facebook RSS # #

20.05.2019 07:48

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-03-08 13:24       aktualizacja: 2019-03-11 14:18       WIADOMOŚCI
  A A A

List do premiera. ZMP: to nieprawda, że samorządy oszczędzają na nauczycielach

List do premiera. ZMP: to nieprawda, że samorządy oszczędzają na nauczycielach
Fot. PAP/R. Pietruszka
Samorządy nie oszczędzają na nauczycielach. Wręcz przeciwnie – pisze prezes Związku Miast Polskich do premiera. To reakcja na słowa Mateusza Morawieckiego, które padły w wywiadzie telewizyjnym.

Szef rządu w czwartek w "Faktach po Faktach" w TVN24 był pytany o zarobki nauczycieli. Zaapelował do samorządów, by "nie oszczędzały na nauczycielach". "Samorządy dostają od nas subwencje centralną i np. nie wypłacają dodatku motywacyjnego" - powiedział.

W reakcji na tę wypowiedź Zygmunt Frankiewicz, prezes ZMP wystosował do premiera list otwarty, w którym odnosi się do „nieprawdziwych i krzywdzących słów”.

„Samorządy nie oszczędzają na nauczycielach. Wręcz przeciwnie - dokładamy do subwencji i dotacji z budżetu państwa coraz większe kwoty ze środków własnych” – podkreśla Zygmunt Frankiewicz. „Subwencja nie wystarcza nawet na wynagrodzenia, a przecież są także inne koszty prowadzenia szkół” - dodaje.

Szef ZMP przytacza w liście dane. „Dopłata wszystkich samorządów do realizacji zadań z zakresu edukacji i wychowania (tylko tych finansowanych subwencją oświatową lub dotacją z budżetu państwa) w roku 2017 wyniosła aż 14,8 mld zł! Jak wynika ze wstępnych danych finansowych, w roku 2018 kwota tej dopłaty była o wiele wyższa” - wskazuje.

Zygmunt Frankiewicz przypomniał postulat strony samorządowej dotyczący przejęcia przez rząd od JST wypłaty wynagrodzeń nauczycieli. „Wówczas przekona się Pan Premier, jak bardzo zaniżona jest kwota, jaką otrzymują samorządy z budżetu państwa na realizację zadań oświatowych” - stwierdził.

Prezes ZMP zaprosił szefa rządu do debaty na temat przyszłości edukacji w Polsce, także z udziałem Ministra Finansów i Ministra Edukacji i zaapelował o jak najszybsze ustalenie terminu spotkania z ogólnopolskimi organizacjami jednostek samorządu terytorialnego.

aba/
TAGI: EDUKACJA
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-03-11 11:23:33
kij: I to najlepszy dowód , że nauczyciel powinien być państwowy, a płace i pochpdne nauczycieli powinno wypłacać państwo za pośrednictwem kuratoriów. Tak było wcześniej , zanim powstały gimnazja.Skoro reforma polega na powrocie do starego , to i to niech powróci.Niech płace po prostu zapewnia ten, kto je ustala.
 
2019-03-10 17:22:03
Tomasz Wojtania: Coś mogę napisać o mitach pracy nauczyciela.

Nauczyciel działacz Solidarności otrzymał odznaczenie państwowe nadane przez Prezydenta RP. Jednakże władze miasta i szkoły uniemozliwiły nauczycielom odbioru owego odznaczenia w przewidzianym dniu, w Kuratorium Oświaty w Katowicach.

A co więcej nauczyciele z wieloletnim dorobkiem i osiągnięciami nie dostają należnego im wynagrodzenia pomimo spełniania kryteriów, bo władze miasta najzwyczajniej w świecie oszukują nauczycieli.

Tak piszę oszukują. Miasto podjęło sobie uchwałę, że będą wypłacać dodatki motywacyjne jeśli będą na ten cel środki zaplanowane w budżecie. No i nie są one wypłacane, lub są wypłacane niektórym nauczycielom, bo nie planują sobie tych środków w odpowiedniej kwocie w budżecie. Ot nie i już.

Problem zignorował kandydat PIS na prezydenta Częstochowy, choć był zgłaszany. Częstochowska Solidarność śpi.

A nauczyciele nie dostają tego co mają wypracowane i co gwarantuje im prawo. I tak się dzieje od kilku już lat.

Ostatnia pensja 2450 zł na rękę a nie jakieś 5-6 tysięcy. Żona jedzie na strajk Solidarności do Katowic bo ma już tego dość.

PIS robi z nauczycielami to samo co PO. A wystarczy aby wreszcie MEN zaczął myśleć i zamienił subwencję oświatową na dotację. Tyle lat i tak prostej sprawy nie mogą załatwić.

Przydałby się też standard edukacyjny, czyli określona prawem minimalna i maksymalna tzw. widełki, liczba dzieci w oddziale. Można by ustalić wtedy niezbędną liczbę nauczycieli potrzebną do realizowania zadań oświatowych.

Kiedy MEN to w końcu zrobi? Nasi nauczyciele już dawno by tą reformę oświaty zrobili jak należy. Tylko MEN nie wie jak to ruszyć.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25