facebook RSS # #

17.10.2019 23:44

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-04-13 09:08       aktualizacja: 2019-04-13 09:22       WIADOMOŚCI
  A A A

Próba egzaminów. Strajk nauczycieli podtrzymany; ruszają egzaminy ósmoklasisty

Próba egzaminów. Strajk nauczycieli podtrzymany; ruszają egzaminy ósmoklasisty
Fot. PAP/D. Delmanowicz
W poniedziałek do egzaminu przystąpią ósmoklasiści. Egzamin gimnazjalny mimo strajku nauczycieli odbył się bez większych zakłóceń; teraz coraz więcej pytań pojawia się o maturę.

Egzamin gimnazjalny

Piątek był piątym dniem strajku nauczycieli i niepedagogicznych pracowników oświaty i ostatnim dniem egzaminu gimnazjalnego. Jak informuje resort edukacji, egzamin przebiegał bez zakłóceń.
„We wszystkich szkołach odbyły się dzisiaj egzaminy gimnazjalne, nie było żadnych zakłóceń. Dziękuję wolontariuszom, rodzicom, nauczycielom, samorządowcom i kuratorom oświaty za to, że byli razem z uczniami” – powiedziała minister Anna Zalewska na konferencji prasowej.

Do problemów z przeprowadzeniem egzaminów doszło tylko w pierwszym dniu egzaminu. Wtedy w trzech szkołach nie odbył się egzamin z historii, w jednej – z języka polskiego. Powodem były kłopoty z powołaniem zespołów egzaminacyjnych.

Egzamin ósmoklasisty

Zarówno Związek Nauczycielstwa Polskiego, jak i Forum Związków Zawodowych poinformowały w piątek o podtrzymaniu bezterminowego strajku. W takich okolicznościach w poniedziałek po raz pierwszy w nowej formule zostanie przeprowadzony egzamin ósmoklasisty. Uczniowie będą kolejno zdawali: język polski (15 kwietnia), matematykę (16 kwietnia) oraz język obcy (17 kwietnia).

Podobnie jak w przypadku egzaminu gimnazjalnego w zespołach nadzorujących egzamin ósmoklasisty mogą uczestniczyć osoby z kwalifikacjami pedagogicznymi, które zgłosiły się do kuratoriów oświaty. „Obecnie w bazach kuratoriów znajduje się już ponad 10 tys. takich osób” – informuje MEN.

Egzamin maturalny

Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego w poniedziałek, 6 maja powinny rozpocząć się matury. Ale żeby mogło do tego dojść, uczniowie muszą zostać do nich dopuszczeni, czyli zostać sklasyfikowani. Czasu jest niewiele, bo uczniowie ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych kończą rok szkolny 26 kwietnia. Tymczasem nauczyciele biorący udział w strajku nie mogą wystawiać ocen i uczestniczyć w radach klasyfikacyjnych.

Sławomir Broniarz, prezes ZNP pytany przez dziennikarzy, czy w związku ze strajkiem przeprowadzenie matur jest zagrożone, odpowiedział: "Moim zdaniem tak".

Minister Zalewska komentuje, że nie wyobraża sobie takiej sytuacji. "Myślę, że i związkowcy na ten temat się wypowiadali, mówiąc, że są to granice, których nie wolno przekroczyć" – powiedziała. I wskazała na przepisy. „Prawo oświatowe mówi, że dyrektor ma taki obowiązek, żeby taką radę klasyfikacyjną przeprowadzić, a nauczyciele obowiązek uczestniczenia w radzie klasyfikacyjnej” – podkreśliła.
Ewentualny brak rad klasyfikacyjnych oznaczałby nie tylko brak możliwości przystąpienia do matury, lecz również konieczność powtarzania klasy.

aba/
TAGI: EDUKACJA
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-04-16 09:07:48
XL: Aż się wierzyć nie chce, cytat z wypowiedzi Pani Minister Zalewskiej "Myślę, że są granice, których nie wolno przekroczyć" a ile "granic" których nie można przekroczyć zostało przekroczonych przy tzw. reformie wymiaru sprawiedliwości i nie są to opinie tylko profesorów prawa i prawie całej palestry, ale Komisji Europejskiej i promotorów prac mgr i doktorskich, Tych wszystkich co teraz te granice przekraczają.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25