facebook RSS # #

19.02.2020 14:37

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-06-07 09:50       aktualizacja: 2019-06-07 10:18       WIADOMOŚCI
  A A A

Podwójna nagroda. Koszalin: dwa razy wyższy budżet na nagrody dla nauczycieli

Podwójna nagroda. Koszalin: dwa razy wyższy budżet na nagrody dla nauczycieli
Fot. PAP/T. Gzell
Prezydent Koszalina chce dwukrotnie zwiększyć tegoroczny budżet na nagrody dla nauczycieli. Taką formę rekompensaty za strajk pozytywnie ocenia ZNP.

Tegoroczny fundusz nagród przyznawanych koszalińskim nauczycielom ma zostać zwiększony z 1 proc. do 2 proc. funduszu wynagrodzeń, czyli z ok. 1,5 mln zł do ok. 3 mln zł. O projekcie uchwały zawierającym tę propozycję poinformował w czwartek prezydent Koszalina.

"W środę podjęliśmy decyzję, aby w tym wyjątkowym roku, który dotyczy koszalińskiej oświaty, skierować na sesję rady miejskiej regulamin nagród dla nauczycieli. (…) W tym roku wyjątkowo fundusz nagród, który zazwyczaj wynosi 1 proc. funduszu wynagrodzeń, będzie podniesiony do 2 proc." – powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej prezydent Koszalina Piotr Jedliński.

W podwojonej puli na nagrody będzie nie ok. 1,5 mln zł, lecz ok. 3 mln zł. Nagrody nauczyciele mają otrzymać podczas obchodzonego w październiku Dnia Edukacji Narodowej.

Jedliński podkreślił, że pieniądze te pozostaną w gestii dyrektorów szkół. Oni zadecydują, komu i w jakiej wysokości przyznać nagrody.

Projekt uchwały "W sprawie kryteriów i trybu przyznawania nagród dla nauczycieli za ich osiągnięcia w zakresie pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej" miejscy radni rozpatrzą na sesji 18 czerwca.
Jedliński pytany przez dziennikarza PAP o to, czy nie obawia się, że wojewoda zachodniopomorski w ramach nadzoru uchyli uchwałę, powiedział, że "jest taka możliwość". Ocenił, że proponowane rozwiązanie "nie jest tak bezpieczne jak zajęcia pozalekcyjne, ale myślę, że tutaj z należytą starannością przygotowaliśmy tę uchwałę i ona nie będzie podważana przez nadzór".

"ZNP satysfakcjonuje ten projekt uchwały, bardzo się cieszymy, że nasze sugestie zostały do niego wprowadzone. Do końca 2019 r. powinny być wypłacone w formie nagród pieniądze dla nauczycieli, którzy brali udział w strajku – powiedziała w czwartek PAP Chyła.

W Koszalinie 1399 strajkującym nauczycielom zostało z pensji potrącone łącznie ok. 3 mln zł. Kwota ta pozostała w budżetach placówek oświatowych. W połowie maja magistrat z dyrektorami szkół i przedszkoli uzgodnił, że te pieniądze przeznaczone zostaną na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne, których prowadzenie planowane jest do końca 2019 r. Z informacji przekazanych w czwartek przez prezydenta Koszalina wynika, że na ten cel wydano już ponad 0,5 mln zł.

Prezes koszalińskiego ZNP przyznała, że część nauczycieli "ze łzami w oczach" przystąpiła do zajęć dodatkowych. Zrobili to "ze względu na fakt niskich budżetów domowych w związku z potrąceniami za strajk".
Dodała, że docierają do niej sygnały, że w niektórych placówkach zajęcia dodatkowe prowadzone są przez nauczycieli, którzy nie strajkowali. "Sprawdzamy je i weryfikujemy. Będziemy indywidualnie interweniować" – zapewniła prezes koszalińskiego ZNP.

Nad rekompensatą za strajk pracuje także Radom. Przełom maja i czerwca to okres kilkudniowych wycieczek i zielonych szkół. Co do zasady nauczyciele nie otrzymują z tego tytułu dodatkowych pieniędzy. Władze miasta zgodziły się, by dyrektorzy wypłacali nauczycielom dodatkowe pieniądze za udział w wycieczkach - podał wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
TAGI: EDUKACJA
 
KOMENTARZE: 3 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-06-11 08:26:35
Ja: Zapewne pół rodziny pana prezydenta Koszalina to nauczyciele, bo nie widzę innego wytłumaczenia na płacenie za niepracowanie. Jestem ciekawy czy jak by mu 3/4 pracowników w urzędzie zaczęło strajkować to czy znalazłby podwójne nagrody dla tych pracowników a myślę, że wielu podwładnych pana prezydenta Koszalina pracuje za połowę stawki nauczycieli, którzy są tacy poszkodowani ...
 
2019-06-10 13:48:32
Anna: Czym różnią się nauczyciele od innych grup zawodowych, że mają być w sposób szczególny traktowani? W jaki sposób zrekompensować uczniom niepewność i stres w trakcie egzaminów? Na strajku nauczyciele "ucierpieli" finansowo, a dzieci i młodzież moralnie, nie można o tym zapominać. I teraz jeszcze dać nagrody, za co? Chyba za zły przykład.
 
2019-06-10 07:29:35
NonKonfor: Jednym zdaniem: Nauczyciele otrzymają nagrody za strajk. Czy prezydent pytał swoich wyborców, czy chcą swoje pieniądze (pochodzące z ich podatków) przeznaczyć dla tych, którzy przez miesiąc nie realizowali programów nauczanie i skuteczne ograniczyli możliwość osiągnięcia przez uczniów sukcesu na kolejnych szczeblach kształcenia. Na marginesie, co w tym zakresie (nadzoru nad realizacją zadań przez nauczycieli) zrobili kuratorzy oświaty. Czy nie jest to niedopełnienie przez nich ich obowiązków?
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25