facebook RSS # #

17.07.2019 15:20

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-03-20 14:52       aktualizacja: 2019-03-20 15:10       WIADOMOŚCI
  A A A

Strajk a świadczenia. Strajk, a wynagrodzenia nauczycieli i opieka nad dziećmi

Strajk a świadczenia. Strajk, a wynagrodzenia nauczycieli i opieka nad dziećmi
Fot.PAP/J.Kaczmarczyk
Do 25 marca wśród nauczycieli trwa referendum strajkowe zorganizowane przez ZNP. Jeśli do strajku dojdzie i szkoły zostaną zamknięte rodzice - pod pewnymi warunkami - będą mogli skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Nauczycielom zaś za czas strajku nie będzie przysługiwać wynagrodzenie.

Związek Nauczycielstwa Polskiego prowadzi referendum we wszystkich szkołach i placówkach, z którymi w ramach sporu zbiorowego zakończono etap mediacji, nie osiągając porozumienia co do żądania podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych o 1 tys. zł. Jeśli taka będzie - wyrażona w referendum - wola większości, strajk ma się rozpocząć 8 kwietnia.

Według nieoficjalnych informacji PAP, w środę wieczorem w sprawie oczekiwań nauczycieli co do wzrostu ich wynagrodzeń odbędzie się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim.

Prezes ZNP Sławomir Broniarz zapowiadał z kolei wcześniej, że do strajku może przystąpić 85 do 90 proc. szkół oraz ok. 80-90 proc. nauczycieli.

Co z opieką nad dziećmi w przypadku zamknięcia szkoły? Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypominał w grudniu, że rodzice, którzy nie mają z kim zostawić dziecka w sytuacji, gdy przedszkole, szkoła lub żłobek są zamknięte mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego.

Są jednak pewne warunki: zasiłek, do którego należy dołączyć oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu placówki, przysługuje, gdy o zamknięciu rodzic dowiaduje się na mniej niż 7 dni przed tym zamknięciem. Zasiłek w tym przypadku można uzyskać tylko na dzieci do lat 8.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym zarówno obowiązkowo, jak i na przykład w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej - gdy składkę na tzw. chorobowe odprowadzają za siebie dobrowolnie. Zasiłek przysługuje matce i ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę. Zasiłek wypłacany jest w wysokości 80 proc. wynagrodzenia. Można o niego wystąpić wtedy, gdy nie ma innych członków rodziny, którzy mogą dziecku zapewnić opiekę.

Jeżeli rodzic jest zatrudniony, to wniosek o wypłatę dostarcza swojemu pracodawcy, jeśli prowadzi działalność gospodarczą, przynosi go do najbliższego ZUS-u. To wszystko można także zrobić online, jeśli ktoś ma założone indywidualne konto na platformie internetowej ZUS-u - wskazano w komunikacie.

Dokumenty, które należy złożyć w swoim zakładzie pracy, niezbędne do przyznania i wypłaty zasiłku opiekuńczego to: oświadczenie rodzica o nieprzewidzianym zamknięciu placówki oraz wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego na druku ZUS Z-15. Gdy zasiłek jest wypłacany przez ZUS (np. w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej), złożyć trzeba ZAS-36, czyli oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat i dodatkowo zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 - w przypadku pracowników albo ZUS Z-3a - w przypadku pozostałych ubezpieczonych oraz ZAS-36. Druk wniosku można pobrać ze strony internetowej ZUS-u albo w osobiście w ZUS-ie. Można także go wydrukować po wypełnieniu - w formie elektronicznej na profilu PUE ZUS.

W związku z planowanym strajkiem pojawił się też temat wynagrodzeń nauczycieli. Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" poinformowała na swoim facebookowym profilu, że "na tablicy informacyjnej jednej ze szkół" zamieszczono informację ile nauczyciel może stracić strajkując.

Art. 23 ust.2 Ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych mówi bowiem, że "w okresie strajku zorganizowanego zgodnie z przepisami ustawy pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia. Okres przerwy w wykonywaniu pracy wlicza się do okresu zatrudnienia w zakładzie pracy".

js/
TAGI: EDUKACJA
 
KOMENTARZE: 3 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-04-24 15:30:00
monik: To znaczy że o taki zasiłek można było się ubiegać tylko w pierwszym tygodniu strajku? W drugim już nie? Nikt tego nie wyjaśnia. Rodzice są w niepewności.
 
2019-03-21 11:08:05
ja: nie wziął pod uwagę przede wszystkim rząd
zajęty kampanią jesienną
 
2019-03-21 07:49:50
czytelniczka: "Są jednak pewne warunki: zasiłek, do którego należy dołączyć oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu placówki, przysługuje, gdy o zamknięciu rodzic dowiaduje się na mniej niż 7 dni przed tym zamknięciem. Zasiłek w tym przypadku można uzyskać tylko na dzieci do lat 8." ........ przestaje to być zabawne. Zabawne to nie będzie ani dla rodziców, opiekunów ani dla pracodawców. Nikt chyba nie wziął pod uwagę konsekwencji takiego działania.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25