facebook RSS # #

23.09.2019 22:47

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-06-12 12:01       aktualizacja: 2019-06-11 18:30       WIADOMOŚCI
  A A A

Toruń: Zraszacze dla ochłody

Toruń: Zraszacze dla ochłody
Fot. Adam Zakrzewski
W najbliższych dniach panować będą upały powyżej 30 stopni Celsjusza. Aby zapewnić mieszkańcom i turystom ochłodę, miasto zainstalowało zraszacze.

Na terenie Zespołu Staromiejskiego działają nowe zraszacze typu „retro” – dwa na Rynku Staromiejskim i dwa na Rynku Nowomiejskim. Jedno urządzenie zraszające – kurtyna wodna - pojawiło się na placu Rapackiego, kolejne stanie już w środę 12 czerwca w alei Solidarności – w tych lokalizacjach mają przynieść ulgę pasażerom oczekującym na swój transport.

Zgodnie z prognozą Toruńskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, w najbliższych dniach wystąpią silne upały – jest drugi stopień zagrożenia. Temperatura maksymalna w dzień osiągnie 30-33 st. Celsjusza, a w nocy 18-20 st. Celsjusza.

Najważniejsze zasady funkcjonowania w warunkach upałów:

1. Unikać długotrwałego przebywania na wolnym powietrzu, w miejscach nasłonecznionych, w czasie największego operowania słońca, zwłaszcza między godziną 10:00 a 15:00. W sposób szczególny dotyczy to osób w wieku podeszłym, małych dzieci i osób osłabionych, osób ze schorzeniami serca i układu krążenia krwi, rekonwalescentów, niepełnosprawnych oraz wykonujących prace wymagające wysiłku fizycznego.

2. Należy przebywać w chłodniejszych pomieszczeniach domu, zamykać oraz zasłaniać okna - przebywając w miejscach publicznych można wykorzystywać do ochłodzenia się miejsca klimatyzowane – np. budynki użyteczności publicznej, galerie handlowe itp. lub rozstawiane na ulicach deszczownice, natryski itp. urządzenia. Przy wysokich temperaturach zaleca się nie opuszczanie chłodnych pomieszczeń budynków osobom, które spożywały alkohol i całkowitą rezygnację ze spożywania alkoholu na wolnym powietrzu.

3. Osoby mające długotrwale przebywać na wolnym powietrzu powinny pamiętać o nakryciu głowy chroniącym przed promieniami słonecznymi, stosowaniu kosmetyków z wysokim filtrem UV, noszeniu lekkich, luźnych ubrań z materiałów naturalnych (np. len, bawełna), wygodnego, przewiewnego obuwia, a także - w miarę możliwości - częstym schładzaniu się chłodnymi prysznicami lub kąpielami.

4. Przyjmowanie większej niż zwykle ilości płynów, unikanie napojów alkoholowych. Należy spożywać lekkie, chłodne, lekko solone potrawy.

5. Kierowcy powinni częściej robić odpoczynki, w czasie upałów bowiem zmęczenie i znużenie pojawiają się szybciej niż zwykle, rośnie skłonność do zdenerwowania, rozdrażnienia, uczucia zmęczenia, obniża się koncentracja, a czas reakcji wydłuża się znacząco. Zmienia się też przyczepność kół samochodu, podczas jazdy po bardzo rozgrzanym asfalcie samochód może zachowywać się tak jakby znajdował się na lodzie.

Upalne dni źle znoszą także zwierzęta. Właściciele czworonogów muszą zapewnić im swobodnego dostępu do czystej, świeżej wody. Absolutnie nie wolno również zamykać zwierząt w samochodzie zostawionym w pełnym słońcu. Zachęcamy przedsiębiorców, właścicieli sklepów i lokali usługowych, przedstawicieli instytucji do wystawiania pojemników z wodą dla zwierząt.
Źródło: materiały nadsyłane przez jednostki samorządu terytorialnego.
Za treść tych informacji PAP S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności.

TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25