facebook RSS # #

17.07.2019 17:38

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-05-13 17:37       aktualizacja: 2019-05-14 13:33       WIADOMOŚCI
  A A A

Niepewność o prąd. Samorządy nadal niepewne, co z cenami prądu

Niepewność o prąd. Samorządy nadal niepewne, co z cenami prądu
Fot. PAP/W.Pacewicz
Niepewność na rynku energii elektrycznej sprawiła, że niektóre samorządy mogą mieć kolejny problem. „Po raz pierwszy zdarzyło się, że na ogłoszony przez nas przetarg nie wpłynęła żadna oferta” – skarży się Marcin Skoneczka. Wójt Płużnicy obawia się, że jeśli gmina nie znajdzie dostawcy to będzie objęta wysokimi stawkami dostaw rezerwowych.

O gminie Płużnica pisaliśmy w połowie stycznia br. W przesłanym do naszej redakcji liście wójt zwrócił uwagę na problem samorządów związany z planowaną obniżką cen za prąd. Chodziło wtedy o działania spółek energetycznych, które zwlekały z decyzją o zamrożeniu stawek na poziomie z 2018 r., do czego obligowała je obowiązującą od 1 stycznia 2019 r. ustawa. Czytaj więcej: Gmina Płużnica odmówiła podpisania umowy na dostawę energii po nowych, wyższych cenach

W kolejnym liście do redakcji Marcin Skoneczka napisał, że mimo upływu kilku miesięcy problemy gminy związane z cenami energii elektrycznej nadal pozostały. 

„Gdy media zaczęły opisywać nasz spór z firmą Energa Oświetlenie, jej przedstawiciel zaproponował podpisanie korzystnego dla nas aneksu i tymczasowe utrzymanie cen z zeszłego roku. Kilka dni temu otrzymaliśmy wiadomość od pracownika firmy Energa Oświetlenie, że z powodów od niego niezależnych musi jeszcze raz prosić o podpisanie kolejnego aneksu przedłużającego okres obowiązywania obecnej umowy do 30.06.2019 roku. Tak, więc do końca czerwca płacimy za energię elektryczną do oświetlenia ulicznego wg stawek z zeszłego roku” – poinformował Skoneczka dodając, że w porównaniu z wieloma innymi samorządami Płużnica jest więc w komfortowej sytuacji. 

„Standardem jest, że samorządy płacą znacznie wyższe stawki niż w 2018 r. i czekają na obiecaną refundację różnicy w cenie. Nikt jednak nie wie kiedy to nastąpi” – zaznaczył wójt.

Nie ma chętnych na dostawy prądu

Skoneczka zwrócił uwagę, że niepewność na rynku energii elektrycznej sprawiła, że pojawił się kolejny problem. Wójt wyjaśnił, że od wielu lat gmina kupuje energię elektryczną (z wyłączeniem energii elektrycznej do oświetlenia drogowego) wspólnie w grupie zakupowej sześciu samorządów. „Po raz pierwszy zdarzyło się tak, że na ogłoszony przez nas przetarg nie wpłynęła żadna oferta. Termin ich składania minął 25 kwietnia. Teraz istnieje realne ryzyko, że jeśli nie znajdziemy dostawcy, to będziemy objęci wysokimi stawkami dostaw rezerwowych” – zaznaczył wójt Płużnicy.

Zdaniem Skoneczki tempo wzrostu cen energii jest bardzo duże. „Jeśli nawet rząd zrealizuje obietnice i zrefunduje samorządom różnice w cenie, to trzeba pamiętać, że dotyczy to wyłącznie 2019 roku. Nie ma żadnych deklaracji odnoszących się do 2020 r., co oznacza, że będziemy dużo więcej płacili za energię elektryczną, co z kolei spowoduje wzrost kosztów świadczonych przez nas usług” – ocenił wójt Płużnicy.
 
Samorządy chcą informacji od resortu energii

Podczas kwietniowego posiedzenia strona samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zaapelowała do Ministerstwa Energii o informację o stanie prac nad przepisami wykonawczymi do ustawy o cenach prądu. „Uprzejmie prosimy o to, żeby potraktować tę sprawę niezwykle poważnie i żebyśmy do czasu, kiedy nie pojawi się rozporządzenie, a następnie nie zostaną zmienione umowy, żebyśmy monitorowali ten temat” – mówił Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. Do wniosku strony samorządowej przychylił się wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Paweł Szefernaker. 

Prace nad rozporządzeniem nadal trwają

Na początku maja wiceminister energii Tadeusz Skobel poinformował, że kwestia zapewnienia dostaw energii elektrycznej na akceptowalnym poziomie cenowym dla odbiorców końcowych w Polsce jest traktowana w Ministerstwie Energii priorytetowo. „Wszelkie działania podejmowane w tej sprawie przez resort energii zmierzają do uchronienia odbiorców przed gwałtownym wzrostem opłat za energię oraz do ustabilizowania sytuacji panującej na krajowym rynku energii elektrycznej. Chcę w tym miejscu zauważyć, że jest to bardzo delikatna materia wobec której należy działać z należytą ostrożnością i precyzją – co nierozerwalnie wiąże się z czasochłonnością całego procesu” – zaznaczył Skobel w odpowiedzi na poselską interpelację. 

Na pytanie o planowane zakończenie prac nad rozporządzeniem do ustawy o cenach prądu wiceminister poinformował, że projekt został skierowany 14 marca 2019 r. do konsultacji publicznych. Dodał przy tym, że obecnie trwa analiza zgłoszonych uwag oraz prowadzone są rozmowy z innymi resortami, które również zgłosiły swoje spostrzeżenia. „Mając na uwadze powyższe, aktualnie nie jest możliwe określenie konkretnej daty wydania rozporządzenia” – podkreślił wiceszef ME.

Skobel dodał też, że minister energii powołał Zespół do spraw wdrożenia rozwiązań funkcjonalnych dla odbiorców energii elektrycznej składający się z przedstawicieli organizacji rządowych, jak i pozarządowych.

Dodatkowo 12 kwietnia 2019 r. odbyło się spotkanie z udziałem wiceministra energii Tomasza Dąbrowskiego z samorządowcami, podczas którego omawiano stan prac nad przygotowaniem rozporządzenia do ustawy regulującej ceny energii oraz rozwiązania systemowe, które mają zapobiec wzrostowi cen dla odbiorców końcowych. 

Strona samorządowa przedstawiła również swoje postulaty i uwagi do przygotowywanych rozwiązań legislacyjnych. Jednocześnie ustalono, że uczestniczące w spotkaniu strony będą w stałym kontakcie w celu konsultacji proponowanych rozwiązań. 

Ustawa z grudnia 2018 r. ustala na rok 2019 ceny dla odbiorców końcowych energii elektrycznej na poziomie ich cenników bądź taryf z 30 czerwca 2018 r. Różnica między ceną zakupu energii, a ustaloną ustawą ceną sprzedaży będzie sprzedawcom rekompensowana ze specjalnego funduszu, zasilonego m.in. pieniędzmi ze sprzedaży dodatkowej puli uprawnień do emisji CO2.

mp/


TAGI: ENERGIA
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25