facebook RSS # #

20.05.2019 07:46

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-03-11 11:11       aktualizacja: 2019-03-12 15:34       WIADOMOŚCI
  A A A

Plan B. MEN ma plan awaryjny na wypadek strajku nauczycieli podczas egzaminów

Plan B. MEN ma plan awaryjny na wypadek strajku nauczycieli podczas egzaminów
Fot. PAP/T. Żmijewski
W związku z planowanym strajkiem nauczycieli MEN chce zmienić zasady powoływania zespołów egzaminacyjnych w szkołach. Nowe przepisy miałyby obowiązywać już na tegorocznych kwietniowych egzaminach.

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji ukazały się w poniedziałek projekty rozporządzeń w sprawie w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty oraz w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego i egzaminu maturalnego.

Resort edukacji proponuje w nich zmiany, które „pozwolą dyrektorowi szkoły na większą elastyczność działania w momencie powoływania zespołu egzaminacyjnego i zespołów nadzorujących”.

Obecne regulacje stanowią, że do przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty oraz egzaminy gimnazjalnego i maturalnego jest powoływany zespół egzaminacyjny, którego przewodniczącym jest dyrektor szkoły, w której jest przeprowadzany egzamin. Spośród członków zespołu egzaminacyjnego przewodniczący powołuje zespoły nadzorujące przebieg egzaminu w poszczególnych salach egzaminacyjnych. W skład każdego zespołu nadzorującego wchodzi co najmniej dwóch nauczycieli, z tym że co najmniej jeden nauczyciel jest zatrudniony w szkole, w której jest przeprowadzany ww. egzamin, oraz co najmniej jeden nauczyciel zatrudniony w innej szkole lub w placówce.

MEN proponuje, aby w skład zespołu egzaminacyjnego oraz zespołów nadzorujących, w sytuacji gdy nie ma możliwości powołania nauczycieli zatrudnionych w szkole, w której jest przeprowadzany egzamin, mogli być powoływani inni nauczyciele (spoza tej szkoły).

Zgodnie z projektem takie rozwiązanie będzie mogło być zastosowane już w bieżącym roku szkolnym przy przeprowadzaniu egzaminu ósmoklasisty w kwietniu 2019 r.

„Pilne wejście w życie rozporządzenia wynika z potrzeby umożliwienia przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego skorzystania z zaproponowanego rozwiązanie jeszcze w bieżącym roku szkolnym 2018/2019” – czytamy w uzasadnieniu projektów.

Zgodnie z decyzję Centralnej Komisji Egzaminacyjnej 10 kwietnia ma rozpocząć się egzamin gimnazjalny, a 15 kwietnia egzamin ósmoklasisty. Na 8 kwietnia Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiada początek strajku i nie wyklucza, że nałoży się on na czas egzaminów.

aba/
TAGI: EDUKACJA
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-03-14 15:09:16
Dyrektor: A kiedy dyrektor szkoły ma przeszkolić członków komisji z procedur przeprowadzania egzaminu, bo na sprawdzian zdąży. Czy kuratorium będzie posiadało bazę takich nauczycieli, czy wszystko będzie na głowie dyrektora szkoły, który jak nie przeprowadzi sprawdzianu czy egzaminu to oberwie rykoszetem.
 
2019-03-12 20:46:06
Tomasz Wojtania: Protest nauczycieli można wygasić w parę chwil.

Wystarczy zmienić sposób finansowania ośiaty z subwencji na dotację i wprowadzić standard edukacyjny wg. zasady pieniądze idą za nauczycielem, bo to on jest kosztem stałym, a nie za uczniem. Chodzi o to aby ów standard określał widełki (liczbę minimalną i maksymalną) dzieci w oddziale, tak aby na podstawie informacji z SIO moznabyło planować sobie ilość oddziałów, klas i nauczycieli niezbędnych do realizacji zadań edukacyjnych. Zależnie od informacji z SIO oddziały mogłyby być większe lub mniejsze ale nauczyciel finansowany z budżetu państwa miałby zagwaratnowane pensje urzędnika państwowego.

Póki co mamy sytuację, jakw Częstochowie gdzie władze miasta zwyczajnie oszukują nauczycieli na wynagrodzeniach, gdyż nie wypłacają im dodatków motywacyjnych, a to stały element listy płac, gdzyż podjeli sobie uchwałę, że będą ów dodatek wypłacać jak go zaplanują w budżecie. No i skarbnik nie planuje bo dyrektorzy nieplanują, bo jak mają oszczędności to mają premie za tzw, menadzeryzm.

A MEN śpi dalej.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25