facebook RSS # #

27.01.2020 09:49

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-07-18 23:38       aktualizacja: 2019-07-19 15:32       WIADOMOŚCI
  A A A

Pytania o listy. Sprawa list rankingowych Funduszu Dróg Samorządowych

Pytania o listy. Sprawa list rankingowych Funduszu Dróg Samorządowych
Fot. PAP/G. Momot
Samorządowcy apelowali w MSWiA o transpartentność podziału środków z Funduszu Dróg Samorządowych. Chcemy wiedzieć, na jakiej zasadzie lista rankingowa ulega zmianom – mówili. Pytali tez o przeciągające się procedury.

Do 15 lipca wojewodowie mieli czas, żeby przekazać do resortu infrastruktury listy zadań rekomendowanych do dofinansowania z FDS po wiosennym naborze. Zgodnie z ustawą lista wojewody jest potem weryfikowana przez ministra właściwego ds. transportu i premiera, i to oni mają głos ostateczny. Na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego samorządowcy zwracali uwagę na nietransparentność tego elementu oceny.

Tak źle

Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa przywołał komunikat wojewody mazowieckiego, w którym ten informuje, że lista zadań rekomendowanych do dofinansowania po wiosennym naborze FDS zostanie opublikowana dopiero po kolejnej weryfikacji dokonanej przez premiera.

„To jest kwestia transparentności. Powinniśmy znać tę listę, nie powinna być tajna dla samorządów” – mówił prezydent Kosiński. „Chcemy wiedzieć, na jakiej podstawie lista, która wędruje od wojewody do premiera potem ulega zmianom, i czym się kieruje premier czy minister, dokonując zmian na tej liście przekazanej przez wojewodę” – podkreślił.

Tak niedobrze

O transparentność apelował również Jan Grabkowski, starosta poznański. „Zawsze było tak, że listy oceniane przez zespoły powołane przez wojewodów praktycznie się nie zmieniały; rząd ani premier tych list nie zmieniał. Dzisiaj jest inaczej i wiele samorządów, które widziały te listy na początku tego roku i już realizują inwestycje, dowiaduje się teraz, że tych pieniędzy jednak nie ma. To nie są groszowe sprawy a wielomilionowe” – zaznaczył.

Powiat poznański we wrześniu ubiegłego roku złożył wniosek o dofinansowanie budowy obwodnicy Chomęcic, a w listopadzie wojewoda potwierdził, że jego 7. miejsce jest premiowane dotacją w wysokości 3 mln zł (następnie zwiększoną do 4,8 mln zł). Inwestycja ruszyła, tymczasem w maju okazało się, że pieniędzy jednak nie będzie – po weryfikacji przez premiera zadanie powiatu spadło na 27. miejsce. W podobnej sytuacji jest Tarnowo Podgórne i gmina Czerwonak.

„My realizujemy te inwestycje nie dla siebie, tylko dla naszych mieszkańców. Taka zasada po uważaniu - temu dam, temu nie dam, podobno ze względu na zasobność samorządów - mnie się nie podoba. Mnie się podobało, jak kiedyś walczyliśmy w rankingu oficjalnie i jawnie” – stwierdził Jan Grabkowski.

Czas to pieniądz

Samorządowcy wskazywali w MSWiA również na przedłużającą się procedurę oceny wniosków.

„Czas procedowania tych wniosków powoduje, że dużej części zadań inwestycyjnych nie jesteśmy w stanie zrealizować do końca tego roku, ponieważ wiele samorządów nie realizowało procedury przetargowej, czekając na ostateczne rozstrzygnięcia. Tymczasem tych rozstrzygnięć jeszcze nie ma” – wskazywał prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński. „Wkrótce będziemy mieli dużą falę postępowań przetargowych, które spowodują, że ceny w tych przetargach będą dużo wyższe niż szacowane wcześniej koszty” - alarmował.

O interwencję w sprawie terminów apelował do strony rządowej także Marek Wójcik, ekspert Związku Miast Polskich. „Zarówno minister właściwy ds. transportu, jak i prezes Rady Ministrów nie mają żadnych terminów granicznych na rozpatrzenie wniosków” - zauważył. „[Zgodnie z ustawą]  dysponent środków ma 30 dni na przekazanie harmonogramu przekazywania środków jednostce samorządu. Dopiero od tego momentu będziemy mogli realizować postępowania przetargowe. Chciałbym się mylić, ale tak to wygląda, że my w tym roku tych pieniędzy nie zobaczymy” – ocenił.

Okiem resortu

Do sprawy odniósł się wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. „Przez lata wielu samorządów nie było stać na to, żeby brać udział w tym programie. Jestem przekonany, że te wszystkie samorządy, które dziś mają wyjątkową szansę remontu dróg lokalnych, a wcześniej nie miały, nie mają takiego zdania” – powiedział, komentując apel starosty, by listy się nie zmieniały. „Dziwię się, że są takie sytuacje, że dokonuje się remontu bez decyzji ostatecznej” – dodał.

Zapewnił też, że osobiście stoi na straży tego, aby decyzje w sprawie dofinansowania zapadały jak najszybciej. „Wielokrotnie na ten temat rozmawiałem w kancelarii premiera i w ministerstwie infrastruktury. Staramy się, żeby ten okres między propozycją wojewody a decyzją premiera był w miarę krótki. Będziemy także przy najbliższym naborze podnosić ten temat” - zapewnił.

Wiceminister podkreślił, że dzięki programowi do samorządów trafią „historyczne środki”. „6 mld zł rocznie przez najbliższe lata - takie środki rok rocznie będą przekazywane. To wyjątkowy program, gdzie wiele różnych gmin, samorządów może pierwszy raz o tego typu środki się ubiegać” - zaznaczył. „Wiem, że jest szansa na to, że będą takie województwa, gdzie wszystkie wnioski będą realizowane ze względu na to, że tak duże środki są w tym roku przezywane” – dodał.

Jak poinformowała nas Katarzyna Wozińska-Gracz, dyrektor Gabinetu Starosty Poznańskiego, powiat wystąpił w sprawie oceny wniosku na drogę sądową.

Anna Banasik
TAGI: DOTACJE , DROGI
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

ANKIETA

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25