facebook RSS # #

19.08.2019 17:30

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-06-04 13:06       aktualizacja: 2019-06-04 13:06       WIADOMOŚCI
  A A A

Dyżur w klasie. MEN: Dyżurowanie radnych w szkole jest niezgodne z przepisami

Dyżur w klasie. MEN: Dyżurowanie radnych w szkole jest niezgodne z przepisami
Fot. PAP/T. Gzell
Udostępnienie mienia szkolnego na potrzeby dyżuru radnych nie ma oparcia w przepisach – wskazuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Sprawą szkolnych dyżurów radnych zainteresowała się posłanka KO-PO Krystyna Sibińska. „Dyżur to jedna z najpopularniejszych form kontaktu radnego z mieszkańcami gminy (powiatu). Nie każdy radny chce, aby odbywały się one w siedzibie urzędu. Czy dyżury radnych mogą być organizowane w placówkach oświatowo-wychowawczych?” – zapytała MEN.

W odpowiedzi wiceminister edukacji Maciej Kopeć podkreśla, że choć szkoły stanowią mienie samorządowe, to samorząd nie dysponuje nim w pełni swobodnie. „Przepisy ustaw ingerują w tym względzie w swobodę właścicielską i zakres praw majątkowych, przypisanych samorządowi. Zakres tej ingerencji wynika z zadań, jakie postawione są przez ustawodawcę systemowi oświaty” – wyjaśnia.

„Na podstawie ogólnych reguł władztwa majątkowego należy uznać, że w szczególnych i doprecyzowanych sytuacjach dopuszczalna jest możliwość ograniczonego regulowania przez samorząd sposobu korzystania z infrastruktury szkolnej” – wskazuje wiceminister. „Można tu wyodrębnić co najmniej dwa nienaruszalne i łącznie obowiązujące warunki: udostępnienie terenu szkoły może się odbywać wyłącznie w czasie, w którym nie odbywają się zajęcia szkolne oraz muszą to być zajęcia tematyczne związane z obowiązkami dydaktycznym, wychowawczymi lub opiekuńczymi” - zastrzega.

Jak ocenia wiceminister, w tym pierwszym przypadku udostępnienie ma zawsze „charakter ułomny”. „Szkoła macierzysta ma bowiem pierwszeństwo w korzystaniu z mienia szkolnego, w tym organizowania zajęć szkolnych w zależności od zmieniających się potrzeb uczniów i rodziców, a nie od codziennego grafiku, który nie może być wiążący dla szkoły” - zaznacza.

W drugim przypadku chodzi o komercyjne wynajmowanie szkoły np. na potrzeby szkoły niepublicznej, wykładów czy infrastruktury sportowej dla potrzeb środowiska lokalnego.

„Ewentualne udostępnienie mienia szkolnego dla realizacji potrzeb służbowych radnych nie ma oparcia w przepisach prawa i odpowiednio nie jest możliwe” - odpowiada.

Wiceminister zwraca uwagę, że rozmówcy radnego mają prawo do wyrażania opinii i poglądów politycznych. „W takim wypadku może zatem występować bezpośrednia kolizja z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy Prawo oświatowe, który wprost zakazuje w szkole i placówce działalności partii i organizacji politycznych” – ocenia Maciej Kopeć.

Jego zdaniem próba poszukiwania przez radnego miejsca wykonywania obowiązków poza przypisanym do tego urzędem mogłaby też zostać odczytana, jako „naruszenie instytucji jawności życia publicznego, z której wywodzi się jawność działań administracji publicznej”.

aba/
TAGI: EDUKACJA
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-06-05 14:23:12
OldestWoman: O kurczątko, w myśl takiej interpretacji w szkołach nie powinno byś lokali wyborczych. W czasie głosowania to dopiero się "wyraża opinie i poglądy polityczne", dosłownie na przysłowiowe morgi. I nawet pojawiają się obwieszczenia z nazwami partii politycznych i nazwiskami polityków. Poważne niedopatrzenie, lokale wyborcze wypad ze szkół!
 
2019-06-05 13:32:46
brat@: Skomentuję to krótko: Jakie pytanie, taka odpowiedź?!
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25