facebook RSS # #

08.12.2019 01:03

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-05-17 10:37       aktualizacja: 2019-05-17 10:39       WIADOMOŚCI
  A A A

Pojadą świętować. Samorządowcy zgłaszają udział w Święcie Wolności i Solidarności

Pojadą świętować. Samorządowcy zgłaszają udział w Święcie Wolności i Solidarności
Fot.PAP/A.Warżawa
Ponad 350 samorządowców zgłosiło już chęć udziału w spotkaniu planowanym w Gdańsku z okazji Święta Wolności i Solidarności.
 
Święto Wolności i Solidarności organizowane jest w Trójmieście dla uczczenia 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów. Odbędzie się w dniach 1-11 czerwca, złoży się na nie ponad 100 imprez - debat, koncertów, projekcji filmowych, wystaw i warsztatów. 4 czerwca o godz. 12 na scenie przed budynkiem ECS planowane jest wspólne odśpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego", proklamacja Deklaracji Wolności i Solidarności, wspólne zdjęcie i degustacja tortu z okazji 30. urodzin polskiej demokracji. Tego samego dnia o godz. 17.30 na Długim Targu odbędzie się wiec z udziałem gości specjalnych Święta Wolności i Solidarności oraz odegranie hymnu Europy.

W specjalnych namiotach, które staną w sąsiedztwie pl. Solidarności, swoje stoiska będzie miało ponad 200 organizacji pozarządowych.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek poinformował na konferencji prasowej, że jak dotąd chęć udziału w gdańskim spotkaniu potwierdziło  ponad 350 samorządowców. „A czasu jeszcze jest sporo” – podkreślił. „Będzie z kim debatować” – powiedział prezydent Gdyni. Przypomniał, że rocznica 4 czerwca ma bardzo ważny wymiar samorządowy. „Bo kiedy zbudowały się ruchy Komitetów Obywatelskich, kiedy wszyscy zaangażowaliśmy się w te działania, zrodziły one także środowiska, które już następnego dnia, 5-6 czerwca, pracowały na rzecz społeczności lokalnych. Tak kształtowały się pierwsze kadry dla samorządu” – podkreślił Szczurek.

„Święto wolności i Solidarności, wielokrotnie o tym mówiliśmy, to dwa filary: filar samorządowy i filar społeczny oparty na organizacjach społecznych” - zaznaczyła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Dodała, że obchody rocznicy 4 czerwca to „święto obywateli, obywateli świadomych społecznie, samorządowo i patriotycznie”.

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski poinformował, że spotkanie samorządowców odbędzie się 4 czerwca w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na gdańskiej Ołowiance. „Samorząd, to wspólnota mieszkańców, to nie walka polityczna, którą obserwujemy na co dzień w Warszawie, ale załatwianie konkretnych spraw naszych mieszkańców. Niestety w ostatnim czasie zauważamy centralizację w państwie polskim i odbieranie nam kompetencji, narzucanie nowych zadań i, niestety, zabieranie środków finansowych. To najlepiej widać na przykładzie oświaty. Bałagan w oświacie próbuje się zrzucić na nas i o tym będziemy chcieli dyskutować: o braku środków finansowych na oświatę, o tym że dofinansowujemy ją od 40 do 60 procent, bo subwencja nie wystarcza” – powiedział prezydent Sopotu.

„Zapraszamy na Ołowiankę, gdzie wszyscy samorządowcy, myślę że wypracują podwaliny pod pewne rewolucyjne zmiany, które doprowadzą do tego, żebyśmy po prostu mogli być coraz bliżej naszych mieszkańców” – powiedział Karnowski.

Jak przypomniano w czasie konferencji, organizację odbywających się w Gdańsku imprez składających się na Święto Wolności i Solidarności, wsparły finansowo samorządy województwa mazowieckiego i wielkopolskiego, miasto Poznań, Sosnowiec i powiat poznański.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25