facebook RSS # #

20.06.2019 08:16

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-04-10 12:01       aktualizacja: 2019-04-11 13:56       WIADOMOŚCI
  A A A

Egzamin ruszył. MEN: tylko w trzech szkołach doszło do nieprzewidzianych sytuacji

Egzamin ruszył. MEN: tylko w trzech szkołach doszło do nieprzewidzianych sytuacji
Fot. PAP/A. Grygiel
W całej Polsce tylko w trzech szkołach doszło do nieprzewidzianych sytuacji; w pozostałych szkołach egzaminy odbyły się bez zakłóceń - powiedziała minister edukacji Anna Zalewska.

Środa jest trzecim dniem strajku nauczycieli; o godzinie 9 rozpoczął się trzydniowy egzamin gimnazjalny. W pierwszym dniu uczniowie III klas gimnazjalnych zdawali egzamin z wiedzy humanistycznej: najpierw egzamin z historii i wiedzy o społeczeństwo, następnie z języka polskiego.

"Za nami pierwsza część dzisiejszego egzaminu, odbyły się egzaminy z historii i wiedzy o społeczeństwie. W całej Polsce tylko w trzech szkołach doszło do nieprzewidzianych sytuacji. w pozostałych szkołach egzaminy odbyły się bez zakłóceń" - powiedziała na porannej konferencji prasowej minister Zalewska. Po południu potwierdziła te informacje.

Szefowa MEN podziękowała dyrektorom szkół oraz tym, którzy odpowiadali za organizację egzaminów. "W bazie danych w kuratoriach mamy już ponad 7 tysięcy chętnych do wsparcia egzaminów. Jest to potrzebne, bo w piątek są egzaminy z języka obcego, i tam potrzeba dużo więcej komisji. Zapraszamy chętnych, by zgłaszali swoje deklaracje" - podkreśliła szefowa MEN.

Także dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik podziękował tym, którzy odpowiedzieli na apel minister edukacji narodowej. "Egzamin z historii nie odbył się w trzech szkołach. Wynikało to z niekompletnych zespołów egzaminacyjnych. Egzamin z języka polskiego nie odbył się już tylko w jednej szkole" - powiedział.

Uczniowie, którzy nie mogli w środę napisać egzaminu z wiedzy humanistycznej lub jednej z jego części będą mogli przystąpić do niego w terminie dodatkowym w czerwcu.

Minister edukacji zapewniła, że w czwartek i piątek egzaminy powinny przebiegać bez komplikacji. W poniedziałek rozpoczynają się egzaminy ósmoklasisty. "To będzie o 20 tys. więcej uczniów. Jesteśmy przygotowani" - zapewniła.

Anna Zalewska była pytana m.in. o wynagrodzenia osób pomagających w zespołach nadzorujących. ZNP podał, że w Zgierzu stawka wynosi 450 zł.

"To pytanie do samorządowców i do dyrektorów, jeśli chodzi o ich komentarz dotyczący wynagrodzeń" -powiedziała.

Wiceminister edukacji Maciej Kopeć zaapelował z kolei do prezesa ZNP Sławomira Broniarza, by nie straszył rodziców i uczniów. Rozporządzenie dotyczące egzaminów jest zgodne z prawem – podkreślił.

Z informacji uzyskanych przez PAP w kuratorium oświaty w Bydgoszczy wynika, że problem dotyczył jednej placówki w miejscowości Podwiesk w gminie Chełmno. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Poznaniu podała, że z powodu niepełnej komisji, egzamin nie rozpoczął się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. Kuratorium Oświaty w Poznaniu poinformowało, że do Ośrodka w Owińskach pojechało czterech wizytatorów z kuratorium, by wziąć udział w komisji.

W poniedziałek rozpoczął się zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w szkołach. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej "Solidarności". W strajku biorą też udział nauczyciele niezrzeszeni w żadnym ze związków. Według ZNP, we wtorek w strajku w całym kraju udział wzięło 74,29 proc. szkół i przedszkoli. Z kolei Ministerstwo Edukacji Narodowej podawało w poniedziałek, że protestuje 48,5 proc. szkół i placówek.

Na podst. PAP

aba/
TAGI: EDUKACJA
 
KOMENTARZE: 6 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-04-12 13:17:54
WB.: do "słonecznej linii" tak trzymać,podzielam poglądy.W "słusznych minionych" czasach też władza wiedziała co jest najlepsze i najkorzystniejsze dla obywateli a potem okazało się, że niekoniecznie tak było i to wszystko dzięki tym co narażali się i działali "pod prąd" a nie szli na łatwiznę.
 
2019-04-12 13:05:06
W.B.: Panie "Niestrajkujący Nauczycielu" Przestańcie już wieszać "wszystkie psy" na tym Broniarzu, bo to jest żenujące. Jakby Pan Broniarz sam strajkował i nawet się podpalił, to nikt nie zwróciłby na to uwagi. Przystąpienie do strajku zdeklarowało ponad 86% wszystkich nauczycieli(Pan jest w tych 14% pewnie świetnie wynagradzanych) i to do nich niech ma Pan pretensje, że Panu się wszystko podoba a im nie i zakłócają Panu błogi spokój. Jak dostaną to o co walczą to Pan swoją podwyżkę przeznaczy na cele charytatywne i ok.
 
2019-04-11 09:25:56
Nauczyciel niestrajkujący: Broniarz: "Strajk to nie wszystko. Mamy w ręku potężny oręż, jakim jest promocja uczniów. Jeśli go wykorzystamy, to edukacji grozi kompletny kataklizm." Wszyscy strajkujący nauczyciele podpisują się pod słowami jawnego szantażu i gróźb. Wypowiadający te słowa powinien być potraktowany jak bandyta i szantażysta - z całą bezwzględnością prawa. On, cynicznie wykorzystując uczniów i nauczycieli spokojnie prowadzi swoją kampanię wyborczą (być może nie tylko na prezesa ZNP) dosłownie kosztem tych ostatnich, którzy za nią zapłacą ze swojej kasy. Czas na refleksję.
 
2019-04-11 08:20:13
Lol: Termin strajku został dobrze przemyślany. To jest po prostu szantaż. Na szczęście dyrektorzy i odpowiedzialna część kadry uratowała sytuację. Mój syn napisał egzamin, ale na zakończenie roku szkolnego nie pójdę. Nie chcę mieć nic wspólnego z „nauczycielami”.
 
2019-04-11 07:59:11
Wątpiący: Wola nauczycieli jest bo im by pieniądze sprzed nosa uciekły za pomoc przy egzaminach ;) Taka to troska o uczniów...
 
2019-04-10 16:32:03
Sunnyline: Trzeba podkreślić, że egzaminy się odbędą dzięki woli nauczycieli i koordynacji ze strony dyrektorów i organów prowadzących. Administracja rządowa, która wprowadziła chaos nie zajmie się lepiej wspieraniem podupadłej p. Zalewskiej. Wara od naszych dzieci...
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25