facebook RSS # #

26.01.2020 14:50

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-04-08 16:20       aktualizacja: 2019-04-09 08:07       WIADOMOŚCI
  A A A

Pieniądze zostaną. Miasta deklarują, że zrekompensują protestującym nauczycielom ubytek pensji

Pieniądze zostaną. Miasta deklarują, że zrekompensują protestującym nauczycielom ubytek pensji
Fot. PAP/D. Delmanowicz
Największe miasta deklarują, że zrekompensują strajkującym nauczycielom ubytek wynagrodzenia za czas protestu.

W poniedziałek rozpoczął się w szkołach bezterminowy strajk zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. Do protestu przystąpiła też część nauczycieli-związkowców z oświatowej "Solidarności".

Zgodnie z Ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych nie mogą zapłacić pracownikom za nieświadczoną pracę w czasie strajku. Zapytane przez nas miasta wojewódzkie deklarują jednak, że nauczyciele o ten ubytek w pensji nie muszą się martwić.

„Wypłata wynagrodzenia za czas strajku stanowiłaby naruszenie dyscypliny finansów publicznych” - zauważa Magdalena Stremplewska, rzecznik prasowy prezydenta Torunia. Jak jednak dodaje, prezydent Michał Zaleski „w żadnym stopniu nie zamierza ograniczać środków finansowych przewidzianych na tegoroczne wypłaty dla pracowników oświaty”.

Również decyzją prezydenta Opola potrącone za czas strajku kwoty pozostaną w szkołach i placówkach oświatowych do dyspozycji dyrektorów w ramach funduszu płac.

„Dyrektorzy potrącone zgodnie z ustawą kwoty będą mogli przyznać nauczycielom w ramach dodatków” – wyjaśnia Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik prasowy opolskiego magistratu.

Tak będzie także w Łodzi. „Pieniądze przeznaczone/zaplanowane w budżecie na wynagrodzenia nauczycieli pozostaną w gestii dyrektorów szkół i przedszkoli, co oznacza, że oszczędności za strajk (za każdy dzień protestu nauczyciele będą mieli potrącaną "dniówkę" z pensji) nie wrócą do budżetu miasta i nie będą wydane na inne cele” – informuje Monika Pawlak z łódzkiego magistratu. „Prezydent Łodzi zdecydowała, że pieniądze wrócą do nauczycieli w formie dodatków motywacyjnych. Dotyczy to również pracowników niepedagogicznych” - wskazuje.

„Popieramy słuszne postulaty nauczycieli. Nie zamierzamy zmniejszać puli środków przeznaczonej na wynagrodzenia dla nauczycieli pozostającej w gestii dyrektorów szkół” – deklaruje także Olga Mazurek-Podleśna z Urzędu Miasta w Lublinie.

Jak zaznacza, wszelkie decyzje i działania ze strony organów prowadzących będą na bieżąco uzgadniane z przedstawicielami związków zawodowych oświaty.

Również Rzeszów nie będzie zmieniał funduszu wynagrodzeń dla szkół. „O wypłatach dla nauczycieli w razie strajku będą decydować dyrektorzy placówek” – wskazuje Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa.

Podobnie będzie w Bydgoszczy. „Niewypłacone pieniądze pozostaną w zaplanowanych na wynagrodzenia budżetach szkół. Sposób ich wykorzystania zostanie uzgodniony z dyrektorami szkół w późniejszym terminie” – informuje Marta Stachowiak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Bydgoszczy.

„Zgodnie z Ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, za czas strajku nie przysługuje wynagrodzenie zarówno dla nauczycieli, jak i innych pracowników szkoły. Jednak w Gdańsku chcemy te pieniądze zostawić w budżetach placówek, by mogły być spożytkowane np. na zajęcia dodatkowe”  - wskazuje Dariusz Wołodźko z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Rozwiązania szuka Gorzów Wlkp. „Na dzisiaj nie mamy gotowej odpowiedzi w tej sprawie. Zarówno budżet miasta, jak i aktualny stan prawny nie pozwala na wypłacenie pełnych rekompensat strajkującym” – poinformował nas w piątek Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu.

aba/
TAGI: EDUKACJA
 
KOMENTARZE: 7 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-04-09 11:52:55
Wstydzę się takich nauczycieli: Bo to nie strajk tylko demonstracja polityczna, a samorządy które chcą wbrew prawu rekompensować publiczną kasą stratę demonstrantów to najzwyczajniej w świecie polityczna opozycja.
 
2019-04-09 08:37:05
samorządowiec: SPOKO! Tylko tak gadają :-) Oczywiście aby podgrzewać spór polityczny.
 
2019-04-09 08:12:17
Tekla: Ooo to zgodnie z prawem tylko Gdańsk postępuje. Dodatek motywacyjny jest za ...... A gdzie regulamin i Karta Nauczyciela?
 
2019-04-09 07:50:46
mama przedszkolaka: mam nadzieję, że RIO i NIK się tym zajmą. Dyscyplina finansów publicznych się tu kłania. Zamykają szkoły, przedszkola. Rodzice muszą kombinować, biorą opieki - płatne 80%, a Ci mają zostać nagrodzeni?? Oni tak na serio? Zamiast za te pieniądze zorganizować dzieciom bezpłatne zajęcia , co zresztą należy do obowiązków gminy.
 
2019-04-08 21:39:33
samorządowiec: Zachęta polityczna do strajku. Ciekawe, czy zrekompensowali by wynagrodzenia za strajk, np. swoich pracowników komunalnych?
 
2019-04-08 14:57:09
rio: Zaoszczędzone na strajku pieniądze dyrektorzy (włodarze gmin i miast) powinni przeznaczyć-wydać na zatrudnienie zastępstw, aby zapewnić opiekę nad dziećmi i kontynuację zadań oświatowych. Jeżeli chcą przyznać dodatki za nieświadczenie pracy, to trudno uznać to za gospodarne, zwłaszcza że chodzi o wydawanie publicznych pieniędzy.
 
2019-04-08 14:52:08
gospodarność: Zgodnie z art. 23 ust. 2 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów w okresie strajku zorganizowanego zgodnie z przepisami ustawy pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, Z WYJĄTKIEM PRAWA DO WYNAGRODZENIA. Oznacza to, że dyrektor musi sporządzić sprawozdanie GUS Z-KS-Karta statystyczna strajku ( http://form.stat.gov.pl/formularze/2016/passive/Z-KS.pdf ), a następnie strajkującym potrącić z wynagrodzenia za okres nieświadczenia pracy. RIO i NIK będą miały co sprawdzać.

ANKIETA

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25