facebook RSS # #

24.08.2019 07:40

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-04-23 19:53       aktualizacja: 2019-04-24 14:44       WIADOMOŚCI
  A A A

To nie koniec. Prezes ZNP na manifestacji: Dzisiaj niczego nie kończymy

To nie koniec. Prezes ZNP na manifestacji: Dzisiaj niczego nie kończymy
Fot. PAP/R. Guz
Dzisiaj niczego nie kończymy. Dzisiaj w dalszym ciągu jesteśmy w fazie strajku - podkreślił prezes ZNP Sławomir Broniarz podczas manifestacji przed MEN. Wieczorem zarząd ZNP podtrzymał decyzję o strajku.

Od trzech tygodni trwa strajk nauczycieli zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków zawodowych. We wtorek przed gmachem MEN odbyła się ogólnopolska manifestacja protestujących.

"To, że dzisiaj przyszło nas wiele osób, to, że tak licznie protestujemy, jest dla nas niezwykle ważne, bo to pokazuje, że nauczyciele nie chcą polityki, chcą dobrej szkoły i na tym nam zależy. Chcemy, abyśmy mieli warunki, te materialne i te organizacyjne, do godziwego funkcjonowania jako nauczyciele i pracownicy niebędący nauczycielami, i nie damy sobie wmówić, że to jest robione na czyjeś życzenie, na czyjeś zlecenie, czy w porozumieniu z tym czy innym działaczem partyjnym. To jest nasz nauczycielski protest, nasz protest" - powiedział Broniarz do uczestników manifestacji.

"Kiedy 10 stycznia Zarząd Główny (ZNP - PAP) podjął uchwałę o wejściu w spór zbiorowy, było dla nas rzeczą oczywistą, że to jest ostatni moment, abyśmy mogli upomnieć się o godność zawodu nauczyciela, o godność tych wszystkich, którzy w liczbie kilkuset tysięcy decydują o jakości polskiej edukacji, ale także o godność pracowników, którzy nie są nauczycielami, a którzy są równie ważni, równie istotni, a którzy funkcjonują poniżej jakiegokolwiek minimum socjalnego" - mówił prezes ZNP.

"Dzisiaj, niczego nie kończymy. Dzisiaj w dalszym ciągu jesteśmy w fazie strajku, strajku o godność zawodu nauczyciela, pracownika oświaty" - podkreślił.

Podziękował wszystkim tym, którzy wspierają nauczycieli, rodzicom, samorządom, którzy "współpracują z nami i wiedzą w jakiej sytuacji są nauczyciele".

Przypomniał, że w strajku i we wtorkowej manifestacji uczestniczą nie tylko nauczyciele z ZNP, ale także z Forum Związków Zawodowych, z oświatowej "Solidarności" oraz nauczyciele niezrzeszeni. "Mówię o tym dlatego, że ta nauczycielska bieda, ta oświatowa bieda, nie ma w sobie żadnych barw politycznych i związkowych, jedziemy wszyscy na tym samym wózku i wszyscy bez względu na to, jakie mamy przekonania, przynależność organizacyjną powinniśmy przeciwko temu protestować i walczyć o godność zawodu nauczyciela".

Wieczorem odbyło się posiedzenie prezydium Zarządu Głównego ZNP. "Odpowiedzialność za los maturzystów w strajkujących w całej Polsce liceach i technikach spada na rząd. Decyzja o klasyfikowaniu należy do rad pedagogicznych.
Trwa akcja strajkowa!" - napisano w komunikacie. Obrady przerwano do czwartku, do godz. 9.00.

Na piątek zaplanowane są na Stadionie Narodowym obrady "okrągłego stołu" w sprawie sytuacji w oświacie. ZNP, FZZ i większość organizacji pracodawców nie weźmie udziału w okrągłym stole na temat oświaty na Stadionie PGE Narodowym – poinformowała we wtorek przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego Dorota Gardias.

Na podst. Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP

aba/
TAGI: EDUKACJA
 
KOMENTARZE: 6 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-05-23 10:46:59
nauczyciel: Do PS . to chyba miało być PiS ? Po co noszenie woreczków , może tak do pracy w NBP, rusycystki mile widziane pensyjka miesięczna taka jak roczna nauczyciela !!!
 
2019-04-25 10:54:25
komunalka: Nauczyciele-TAK, Broniarz-NIE. Ten człowiek nadaje się tylko do polityki, natomiast nie sprawdza się, zreszta nie pierwszy raz, jako związkowiec. Pora to zmienić Nauczyciele.
 
2019-04-24 11:01:18
Informatyk: Jeszcze matury i zakończenie roku, i niech strajkują do września, na pewno większość patrząc na konto zrezygnuje.
Dać im możliwość pracowania po 40h tygodniowo na terenie szkoły (18h dydaktyki, 22h na sprawdzanie prac, zajęcia dodatkowe, przygotowanie zajęć) i stawkę godzinową, bez przywilejów, dodatkowej kasy.

P.S.
Jak nie podoba się noszenie teczki, zawsze można nosić woreczki, nikt nikogo nie zmusza do wykonywania konkretnego zawodu. Żyjemy w wolnym kraju, w którym mamy wybór.
 
2019-04-24 09:03:21
Gawke: Hipokryzja Pana Broniarza poraża! Odpowiedzialność za wszystkie straty jest po stronie organizatora strajku a nie rządu. Białe jest białe a czarne jest czarne.
 
2019-04-24 07:41:15
rodzic: Do zmiany karta nauczyciela. Dać IM więcej zarobić ale pozabierać przywileje. Weryfikować poziom nauczania, zobaczyć jak w rankingach wypada szkoła, ile uczniów idzie do ogólniaka, ilu korzysta z korepetycji.. itp. jak sobie radzą po szkole... Państwo nauczyciele zarabiajcie ale ograniczenie przywilejów bo to Was zepsuło.
 
2019-04-23 14:03:46
obserwator2: Zatrudnić nowe kadry nauczycielskie na początku umowa o dzieło, zlecenie bądź zastępstwo nieobecnych w pracy, a ci którym nie chce się pracować nawet tych 18 godzin niech dalej się ośmieszają

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25