facebook RSS # #

17.07.2019 17:39

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-03-20 09:16       aktualizacja: 2019-03-20 14:24       WIADOMOŚCI
  A A A

Zinwentaryzować piece. Pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze: nie poradzimy sobie ze smogiem bez inwentaryzacji źródeł niskiej emisji

Zinwentaryzować piece. Pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze: nie poradzimy sobie ze smogiem bez inwentaryzacji źródeł niskiej emisji
Fot. PAP/S. Rozpędzik
Nie poradzimy sobie ze smogiem bez inwentaryzacji źródeł niskiej emisji – ocenił we wtorek pełnomocnik premiera ds. Programu Czyste Powietrze Piotr Woźny.

Zdaniem Alarmów Smogowych gminy, nie mając standardów w tym zakresie, czekają na efekty rządowego programu pilotażowego.

Rządowy pilotaż „Zintegrowany system wsparcia polityki i programów niskiej emisji”, który ma zostać przeprowadzony do końca br., obejmuje m.in. inwentaryzacje kotłów i badanie zanieczyszczeń powietrza. Uczestniczą w nim: Karczew, Mszana Dolna, Nowy Targ, Opoczno, Skała, Skawina, Targówek (dzielnica Warszawy), Ustroń oraz Zabrze.

O konieczności inwentaryzowania przez gminy źródeł niskiej emisji Piotr Woźny mówił dziennikarzom w przerwie zorganizowanej we wtorek w Będzinie (Śląskie) przez Zagłębiowski Alarm Smogowy IV Konferencji: „Zagłębiowski Okrągły Stół dla Czystego Powietrza”. Jak ocenił, z takich spotkań płynie m.in. wniosek, że „jest jeszcze masa rzeczy do zrobienia”.

„To, co jest do zrobienia to m.in., w jaki sposób administracja rządowa powinna współpracować z administracją samorządową, czy jak różnego rodzaju strategie, plany mają stawać się działaniami na rzecz realnej poprawy jakości powietrza” - wskazał.

Zdaniem pełnomocnika premiera samorządy za bardzo koncentrują się na przyjmowaniu dokumentów, a według niego "bardzo potrzebne są twarde, realne dane, jak takie strategie czy plany oddziałują na rzeczywistość”.
„Mieliśmy dzisiaj informacje, jak wygląda realizacja programu ochrony powietrza dla terenu woj. śląskiego” – powiedział Piotr Woźny.

„Mnie bardzo zabrakło informacji, jak wygląda inwentaryzacja źródeł niskiej emisji. Wszyscy wiemy i wszyscy podkreślamy, że głównym problemem z jakością powietrza jest niska emisja, natomiast inwentaryzacja źródeł niskiej emisji to coś, co nam absolutnie kuleje. A wydaje mi się, że trudno jest walczyć z czymś, czego nie mamy policzonego i zmierzonego. Wydaje mi się, że warto rozmawiać, w jaki sposób Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska mogą pomagać gminom, a wręcz wymagać od nich inwentaryzacji źródeł niskiej emisji. Bez tej inwentaryzacji z problemem smogu sobie absolutnie nie poradzimy”.

Pytany przez PAP o kwestię inwentaryzacji pieców w miastach Zagłębia Dąbrowskiego Rafał Psik z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego (ZAS) zaznaczył, że jest to także postulat Alarmów Smogowych. „Przypatrujemy się rządowemu programowi, który ma stworzyć narzędzie inwentaryzacyjne. Gminy nie podejmują obecnie działań inwentaryzacyjnych, ponieważ nie wiedzą, jak to robić: jaką firmę zatrudnić, jaką metodą to zrobić, jakiego narzędzia użyć, ile to kosztuje” - powiedział społecznik.

„Np. Czeladź zaplanowała 100 tys. zł na inwentaryzację w tym roku, ale też nie wiedzą, jak to zrobić, czym to zrobić. Natomiast teraz, gdy rzucimy w mieście jakąkolwiek liczbę o kotłach, miasta nie mają kontrargumentów, bo nie wiedzą, ile jest tych kotłów” - dodał Psik.

Według oceny ZAS w czterech głównych miastach Zagłębia jest 44 tys. kotłów.

„Myślę, że w tej sytuacji trzeba czekać na narzędzie rządowe, do którego mają być włączeni kominiarze, pod kątem którego poczynione mają być zmiany prawne, i tym narzędziem zrobić tę inwentaryzację. Teraz wydawanie na to pieniędzy chyba nie ma sensu. Może gdyby było jakieś dobre narzędzie? Ale nie ma” - ocenił przedstawiciel Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego.

