facebook RSS # #

19.08.2019 13:16

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-06-07 17:02       aktualizacja: 2019-06-07 19:21       WIADOMOŚCI
  A A A

Konwent marszałków. Samorządowcy spotkali się w Gdyni, by porozmawiać m.in. o migracji

Konwent marszałków. Samorządowcy spotkali się  w Gdyni, by porozmawiać m.in. o migracji
Fot.PAP/M.Struk
Mam nadzieję, że niektóre punkty naszego programu pobudzą do refleksji – zaznaczył marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, otwierając w Muzeum Emigracji w Gdyni posiedzenie Konwentu Marszałków Województw RP poświęcone m.in. kwestiom migracji.

Konwent odbywa się w przekształconym na muzeum historycznym gmachu Dworca Morskiego, skąd przez dziesięciolecia wypływały transatlantyki z polskimi emigrantami. Ma to wymiar symboliczny, ponieważ spotkanie samorządowców zdominowały kwestie dot. migracji. Podczas piątkowego posiedzenia zaplanowano m.in. przyjęcie stanowiska ws. polityki integracyjnej (imigracyjnej) państwa.

Jednym z pierwszych punktów programu było wystąpienie dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego w pomorskim urzędzie marszałkowskim Radomira Matczaka, który mówił o wyzwaniach demograficznych i ekonomicznych stojących przed polskimi regionami.

Matczak - powołując się na dane o demografii i migracji – przekonywał o konieczności uruchomienia prac nad polityką migracyjną, a konkretnie integracyjną. "Potrzebujemy tej polityki, bo po pierwsze się starzejemy, po drugie - mamy rosnący deficyt rąk do pracy i po trzecie - mamy szanse zagospodarowania potencjału, talentów, energii osób, które wybierają Polskę" – zaznaczył.

Zwrócił uwagę na prognozy demograficzne, z których wynika, że za 30 lat populacja 80-latków zrówna się z liczbą osób w wieku 25-34 lata, podczas gdy obecnie ta młodsza grupa jest 3,5-krotnie większa. Kolejnym problemem jest emigracja z Polski. Według Matczaka, Polska jest w czołówce "eksporterów zasobów pracy". "Pierwsza trójka to są: Polska, Meksyk i Bułgaria" – oświadczył.

Dodał, że jednocześnie ma miejsce odwrotny trend, gdyż "Polska ma zdolność przyciągania cudzoziemców" i jest największym w Unii Europejskiej "importerem" krótkoterminowych imigrantów, w większości z Ukrainy.

Zdaniem samorządowca, w świetle tych danych potrzebna jest "dalekowzroczna" i "bardzo kompleksowa" polityka integracyjna, która powinna uwzględnić rolę samorządów lokalnych, pracodawców i organizacji społeczeństwa obywatelskiego.

"To od nich w dużej mierze zależy, na ile skuteczna będzie integracja imigrantów, na ile będzie pozytywna i trwała" – ocenił Matczak.

Jego zdaniem, w tej chwili na poziomie regionalnym nie dysponujemy narzędziami integracji w odniesieniu do rynku pracy, opieki zdrowotnej, edukacji czy pomocy społecznej. "Wydaje się, że dobra polityka integracyjna w naszym kraju mogłaby wyposażyć regiony w odpowiednie narzędzia i stać się trwałym elementem polityki rozwoju województw" – zaznaczył.

W programie konwentu przewidziano wystąpienie Marta Siciarek z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku nt. gdańskiego modelu integracji i drogi dojścia do niego.

Zaplanowano również wystąpienie szefa Pracodawców Pomorza Zbigniewa Canowieckiego poświecone migracji w kontekście wyzwań stojących przed pracodawcami. Zgodnie z programem konwentu, Paulina Babis z resortu rodziny, pracy i polityki społecznej przedstawi informacje odnośnie prac nad polityką integracyjną Polski. Natomiast o źródłach finansowania działań integracyjnych opowiedzą: Antoine Savary oraz Rafał Janas z Komisji Europejskiej.

Innym punktem programu jest projekt przygotowanej w ramach inicjatywy pn. Zdecentralizowana Rzeczpospolita Karty Wojewódzkiej. W tym wypadku przewidziano wystąpienia prof. Anny Wojciuk z Uniwersytetu Warszawskiego oraz prof. Antoniego Dudka z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Konwent zakończy się późnym popołudniem przekazaniem cyklicznego przewodnictwa marszałkowi województwa warmińsko-mazurskiego Gustawowi Markowi Brzezinowi.

kic/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25