facebook RSS # #

21.07.2019 18:05

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-01-25 11:41       aktualizacja: 2019-01-25 15:22       WIADOMOŚCI
  A A A

Chcą więcej. Ogólnopolski Komitet Protestacyjny Pracowników Pomocy Społecznej zaostrza postulaty

Chcą więcej. Ogólnopolski Komitet Protestacyjny Pracowników Pomocy Społecznej zaostrza postulaty
Fot. Fotolia
O 1000 zł wyższy minimalny poziom wynagrodzenia zasadniczego dla wszystkich pracowników pomocy społecznej i płatny urlop na poratowanie zdrowia dla pracowników socjalnych – to niektóre z postulatów Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego Pracowników Pomocy Społecznej.

Pismo w tej sprawie zostało przekazane minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiecie Rafalskiej oraz premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. To reakcja na „całkowitą bierność, lekceważenie i ignorowanie pracowników pomocy społecznej”, którzy już w październiku ubiegłego roku protestowali i chcieli rozmów z MRPiPS.

„Skoro nie podjęła Pani z nami nawet rozmów - to nie widzimy najmniejszego powodu, by nasze żądania miały nadal wyłącznie charakter podstawowy, podobnie jak nie dostrzegamy uzasadnienia, by nasz protest miał dalej wyłącznie charakter pokojowy i nieinwazyjny” – zaznacza Paweł Maczyński, wiceprezes Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej.

Według protestujących minimalny poziom wynagradzania zasadniczego wszystkich pracowników pomocy społecznej powinien zostać podwyższony o 1000 zł dla każdej kategorii zaszeregowania.

Pozostałe postulaty dotyczą poszczególnych grup zawodowych w pomocy społecznej. Najwięcej dotyczy pracowników socjalnych oraz asystentów rodziny.

Protestujący uważają, że pracownikowi socjalnemu (asystentowi rodziny) powinien przysługiwać płatny urlop dla poratowania zdrowia w wymiarze do 6 miesięcy raz na 5 lat pracy w zawodzie. Miałoby im też przysługiwać finansowane przez pracodawcę szkolenie z zakresu podnoszenia bezpieczeństwa osobistego (co najmniej raz na dwa lata), a w razie potrzeby - nawet finansowanie „środków ochrony osobistej”. Wśród postulatów jest zwrot kosztów dojazdów z miejsca pracy do podopiecznych. Podobne rozwiązania wskazywane są również w odniesieniu do koordynatorów pieczy zastępczej.

Dla pracowników domów pomocy społecznej Federacja domaga się 40-procentowego dodatku do stawki godzinowej za pracę w nocy i płatnego urlopu na poratowanie zdrowia.

Dla pracowników świadczeń rodzinnych, wychowawczych oraz alimentacyjnych chce dodatkowych zapisów dotyczących ich wynagrodzenia. Chodzi o gwarancję otrzymania wynagrodzenia za obsługę programu 500+ (analogicznie jak przy programie „Dobry start”) i procentowe wynagrodzenie za pieniądze odzyskane od dłużników alimentacyjnych (z 40 proc. odzyskanych środków połowa miałaby iść na wynagrodzenia pracowników realizujących te zadania).

Według protestujących niezbędne jest też wynagrodzenie dla członków zespołów interdyscyplinarnych, którzy obecnie zasiadają w nich w ramach swoich obowiązków.

aba/


ZAŁĄCZNIKI: nowe_postulaty.pdf
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-01-30 12:29:11
OldestWoman: Jeśli przeliczysz na pensum.... Ale czy naprawdę sądzisz, że nauczyciel pracuje jedynie 18 godzin? Ty, pracowniku powinieneś wiedzieć najlepiej, że to nieprawda. Co nie znaczy, że inni pracownicy zarabiają wystarczająco dużo. Tylko, że w Polsce, żeby dostać podwyżkę, trzeba strajkować. Taki dziwny czas nam nastał.
 
2019-01-28 18:16:26
pracownik: Wszyscy chcą więcej, nie tylko nauczyciele, bo np. czy pracownicy samorządowi zatrudnieni w tej samej szkole co nauczyciele gorzej wykonują swoje obowiązki? Nie, i dlatego nie może być mowy o faworyzowaniu tylko jednej grupy zawodowej kosztem innych. Płaca minimalna w Polsce znacząco odbiega od płacy minimalnej w Niemczech. Problem niskich poborów w Polsce dotyczy wszystkich grup zawodowych, nie tylko nauczycieli. Jak przeliczy się wynagrodzenie nauczycieli na stawkę godzinową pensum, to wychodzi, że nauczyciele dobrze zarabiają. Do tego maja więcej wolnego, wyższe świadczenia z ZFŚS, różne dziwne dodatki z lat Gierkowskich, itp.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25