facebook RSS # #

17.07.2019 17:43

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-05-13 17:08       aktualizacja: 2019-05-13 17:44       WIADOMOŚCI
  A A A

Zatrzymać odpływ. Do 2050 r. z woj. śląskiego ma ubyć 800 tys. mieszkańców

Zatrzymać odpływ. Do 2050 r. z woj. śląskiego ma ubyć 800 tys. mieszkańców
Fot. Tomasz Żak- BP UMWS
- Do 2050 r. z woj. śląskiego ubędzie 800 tys. mieszkańców, należy temu przeciwdziałać tworząc odpowiednie warunki życia w aglomeracjach – mówi marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski.

Podczas pierwszego dnia XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach eksperci dyskutowali m.in. na temat przyszłości miast i wyzwań z tym związanych.

Marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski, znaczył, że zgodnie z międzynarodowymi raportami metropolie będą cały czas rosnąć w siłę i stanowić będą siłę napędową gospodarki. Takie są m.in. prognozy ONZ, według których coraz większa część ludności świata będzie mieszkać w największych miastach i to w nich będzie skupiał się gospodarczy rozwój (nazywa się to zjawisko metropolizacją).

Jakub Chełstowski zwrócił jednak uwagę, że prognozy dla woj. śląskiego nie są optymistyczne. - Jeżeli nad tym nie zapanujemy, to zgodnie z danymi GUS w 2050 r. będziemy mieli o 800 tys. mieszkańców mniej niż teraz. Jest to bardzo niepokojące – ocenił. Zwracając przy tym uwagę, że największy problem będą miały mniejsze miasta. Jego zdaniem wyzwaniem będzie np. znalezienie i stworzenie nowych gałęzi przemysłu, które będą mogły odwrócić ten trend.

Według wiceprezydenta Katowic Waldemara Bojaruna, stolica Górnego Śląska to przykład miasta, które stara się być coraz bardziej nowoczesne, przechodzi transformację z „modelowego przykładu miasta węgla i stali”. Wymienił tu m.in. inwestycję w Międzynarodowe Centrum Kongresowe, które powstało na terenach pokopalnianych. W Katowicach odbywa się też jedna z najważniejszych światowych imprez technologicznych, czyli IEM Katowice. Sama ta impreza ściąga do miasta ponad 170 tys. ludzi, a zmagania e-sportowe podczas IEM śledzi przez internet kilka milionów osób.

Bojarun dodał, że Katowice to - mimo stereotypów - zielone miasto; ok. 50 proc. miasta stanowią tereny zielone, w tym lasy.

Przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak zwrócił uwagę, podobnie jak marszałek, na kwestię depopulacji aglomeracji śląskich. Niedługo, bo za 10-15 lat, miasta okalające Katowice mogą się wyludnić nawet o 30 proc., co niekorzystnie wpłynie na koszt ich funkcjonowania.

W opinii Karolczaka szczególnie istotnie są wspólne działania władz miejskich w ramach konurbacji śląskiej, które mogą pozwolić zatrzymać mieszkańców, również w mniejszych miejscowościach. - Nie jest to proste, bo często przeważają lokalne egoizmy – powiedział przewodniczący GZM.

Jego zdaniem kluczowe dla konurbacji śląskiej będzie stworzenie kolei aglomeracyjnej. Wskazał, że dobrym przykładem współpracy jest stworzenie jednego biletu na wszystkie środki transportu publicznego, który niedługo zafunkcjonuje w Katowicach i okolicznych miastach. Władze konurbacji śląskiej pracują ponadto nad stworzeniem jednego abonamentu na miejskie rowery i hulajnogi.

Natalia Kobza z Fundacji im. Lesława A. Pagi oceniła, że należy zmienić podejście do rozwoju miast, nie myśleć o nich tylko jak o rozwoju firmy, lecz jak o wspólnocie mieszkańców. W jej ocenie potrzebne są inwestycje w projekty społeczne czy wsparcie lokalnych startupów.

Prezes PFR Paweł Borys przyznał, że duże miasta mają więcej do zaoferowania i przez to wygrywają konkurencję z mniejszymi. - Dostęp do służby zdrowia, połączenia lotnicze, edukacja - to bardzo mocno decyduje o tym, gdzie ludzie chcą mieszkać. Przez co większe miasta wygrywają, bo mają więcej do zaoferowania – zaznaczył. Według niego dla małych miast należy znaleźć „formułę rozwojową”, którą pozwoli im zatrzymać mieszkańców.

jmk/

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25