Jak zapowiedział 13 marca Piotr Woźny w Ustroniu (Śląskie), dzięki rządowemu pilotażowi powstanie m.in. prototyp systemu inwentaryzacji źródeł niskiej emisji z bazą danych urządzeń grzewczych i narzędziami do analizy. Narzędzie to w przyszłości będzie wykorzystywane w całym kraju. „Przez lata wydatkowaliśmy pieniądze na walkę ze smogiem. Problem polega na tym, że każda jednostka administracji wydaje je sama: rząd, fundusz ochrony środowiska, gminy, powiaty. Dzięki narzędziu, które testujemy, powstanie baza danych na temat tego, gdzie mamy największy problem z jakością powietrza” - mówił.

„Głównym zadaniem (...) jest uzyskanie precyzyjnej informacji, gdzie są miejsca wymagające najszybszej interwencji i gdzie skoncentrowanie działań przyniesie najszybciej pożądany efekt. Teraz ze smogiem walczymy po omacku, bo nie mamy precyzyjnych informacji. Ten projekt je dostarczy” – zaznaczył w Ustroniu pełnomocnik ds. Programu Czyste Powietrze.

W ramach pilotażu w terenie testowane są różne sposoby inwentaryzacji źródeł niskiej emisji; np. w Skawinie burmistrz wraz z nakazami zapłaty podatku od nieruchomości przesłał mieszkańcom ankiety; w Ustroniu zajmują się tym kominiarze. Zbieraniem danych zajmie się Instytut Łączności - Państwowy Instytut Badawczy. Z opracowanego narzędzia – w ocenie Piotra Woźnego – samorządy będą mogły w korzystać w rok, półtora po zakończeniu pilotażu.

„Zintegrowany system wsparcia polityki i programów ograniczenia niskiej emisji" jest elementem programu prac rozwojowych „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków (GOSPOSTRATEG)”, wdrażanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

jmk/

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
 
KOMENTARZE: 4 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-07-14 15:04:32
Weronika: Od połowy maja do połowy września powinien obowiązywać zakaz palenia w piecach i kominkach domów jednorodzinnych i budynków nie podłączonych do cieplika. Wodę w tym czasie można grzać inaczej. W pełni lata zamiast zapachu drzew i czystego powietrza na osiedlach i w małych miejscowościach czuć tylko smród z kominów. Zbyt niska wysokość tych kominów sprawia że zanieczyszczenia wędrują do płuc najczęściej sąsiadów.Absurdem jest również wyznaczanie odległości śmietnika czy grilla od sąsiednich działek przy braku uregulowań prawnych co do wysokości kominów sąsiadujących budynków zwłaszcza przy różnicy ich wysokości. Chcę przynajmniej latem oddychać czystym powietrzem a nie smrodem z komina sąsiadów.To tak jakby ktoś wyrzucał swoje śmieci za cudzy płot. Nie ma przeciętnej miary codziennego smrodu z komina z rakotwórczym benzopirenem w roli głównej.Tyle gadania o profilaktyce zdrowia.Zacznijcie od zakazu palenia latem
i obowiązku podwyższania niskich kominów.
 
2019-03-22 11:48:48
obywatel: Niech rząd rękami samorządów zinwentaryzuje też wszystkie toalety, bo z nich też uchodzą "gazy". Absurd! Tylko obniżenie i dożywotnia gwarancja bardzo niskiej ceny za paliwo alternatywne do taniego węgla, śmieci i innych materiałów palnych skłoni ludzi do wymiany pieców. W innym przypadku nikt nie zmusi nikogo aby palić konkretnym paliwem. A dom/mieszkanie trzeba jakoś ogrzać, każdy ma prawo do ciepła.
 
2019-03-21 07:43:36
czytelniczka: "Wydaje mi się, że warto rozmawiać, w jaki sposób Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska mogą pomagać gminom, a wręcz wymagać od nich inwentaryzacji źródeł niskiej emisji. Bez tej inwentaryzacji z problemem smogu sobie absolutnie nie poradzimy” ......i co jeszcze zrzucicie na samorządy? Najlepiej pozmieniać ustawy, zakres kompetencji ale środków nie dać żadnych.
 
2019-03-21 07:31:13
pracownik UM: Dlaczego ludzie nie chętnie wymieniają stare kopciuchy na nowe? Odpowiem jako osoba która się tym zajmuje w jednym z urzędów miasta w mieście 26 000. Głównym czynnikiem jest cena paliwa: gazu, pelletu czy ciepła systemowego i dopóki rząd nie obniży Vatu lub nie będzie jakiejś ulgi podatkowej, to osoby o niskich dochodach dalej będą palić śmieciami lub tanim węglem. Odpowiedź prosta.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25