facebook RSS # #

19.09.2019 05:49

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-05-24 17:50       aktualizacja: 2019-05-24 18:00       WIADOMOŚCI
  A A A

Powiat Pruszkowski: Potrójna rocznica

Powiat Pruszkowski: Potrójna rocznica
Fot. Starostwo Powiatowe w Pruszkowie
W tym roku obchodzimy rocznicę przełomowych w historii Polski wyborów parlamentarnych z 4 czerwca 1989 roku, które zakończyły się wielkim zwycięstwem „Solidarności”.

To historyczne wydarzenie było impulsem do wprowadzenia najważniejszych zmian w naszym państwie i zwiększyło znaczenie misji samorządów, a także udziału samorządowców w demokratycznym zarządzaniu państwem oraz wspólnotami lokalnymi. Ten rok jest szczególny jeżeli chodzi o rocznice, ponieważ obchodzimy także 20-lecie istnienia powiatów w Polsce i 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki.

W związku z tymi wyjątkowymi rocznicami Krzysztof Rymuza Starosta Pruszkowski, Stanisław Dymura Przewodniczący Rady Powiatu Pruszkowskiego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego serdecznie zapraszają na obchody tych wydarzeń, a tym samym do uczestnictwa w przedsięwzięciach społeczno-kulturalnych organizowanych z tej okazji przez Powiat Pruszkowski:

Muzyczny stand-up Czesława Mozila „Spowiedź Emigranta” (2 czerwca, godz. 16:00 w Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie, przy ul. Bohaterów Warszawy 4),
Koncert patriotyczny „Muzyczne Krajobrazy Polski” w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej (2 czerwca, godz. 19:00 w parafii pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Pruszkowie, przy ul. Helenowskiej 3),
Koncert „Etno Moniuszko” z cyklu „Mazowsze w Koronie” (2 czerwca, godz. 18:00 w parafii pw. św. Klemensa w Nadarzynie, przy ul. Kościelnej 1), Salon Poezji K40 poświęcony Jackowi Kaczmarskiemu pt. „Pięć sonetów o umieraniu komunizmu” (4 czerwca, godz. 19:00 w Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie, przy ul. Bohaterów Warszawy 4).

Wydarzenia są współorganizowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Jednym z organizowanych przedsięwzięć społeczno-kulturalnych jest Muzyczny stand-up Czesława Mozila „Spowiedź Emigranta” – przewrotna, słodko-gorzka i bardzo zabawna opowieść o patriotyzmie, emigracji, ojczyźnie, a także o codziennym życiu artysty. To połączenie monodramu, stand-upu i koncertu jednego z najpopularniejszych współczesnych artystów, który opowie o Polsce widzianej z perspektywy podwójnego emigranta, żyjącego między Danią a Polską, kochającego absurdy obu tych krajów i patrzącego na wszystko z humorem.

Stand-up odbędzie się w niedzielę, 2 czerwca o godz. 16:00 w sali audytoryjnej Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie, przy ul. Bohaterów Warszawy 4. Bezpłatne wejściówki będą do pobrania od wtorku, 28 maja od godz. 08:30 w siedzibie Starostwa Powiatowego w Pruszkowie przy ul. Drzymały 30, pok. nr 403 (piętro IV, wejście C).

W ramach obchodów Powiat Pruszkowski organizuje koncert patriotyczny pn. „Muzyczne Krajobrazy Polski” w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej, pod kierownictwem artystycznym Jana Lewtaka z udziałem solistów: Wojciecha Gierlacha – bas, Marii Lewickiej – flet, Grzegorza Wołczańskiego – klarnet, Piotra Lisa – obój oraz Danuty Kojro-Pawulskiej – fortepian. W repertuarze znajdą się dzieła dwóch polskich wielkich kompozytorów z różnych epok: Stanisława Moniuszki („ojca polskiej opery narodowej”) i Wojciecha Kilara („ojca polskiej muzyki filmowej”). Uczestnicy koncertu usłyszą największe arcydzieła tych kompozytorów m. in.: mazury z oper „Straszny dwór” i „Halka”, polonezy z opery ”Hrabina” i z filmu „Pan Tadeusz”, najbardziej znane pieśni tj. „Znasz-li ten kraj”, „Stary kapral” oraz arię Skołuby „Ten zegar stary” z opery „Straszny dwór”.

Dopełnieniem koncertu będzie znakomita muzyka filmowa z „Ziemi obiecanej”, „Pianisty”, „Rodziny Połanieckich”, „Janosika”, „Pana Wołodyjowskiego”, czy jednej z najpiękniejszych kompozycji napisanej do filmu Krzysztofa Zanussiego o św. Janie Pawle II – „Z dalekiego kraju”.

Koncert odbędzie się w niedzielę, 2 czerwca o godz. 19:00 w kościele pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Pruszkowie, przy ul. Helenowskiej 3. Wstęp wolny.
Źródło: materiały nadsyłane przez jednostki samorządu terytorialnego.
Za treść tych informacji PAP S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności.

TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25