facebook RSS # #

16.02.2020 19:35

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-06-26 11:51       aktualizacja: 2019-06-27 14:51       WIADOMOŚCI
  A A A

Pora porozmawiać. Samorządowcy zaapelowali do premiera o rzetelną debatę nt. finansów JST

Pora porozmawiać. Samorządowcy zaapelowali do premiera o rzetelną debatę nt. finansów JST
Fot. PAP/L. Szymański
Samorządowcy zaapelowali do premiera o pilne przeprowadzenie rzetelnej debaty o stanie finansów jednostek samorządu terytorialnego. W ostatnich dniach ma ona dosyć jednostronny przebieg – zwrócił uwagę Andrzej Porawski ze Związku Miast Polskich.

Podczas Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego prezydent Lublina Krzysztof Żuk poinformował, że strona samorządowa wystąpi do premiera Mateusza Morawieckiego o zorganizowanie nadzwyczajnego posiedzenia Komisji, które byłoby poświęcone sytuacji finansowej jednostek samorządu terytorialnego.

„W ostatnich dniach, przy okazji nowelizacji Karty nauczyciela dyskusja o samorządowych finansach ma dosyć jednostronny przebieg. Podkreślany jest aspekt przyrostu wpływów samorządów z PIT i na tej podstawie coraz częściej formułowane jest teza, że dzięki temu wzrostowi samorządy są w stanie sfinansować nowe obowiązki, w tym na przykład wzrost wynagrodzeń nauczycieli” – powiedział Andrzej Porawski. „Rosnące wpływy całego sektora publicznego z udziałów PIT są faktem, jednak na sytuację samorządów wpływają także inne czynniki” – zaznaczył.

W piśmie do premiera samorządowcy zwracają uwagę m.in. na rosnące koszty wykonywania zadań własnych JST w ostatnich trzech latach. Wyliczają wzrost cen usług budowlanych i drogowych od stycznia 2016 roku o 21 proc., wzrost cen asfaltu o 35 proc. w ciągu ostatniego półrocza, wzrost cen energii elektrycznej w ostatnim roku, wzrost opłat za wodę czy wzrost kosztów pracy.

„To spowodowało radykalny wzrost kosztów świadczenia lokalnych usług publicznych oraz inwestycyjnych samorządów. Wielkość tego wzrostu przekracza zwiększenie wpływów z udziałów PIT” – podsumował Andrzej Porawski.

Samorządowcy wskazują także na „stałe niedofinansowanie zadań zleconych, potwierdzone w dwóch raportach pokontrolnych NIK w 2017 roku”.

„Kolejnym problemem, który dotyka szczególnie gminy, są ubytki w dochodach własnych, głównie w podatku od nieruchomości oraz opłatach za użytkowanie wieczyste, które są wynikiem zmian ustawowych. Trzeba także wziąć pod uwagę skutki zmian w systemie podatku PIT, które nastąpią niebawem” – zaznaczył Porawski.

Z samorządowych szacunków wynika, że w wyniku obniżenia stawki podatku z 18 proc. do 17 proc. budżety JST stracą około 3,5 mld zł rocznie, podwojenie kosztów uzyskania przychodów ma przynieść im stratę prawie 2 mld zł rocznie, zwolnienie z podatku osób do 26 roku życia 450 mln zł w tym roku, a następnie 1,1 mld zł rocznie, a przeniesienie środków z OFE do IKE łącznie około 9,5 mld rozłożone w czasie. Czytaj też: Apel o rekompensatę

„Najważniejszym jednak czynnikiem sytuacji finansowej samorządów jest olbrzymi wysiłek inwestycyjny, podjęty zgodnie z oczekiwaniami rządu sformułowaniami w strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju” – podkreślił Porawski. „Wzrost wpływów z PIT przyczynił się do wygenerowania w roku 2018 w budżetach samorządów nadwyżki operacyjnej netto w kwocie 14,5 mld zł. Ona w całości została przeznaczona na rozwój, ponieważ w tym samym roku 2018 wydatki inwestycyjne samorządów wyniosły 52 mld zł” – wskazał.

„Wszystko to wymaga uwzględnienia w rzetelnej debacie o finansach jednostek samorządu terytorialnego, o której pilne przeprowadzenie wnioskujemy” – podsumował Porawski.

„Przeanalizujemy te materiały” – skomentował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. Zaproponował, aby przy okazji lipcowego posiedzenia Komisji Wspólnej została przeprowadzona „obszerna debata” na temat wszystkich postulatów, które samorządowcy przedstawili.

aba/
TAGI: FINANSE
 
KOMENTARZE: 3 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-06-27 12:46:28
Maria: @absurd - a dlaczego mają pobierać ten podatek? Powiaty prowadzą też ewidencję gruntów i budynków. Według Twojego rozumowania może niech zbierają również podatek od nieruchomości, rolny i leśny. Zlikwidować powiaty i nie będzie problemu z ich utrzymaniem.
 
2019-06-27 12:34:52
MKs: Do absurd: A kto ponosi koszty remontów dróg zniszczonych przez samochody ciężarowe? Gminy, powiaty, województwa i budżet państwa, przy czym to gminy mają największą ilość dróg.
 
2019-06-26 19:37:21
absurd: Powiaty ponoszą koszty (osobowe i rzeczowe) rejestracji pojazdów, ale wpływy z podatku transportowego zasilają gminne, nie powiatowe budżety. Takich absurdów jest więcej. Również zadania zlecone są niedoszacowane, nie pokrywają nawet pełnych kosztów osobowych, o rzeczowych już nie wspominając.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25