facebook RSS # #

24.08.2019 05:02

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-04-15 09:07       aktualizacja: 2019-04-15 09:12       WIADOMOŚCI
  A A A

Potrącenie na raty. Gdańsk będzie potrącał wynagrodzenie strajkujących nauczycieli na raty

Potrącenie na raty. Gdańsk będzie potrącał wynagrodzenie strajkujących nauczycieli na raty
Fot. Fotolia
Potrącanie wynagrodzenia za czas strajku na raty, ale wszystkie środki zostają w placówkach oświatowych – to pomysł Gdańska na rozliczenie ze strajkującymi nauczycielami.

W Gdańsku strajkuje 4 tys. nauczycieli i 400 pracowników niepedagogicznych. Władze miasta podsumowały w piątek sytuację w miejskich szkołach i przedszkolach. Wiceprezydent Piotr Kowalczuk podkreślał, że władze Gdańska nadal w pełni popierają postawy i oczekiwania nauczycieli, w tym zapłatę "za uczciwą, ciężką pracę, którą wykonują każdego dnia". Jednak zgodnie z obowiązującym prawem protestującym potrącone zostaną środki z wynagrodzenia za czas strajku.

„Cały czas pracujemy nad tym, aby nie wydarzyło się nic, co mogłoby zaburzyć ich budżety domowe - szczególnie teraz, kiedy zbliża się czas świąteczny. Zaraz potem [rozpoczynają się] majowe weekendy. Ludzie mają zaplanowane różne rzeczy, my to wiemy i szanujemy. Stąd pomysł, aby w najbliższym miesiącu nie pobierać kwestii związanych z obciążeniami, które dotyczą dni strajkowych. (…)Będzie to rozłożone w kolejnych miesiącach na raty” – poinformował wiceprezydent.

Jak zaznaczył, proponowane rozwiązanie dotyczy również pracowników administracji i obsługi szkół.

„Wszystkie środki zostają w placówkach oświatowych, w pełnej wysokości. Będą nauczycielom i pracownikom obsługi wypłacone w taki sposób, w jaki pracę wykonają. Natomiast kwestia mechanizmu potrąceń wypływa z innych przepisów” – powiedział Kowalczuk.

Gdańska propozycja zakłada, że strajkujący będą proponować dyrektorom szkół, w jaki sposób chcą rozłożyć raty. „Nie ma żadnego pośpiechu, bo skoro środki zostają, to nie ma mowy o tym, że to musi być szybko zrobione” – zaznaczył wiceprezydent Gdańska.

Grzegorz Szczuka, dyrektor wydziału rozwoju społecznego w gdańskim magistracie poinformował z kolei o propozycji, by rozłożyć na 12 równych rat potrącenia za dni strajkowe, którymi będą obciążani nauczyciele.     

„Zrobimy absolutnie wszystko, żeby te pieniądze, które nie zostały wam wypłacone w pensjach, wróciły do szkół i zostały wam wypłacone w postaci dodatków” – zapewnia nauczycieli również prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Na takie zapowiedzi samorządów w ubiegłym tygodniu zareagował resort finansów. „Nie ma możliwości ani wstecznie, ani następczo zapłacić za czas strajku" - ocenił wiceminister Marian Banaś.

Jego zdaniem w przypadku gdy wynagrodzenie wypłacane jest „z góry” w kolejnym miesiącu rozliczeniowym pracodawca powinien potrącić z wynagrodzenia adekwatną część za czas powstrzymania się od pracy.

Stanowisko w sprawie strajkowych rekompensat zajęła również Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie. Obchodzenie przepisu, który nie przewiduje zachowania prawa do wynagrodzenia za czas strajku, jest niezgodne z prawem – uznała. Czytaj więcej: MF i RIO o strajku. Refundacja wynagrodzenia pracowników za okres strajku jest bezprawna

aba/
TAGI: EDUKACJA
 
KOMENTARZE: 3 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-04-16 09:22:32
do art.231 kk: Dziennik Gazeta Prawna 12-14 kwietnia 2019r. nr73(4975),cytat "Mam już dosyć kupowania w Biedronce pizzy za 8 zł na obiad dla pięcioosobowej rodziny - mówi nauczyciel z 15-letnim stażem.Nie chciał strajkować, ale wie że musiał."koniec cytatu. Może porozmawianie z tymi co strajkują i dlaczego da coś do myślenia więcej niż straszenie artykułami z kodeksu karnego!
 
2019-04-15 14:57:18
Teleka:
„Cały czas pracujemy nad tym, aby nie wydarzyło się nic, co mogłoby zaburzyć ich budżety domowe - szczególnie teraz, kiedy zbliża się czas świąteczny". Wynagrodzenie za kwiecień już otrzymali 1 kwietnia. To jest wypłata świąteczna. Następna 1 maja ( a nie 2 maja).
 
2019-04-15 09:33:24
art. 231 kk: Co to w ogóle za pomysł?! Skoro ktoś świadomie nie świadczy pracy, to musi się liczyć z tym, że za ten okres wynagrodzenie mu się nie należy, a kierownik jednostki, W/B/P powinni dbać o dobro jednostki i gminy a nie prywatnych budżetów ludzi, którzy świadomie odstępują od wykonywania obowiązków. Publiczne pieniądze nie są do sponsoringu czy też prywatnych pożyczek. Podejrzewam, że w ocenie organów kontrolnych mogłoby to być postrzegane jako czysta niegospodarność i działanie na szkodę jednostki i gminy.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25