facebook RSS # #

22.10.2019 09:17

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-07-10 14:38       aktualizacja: 2019-07-10 14:41       WIADOMOŚCI
  A A A

Stawiają warunek. Kolejne miasta uzależniają przyjęcie do żłobka od szczepień

Stawiają warunek. Kolejne miasta uzależniają przyjęcie do żłobka od szczepień
Fot.PAP/B.Zborowski
Pisemne potwierdzenie odbycia obowiązkowych szczepień przez dziecko będzie warunkiem przyjęcia do miejskiego żłobka w Poznaniu - zdecydowali poznańscy radni. Podobną decyzję podjęły w ostatnich dniach władze Wrocławia; Szczecin z kolei chce premiować szczepienia przy rekrutacji do przedszkoli.

W Poznaniu warunek odbycia obowiązkowych szczepień znalazł się w przyjętych przez radę miasta statutach zespołów żłobków. Przyjęto, że wśród warunków przyjęcia dziecka do żłobka jest wykonanie obowiązkowych szczepień ochronnych. Rodzice lub opiekunowie prawni będą zobowiązani przedstawić kserokopię dokumentu potwierdzającego odbycie obowiązkowych szczepień przez dziecko. Warunek ten nie dotyczy dzieci, które mają potwierdzone stosownym dokumentem przeciwwskazania medyczne do wykonania szczepień. Zdaniem władz miasta przyjęte rozwiązanie ma motywować mieszkańców Poznania do przestrzegania obowiązujących przepisów o obowiązkowych szczepieniach.

Przeciwnicy takiego rozwiązania, w tym Ogólnopolskie Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach "STOP NOP" uważa, że władze Poznania nie mogą wprowadzić takiego rozwiązania bo na przeszkodzie stoi ochrona wrażliwych danych medycznych dzieci. Zdaniem miejskich prawników przetwarzanie takich danych będzie się odbywało zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Odbycie obowiązkowych szczepień będzie też jednym z warunków przyjęcia dzieci do żłobków we Wrocławiu. W uchwale wrocławskich radnych zapisano, że do miejskiego żłobka przyjmowane są dzieci, które ukończył co najmniej 20. tydzień życia, mieszkają we Wrocławiu oraz posiadają obowiązkowe szczepienia ochronne. Jeżeli dziecko ma przeciwwskazania do szczepień, to jego rodzic lub opiekun zobligowany jest do przedstawienia zaświadczenia o tym od lekarza pediatry.

Z kolei w Szczecinie radni zdecydowali w ostatnich dniach, że szczepienia będą nie tylko jednym z kryteriów przyjęcia do miejskich żłobków, ale też będą skutkować dodatkowymi punktami podczas drugiego etapu rekrutacji do przedszkoli.

W myśl szczecińskiej uchwały, aby przyznane zostały dodatkowe punkty w rekrutacji, rodzice będą musieli przedstawić oświadczenie o tym, że dziecko odbyło obowiązkowe szczepienia lub że posiada długotrwałe ich odroczenie z powodów medycznych.

Uchwały muszą zostać zatwierdzone przez wojewodę.

W przeszłości - jak pokazał przykład Częstochowy - takie decyzje radnych były kwestionowane. Na początku roku nadzór prawny wojewody śląskiego uznał za nieważną uchwałę Rady Miasta Częstochowy, preferującą przy naborze do przedszkoli zaszczepione dzieci. W opinii organu nadzoru kryterium określone w załączniku do częstochowskiej uchwały nie spełniało przesłanek ustawowych. Częstochowscy radni zdecydowali, że odwołają się od tej decyzji do WSA.

Na podst. Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP

js/

TAGI: ZDROWIE
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25