facebook RSS # #

11.12.2019 18:47

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-07-01 12:48       aktualizacja: 2019-07-01 13:35       WIADOMOŚCI
  A A A

Pro publico bono. Dyrektor Biura ZMP: wiązek nie uczestniczy w żadnych rozmowach politycznych

Pro publico bono. Dyrektor Biura ZMP: wiązek nie uczestniczy w żadnych rozmowach politycznych
Fot. PAP/L. Szymański
Związek Miast Polskich nie uczestniczy w żadnych rozmowach ani działaniach politycznych, które są prowadzone w ramach przygotowań do kampanii wyborczej - podkreśla Andrzej Porawski, dyrektor Biura ZMP.

Jak zaznacza, Związek bierze udział - jak zawsze - w debacie publicznej dotyczącej prowadzonych i projektowanych działań legislacyjnych, które odnoszą się do samorządu terytorialnego, a organy i przedstawiciele Związku opiniują projekty ustaw, niezależnie od tego, kto jest ich autorem.

„Obecnie, gdy coraz więcej zmian legislacyjnych ogranicza autonomię i osłabia finanse samorządów, rośnie zatroskanie większości samorządowców o przyszłość społeczności lokalnych i regionalnych. Wyrazem tego zaniepokojenia są m.in. tezy przyjęte przez środowisko samorządowe 4 czerwca br. w Gdańsku” – wyjaśnia dyrektor ZMP.

Na podstawie debaty o tezach mają powstać postulaty programowe samorządowców, które w sierpniu będą przedstawione ugrupowaniom uczestniczącym w wyborach parlamentarnych.

„Gdańskie tezy, mimo że są tylko punktem wyjścia do dyskusji nad postulatami, już zostały bezpodstawnie ocenione jako rzekomo godzące w unitarność Polski (nonsens) albo przygotowane przez partie opozycyjne” – wskazuje Andrzej Porawski. „Znam wszystkie osoby, które pracowały nad projektem tez - żadna z nich nie jest nawet członkiem partii politycznej, choć członkostwo w ugrupowaniach politycznych nie jest niczym złym” - dodaje.

Dyrektor ZMP przekonuje, że w dyskusji na temat przyszłości polskiej samorządności bierze udział liczna grupa samorządowców, którym leży na sercu dobro wspólne, głównie bezpartyjnych, wywodzących się z lokalnych komitetów wyborczych. Jak podkreśla, partnerami w tej debacie są m.in. przedstawiciele partii politycznych, które deklarują zainteresowanie problematyką samorządową.

„Jednym z omawianych tematów jest możliwość zbudowania wspólnej, szerokiej koalicji obywatelsko-samorządowej, która mogłaby wyłonić kandydatów do Senatu” – przypomina Porawski. „Postulat przekształcenia Senatu w izbę samorządową, zapisany przez Solidarność w programie Samorządna Rzeczpospolita w 1981 roku, nie jest możliwy do zrealizowania bez zmiany Konstytucji. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie zmianie zapisów w ustawach samorządowych, które od 2000 r. zakazują łączenia mandatu samorządowego z mandatem senatora” - dodaje.

Porawski podkreśla, że radni, burmistrzowie i prezydenci miast członkowskich Związku Miast Polskich reprezentują wszystkie opcje polityczne, choć znaczącą przewagę mają samorządowcy wybrani z list lokalnych komitetów wyborczych.

„To bardzo ważna cecha naszej organizacji: pełen pluralizm i reprezentatywność. Dlatego Związek nie uczestniczy w żadnych rozmowach politycznych, w tym zwłaszcza dotyczących udziału w wyborach” - zaznacza. „Na te cele nie są wydawane żadne środki, ani angażowane jakiekolwiek zasoby Związku” - zapewnia.

aba/
TAGI: WYBORY
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25