facebook RSS # #

21.07.2019 17:59

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-02-05 10:31       aktualizacja: 2019-02-06 12:48       WIADOMOŚCI
  A A A

Stołówka plus. Rząd wyasygnował pieniądze na stołówki

Stołówka plus. Rząd wyasygnował pieniądze na stołówki
Fot. PAP/M. Kulczyński
80 tys. zł będą mogły otrzymać gminy na doposażenie istniejących stołówek lub zorganizowanie nowych. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie, które to umożliwia.

„Chcemy dostosować szkoły w tym obszarze do standardów europejskich” – oświadczył premier Mateusz Morawiecki.


We wtorek rząd przyjął rozporządzenie w sprawie realizacji modułu 3 wieloletniego rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu”. Moduł ten zakłada finansowe wsparcie samorządów w organizacji stołówek i jadalni w szkołach.

"W tym programie będzie bardzo wiele dobrych informacji dla szkół, dla samorzadów. (...) Przeznaczamy 200 mln zł na dofinansowanie remontów, zakup wyposażenia, organizację stołówek w szkołach i dostosowanie ich do standardów europejskich. Chcemy dostosować szkoły w tym obszarze do standardów europejskich" - podkreślił premier na konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów.

Zgodnie z rozporządzeniem dofinansowanie będzie mogło być przyznane na zorganizowanie nowych stołówek szkolnych, doposażenie i adaptację tych działających oraz tych, które obecnie nie funkcjonują, tak aby mogły zostać uruchomione. Na ten cel samorządy mogą pozyskać z programu do 80 tys. zł. Możliwe będzie także uzyskanie wsparcia na adaptację, poprawę standardu i wyposażenie pomieszczeń przeznaczonych do spożywania posiłków (jadalni). W tym przypadku maksymalne dofinansowanie wyniesie 25 tys. zł.

Wsparcie finansowe będzie udzielane wyłącznie na realizację jednego z tych działań, a każdy z organów prowadzących w czasie trwania programu może otrzymać rządowe pieniądze tylko raz w odniesieniu do danej szkoły.

Warunkiem otrzymania dotacji jest zapewnienie przez gminę 20 proc. wkładu własnego.

Wnioski o udzielenie wsparcia finansowego organy prowadzące szkoły będą składały do wojewody właściwego ze względu na siedzibę szkoły objętej wnioskiem. Na wystąpienie do wojewody z wnioskiem o udzielenie wsparcia finansowego gminy mają czas do 30 kwietnia; do 15 kwietnia będą do niej wpływać wnioski ze szkół.

"Do końca czerwca pieniądze trafią do samorządu. Wakacje to dobry moment na remonty w szkołach" – podkreśla Anna Zalewska, minister edukacji.

Realizacja modułu 3 Programu jest planowana na pięć kolejnych lat. Z budżetu państwa będzie na ten cel przeznaczonych 200 mln zł; po 40 mln zł w każdym roku.

Rozporządzenie określa szczegółowe kryteria oceny wniosków. Przewidziane są m.in. punkty za wskaźnik zamożności i za przygotowywanie posiłków dla więcej niż jednej szkoły. Czytaj: Punktowane obiady. Za co punkty w programie "Posiłek w szkole i w domu"

Rządowy program "Posiłek w szkole i w domu" składa się z trzech modułów; każdy kierowany jest do innego adresata. Pierwsze dwa dotyczą odpowiednio dzieci i osób dorosłych z gospodarstw spełniających kryterium dochodowe. Ze środków przekazywanych w ramach Programu gminy będą udzielać im wsparcia w formie posiłku, świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności albo świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych. Celem trzeciego modułu jest wzmocnienie opiekuńczej funkcji szkoły podstawowej poprzez tworzenie warunków umożliwiających spożywanie przez uczniów posiłku.

aba/
TAGI: EDUKACJA
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-02-11 13:07:21
samorządowiec: Kiedy zostanie opublikowany w Dz.U. ten program? Aby ubiegać się o dofinansowanie trzeba wypełnić wniosek, którego jeszcze nie ma. Kiedy będą dostępne te dokumenty? Teraz są i były ferie, podczas których można było przygotować wniosek, a nie w okresie egzaminów ośmioklasistów.
 
2019-02-06 07:38:32
Zastępca: Ciekawy pomysł tylko proszę o urealnienie. Jak mam wygospodarować pomieszczenie na jadalnie a nie mówiąc już o stołówce jak nie mam gdzie 8 klasy zmieścić. Szkoły podstawowe dostosowane były do 6 klas. Teraz trzeba tam zmieścić dodatkowo 2 klasy, stołówkę lub jadalnię. Bardzo proszę aby ktoś sprawdził jakie nakłady są potrzebne aby uruchomić stołówkę. Kwota wskazana przez ministra ledwo starczy na zakup nowego sprzętu, a co dopiero do wykonanie prac remontowych czy adaptacyjnych.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25