu spraw zostanie zdefiniowana rola państwa w zakresie ochrony środowiska i tego, czy obywatel ma prawo zwrócić się w tych kwestiach z jakimiś żądaniami do sądu.

Wolszczak domagała się 5 tys. zł zadośćuczynienia i przekazania pieniędzy na fundację onkologiczną Unicorn z Krakowa. "Okazuje się, że można wygrać, można dochodzić swoich praw i można to robić skutecznie. Miałam lekką nadzieję, ale nie spodziewałam się, że w pełnym zakresie mój pozew zostanie uwzględniony" - skomentowała wyrok aktorka.

Reprezentujący ją mecenas Radosław Górski podkreślił: "To jest wyrok przełomowy w skali Polski. Spodziewam się, że zostanie złożona apelacja. Państwo powinno zrobić rachunek z ewentualnych strat, jeżeli ludzie masowo pójdą do sądu. Zaraz się okaże, że jeśli nie będzie robiło nic w walce ze smogiem, to zadośćuczynienia będą liczone w miliardach złotych".

Wolszczak, poza Skarbem Państwa, pozwała też władze Warszawy. Na początku stycznia wycofała jednak pozew przeciwko miastu. Aktorka jest ambasadorką kampanii "Pozywam za Smog".

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/
 
KOMENTARZE: 4 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-01-25 10:32:34
s: Kiedy zamieszkałam w małej miejscowości ze względu na piękne widoki powiedziano mi, że drogi na naszym osiedlu gmina nie zrobi bo nie ma środków, z pracą też jest krucho, za to jest czyste powietrze. W Warszawie jest natomiast odwrotnie wszystko jest poza czystym powietrzem. W życu nie można mieć wszystkiego.
 
2019-01-25 08:33:57
Nie kopcę, bo tak chcę ale na PC mnie nie stać: Adam czy wiesz co mówisz?
Tu chodzi o rolę państwa, np nie egzekwowanie przepisów.
To że mój sąsiad kopci to jedno ale że nie ma straży miejskiej by go ukarać to drugie. Wtedy np. może by się podłączył do gazu który idzie w drodze
 
2019-01-25 08:26:49
om: Ja latem czuję się osaczony przez komary. Piszę pozew przeciwko rządowi. Rząd po to jest, aby bronić mojej osobistej wolności, w tym od krwiopijczych owadów. Do zobaczenia w sądzie, rządzie.
 
2019-01-24 14:14:23
Adam: czy pani Wolszczak jeździ samochodem? jeżeli tak to trzeba ją oskarżyć o zanieczyszczanie środowiska bo ja nie mam samochodu jak wielu innych !
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25