facebook RSS # #

24.08.2019 07:44

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-04-15 09:14       aktualizacja: 2019-04-16 12:05       WIADOMOŚCI
  A A A

Co z maturami. MEN: matury bez zakłóceń

Co z maturami. MEN: matury bez zakłóceń
Fot. PAP/M. Obara
Wszystkie terminy są dotrzymane; matura przebiegnie bez zakłóceń – zadeklarowała w poniedziałek minister edukacji Anna Zalewska.

Egzamin ósmoklasity bez problemów

W poniedziałek po raz pierwszy po zmianie systemu oświaty przeprowadzony został egzamin ósmoklasisty. Ponad 377 tys. uczniów przystąpiło do sprawdzianu z języka polskiego. Jednocześnie był to ósmy dzień strajku zorganizowanego przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych.

„Wszystkie egzaminy we wszystkich szkołach odbyły się zgodnie z procedurami i zgodnie z prawem, bez jakichkolwiek zakłóceń” – poinformowała na konferencji prasowej minister Anna Zalewska.

Strajkujący nauczyciele zastępowani byli w zespołach nadzorujących przez nauczycieli spoza szkoły i osoby z przygotowaniem pedagogicznym niepracujące w zawodzie. Taką możliwość dało marcowe rozporządzenie MEN w sprawie przeprowadzania egzaminów.

A matury?

Strajk nauczycieli zbiega się w czasie z radami klasyfikacyjnymi, które powinny zatwierdzić oceny uczniów klas maturalnych; otrzymanie świadectwa jest warunkiem dopuszczenia młodzieży do egzaminu dojrzałości.

Szefowa resortu edukacji na poniedziałkowej konferencji uspokajała. „50 proc. szkół ponadgimnazjalnych nie strajkuje. Tam nikt nie martwi się o klasyfikację czy ewentualnie przebieg matur. W pozostałych szkołach oceny zostały zaproponowane, a rodzice poinformowani o tych ocenach. Przed nami rady klasyfikacyjne i dyrektorzy mają obowiązek rady klasyfikacyjne przeprowadzić” – powiedziała minister.

„Jeżeli chodzi o matury wszystkie terminy są dotrzymane. Matura przebiegnie, mam nadzieję, bez zakłóceń” - zadeklarowała.

W jej ocenie rodzice powinni rozmawiać o swoich obawach z dyrektorami szkół. Szefowa MEN podkreśla, że zwołanie rad to obowiązek dyrektorów. „System edukacji jest jednym z bardziej zdecentralizowanych w Polsce. Ministerstwo edukacji wprost nie ingeruje w życie szkoły, to samodzielna jednostka, gdzie podejmowane są decyzje. Kompetencje każdego: dyrektora, rady pedagogicznej i nauczycieli są opisane w przepisach. Wszystko w tej chwili w rękach dyrektorów” - wskazała.

Z danych MEN wynika, że w większości szkół rady klasyfikacyjne zostały zaplanowane jeszcze przed świętami, „choć jest duża część, gdzie mowa jest o 24, 25 kwietnia”.

„Myślę, że we wszystkich szkołach rady się odbędą, a uczniowie zostaną sklasyfikowani. To ogromna odpowiedzialność, która ciąży na dyrektorze, odpowiedzialność za rok życia młodego człowieka” – powiedziała szefowa MEN.

Ewentualny brak rad klasyfikacyjnych oznaczałby nie tylko brak możliwości przystąpienia do matury, lecz również konieczność powtarzania klasy.

„Jeżeli protest będzie się tak rozwijał, to matury są zagrożone” – ocenia tymczasem Sławomir Broniarz, prezes ZNP. „Do strajku przystąpiło prawie trzy czwarte szkół i placówek. Nie mamy sygnałów, żeby szkoły ponadgimnazjalne wychodziły z akcji protestacyjnej” – dodał.

Organizujące strajk centrale oświatowych związków zawodowych domagają się w tym roku 30 proc. podwyżki. Rząd zaproponował wzrost płac na poziomie 16 proc.; przedstawił też plan na przyszłość, zgodnie z którym pensje wzrosłyby, ale w ślad za zwiększonym pensum - z 18 godzin do 22 lub 24.

Po świętach ma odbyć się zapowiadany przez premiera Mateusza Morawieckiego okrągły stół o sytuacji w oświacie. Szef rządu chciałby, aby wzięli w niej udział związkowcy, ale też nauczyciele, pedagodzy, wychowawcy, a także rodzice. O swój głos w debacie dopominają się również samorządowcy. Czytaj: Nic o nas bez nas. Samorządowcy chcą uczestniczyć w okrągłym stole nt. sytuacji w oświacie

aba/
TAGI: EDUKACJA
 
KOMENTARZE: 3 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-04-16 08:41:51
nauczyciel: Prawa, prawa, prawa... a gdzie do jasnej i niespodziewanej ... są obowiązki?
 
2019-04-15 17:37:45
Rodzic: Wywalić z roboty wszystkich, którzy utrudniają dzieciom naukę, egzaminy i dalszy rozwój. Nie może być miejsca w publicznej oświacie dla takich postaw. My rodzice ciężko pracujemy i odprowadzamy podatki, z których opłacani są nauczyciele. Dodatkowo płacimy im za prywatne korepetycje, bo w czasie pensum albo nie potrafili zrozumiale wytłumaczyć albo pensum obejmuje za mało godzin, by wszystko przerobić z uczniami.
 
2019-04-15 13:58:10
Human: Egzaminy przeprowadzane są w wielu jednostkach samorządu także przy wydatnym wsparciu gmin, dostrzegających taką konieczność w kontekście dobra uczniów. Ministerstwo i CKE celowo i uparcie pomijają ten fakt milczeniem. Nieładnie, bardzo nieładnie...

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25