facebook RSS # #

17.07.2019 17:42

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-05-10 14:57       aktualizacja: 2019-05-11 21:47       WIADOMOŚCI
  A A A

Skargi wzajemne. Jarocin: radni zarzucają burmistrzowi niegospodarność, ten składa zawiadomienie na radnych

Skargi wzajemne. Jarocin: radni zarzucają burmistrzowi niegospodarność, ten składa zawiadomienie na radnych
Fot.Fotolia
Radni jarocińskiej opozycji napisali do burmistrza Jarocina Adama Pawlickiego list otwarty, w którym zarzucają mu rażącą niegospodarność. W odpowiedzi burmistrz zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez radnych.

Radni jarocińskiej opozycji zaapelowali w liście otwartym, żeby włodarz wycofał się z podjętej decyzji o zbyciu nieruchomości gminnej o pow. ponad 40 ha przy granicy Jarocina ze wsią Cielcza.

Zdaniem protestujących radnych cena wywoławcza zbywanej nieruchomości w kwocie 8 zł/m kwadratowy "wydaje się być nieracjonalna i bardzo szkodliwa dla samorządu jarocińskiego".

"Sprzedaż tego bardzo atrakcyjnego terenu za cenę wywoławczą 8 złotych za metr kwadratowy przy jednoczesnym ograniczeniu potencjalnych nabywców do osób prowadzących co najmniej 5 lat działalność rolniczą na terenie gminy Jarocin - wydaje się być nieracjonalna i bardzo szkodliwa dla interesu naszego samorządu" - napisali radni.

Pod listem podpisali się Dorota Czechak, Anna Regulska, Anna Iwicka, Tomasz Klauza, Zbigniew Surdukowski, Jerzy Walczak, Marcin Półrolniczak i Arkadiusz Piętka.

W odpowiedzi na apel radnych opozycji burmistrz 9 maja zawiadomił Prokuraturę Rejonową w Jarocinie o możliwości popełnienia przestępstwa przez tych radnych, którzy podpisali się pod listem otwartym. Miałoby ono polegać na tym, że jeżeli - zdaniem Pawlickiego - radni twierdzą, że jako burmistrz dopuścił się niegospodarności na mieniu publicznym, to ten fakt powinni niezwłocznie zgłosić do prokuratury, a tego nie zrobili.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
TAGI:
 
KOMENTARZE: 6 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-05-13 11:01:47
jotka: Hmmm, to że ci radni należą do PiS oraz KWW Katarzyny Szymkowiak ma być bez znaczenia? Jak również to, że burmistrz sympatyzuje z Kukiz'15? Opozycja została przegłosowana? Opozycja ma możliwość zaoferować najwyższą cenę, jak każdy. Może nawet zaoferować sto razy wyższą. Wówczas koszt wybudowania m. kw. mieszkania w tej Cielczy będzie po prostu wyższy. A o to przecież wszystkim idzie, żeby było drożej.
 
2019-05-13 10:06:22
BMK: Ciekawy temat, ale za mało danych by go osądzić. Np. czy teren był ugorem i przez ile lat, czy też był dzierżawiony? Jeżeli był dzierżawiony to czy wygrał dotychczasowy dzierżawca czy ktoś inny?
 
2019-05-11 16:01:43
obywatel: Osoby wykonujące działania w ramach uprawnień nabytych z bezpośredniego albo pośredniego nadania społecznego muszą się liczyć ze stałą oceną swoich poczynań, w tym z krytyką ze strony oponentów oraz innych osób niezadowolonych. Takie osoby w naturalny sposób są bezpośrednimi adresatami krytycznych ocen ze strony osób negatywnie odbierających efekty ich działań. Są więc omawiane osoby zobowiązane do znoszenia takiej krytyki, gdyż wolność wypowiedzi stanowi podstawową zasadę ustroju społecznego Rzeczypospolitej Polskiej i korzysta z ochrony przewidzianej art. 54 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Ochrona wolności wypowiedzi obejmuje nie tylko opinie wyważone i rozsądne. Ocena nawet przesadzona, ale oparta na faktach prawdziwych, jeżeli nie zawiera treści znieważających, nie powinna być uznana za naruszenie czci. Wskazuje się w orzecznictwie także, iż wolność słowa i swoboda wypowiadania się obywateli na temat działań podejmowanych przez osoby pełniące funkcje publiczne stanowi podstawowy element porządku prawnego. Jest ten element filarem demokratycznego państwa prawnego, znajduje więc ochronę w art. 54 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Jeżeli ktoś jest przewrażliwiony na krytykę pod swoim adresem, to nie powinien iść do władzy, to krytyka jest wpisana w ryzyko zawodowe na tych stanowiskach. Ograniczanie zaś prawa do krytyki władzy poprzez zastraszanie obywateli prokuraturą przypomina czasy głębokiego PRL-u.
 
2019-05-11 15:52:39
dozwolona krytyka: W wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z dnia 4 listopada 2014 r. (30162/10, Braun v. Polska, LEX nr 1532397) podkreślono, że wolność wypowiedzi, chroniona w art. 10 ust. 1 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, stanowi jeden z podstawowych fundamentów społeczeństwa demokratycznego i jeden z podstawowych warunków jego postępu i samorealizacji jednostki. Z zastrzeżeniem ustępu drugiego (art. 10 Konwencji) wolność wypowiedzi znajduje zastosowanie nie tylko do "informacji" i "poglądów", które są dobrze przyjmowane lub postrzegane jako nieszkodliwe lub obojętne, lecz także do tych wypowiedzi, które są obraźliwe, szokują lub przeszkadzają. Takie są wymogi pluralizmu, tolerancji i otwartości, bez których nie ma "społeczeństwa demokratycznego". Na podstawie art. 10 ust. 2 Konwencji istnieje niewiele miejsca na wprowadzanie ograniczeń wypowiedzi politycznych lub debaty dotyczącej kwestii zainteresowania publicznego.
 
2019-05-11 15:52:08
marazm: RADNY JEST BEZRADNY, CZY BEZCZYNNY? Radny może lobbować problem na posiedzeniu danej komisji, może zapraszać na nią mieszkańców, może zrobić „hałas" wokół danej sprawy, próbować zawiązać wokół niej koalicję. To jest minimum. Niestety, najczęściej zwycięża marazm. Reprezentują całą gminę i powinni się kierować dobrem całej wspólnoty. Ale ograniczają ich więzy partyjne lub koalicyjne, które nie zawsze uwzględniają interesy gminy.
 
2019-05-10 19:58:16
cooo?: Każdy mieszkaniec, a już szczególnie radny ma prawo dokonywać kontroli społecznej i oceniać działanie burmistrza.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25