facebook RSS # #

11.12.2019 18:38

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-07-23 10:31       aktualizacja: 2019-07-23 10:33       WIADOMOŚCI
  A A A

Uchwały pod sąd. RPO zapowiada zaskarżenie samorządowych uchwał anty-LGBT

Uchwały pod sąd. RPO zapowiada zaskarżenie samorządowych uchwał anty-LGBT
Fot.PAP/A.Reszko
Przygotowuję się do zaskarżenia do sądów administracyjnych uchwał samorządów dot. ideologii LGBT - zapowiedział Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Takie uchwały podjęli m.in. radni sejmików lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego i świętokrzyskiego, a także szereg powiatów i gmin.

Zdaniem RPO, sądy administracyjne powinny zweryfikować, czy jednostki samorządu terytorialnego mogą wydawać uchwały, które są w sprzeczności z brzmieniem Konstytucji i zakazem dyskryminacji ze względu na jakąkolwiek przyczynę, który jest wyrażony w art. 32 Konstytucji.

Bodnar ocenił na antenie telewizji TVN, że takie uchwały "nie są tylko i wyłącznie deklaracjami politycznymi", ale "mogą mieć walor normatywny" i "wpływają na sytuację osób, które zamieszkują na terenie danej jednostki samorządu terytorialnego".

"Zamówiliśmy w biurze opinię eksperta prof. Dawida Sześciło na ten temat. On potwierdza nasze wstępne informacje i w najbliższym czasie będziemy przygotowywali zaskarżenia do sądów administracyjnych, tak, aby sądy mogły się z tym zmierzyć" - powiedział.

"Jak mają czuć się osoby homoseksualne, biseksualne czy transpłciowe, słysząc o strefach wolnych od LGBT" - pytał rzecznik.

"Dobra demokracja polega na tym, że nawet jak mamy większość, mamy moc większościową stanowienia prawa, to za każdym razem skupiamy się i zastanawiamy jak prawa mniejszości poszanować" - powiedział.

Dla przykładu, radni sejmiku woj. podkarpackiego w przyjętym stanowisku napisali, że „kierując się dobrem wspólnym, troską o rodzinę oraz dzieci, a także poszanowaniem zasad Konstytucji RP Sejmik Województwa Podkarpackiego wyraża sprzeciw wobec działań zmierzających do promocji ideologii tak zwanych ruchów LGBT, których cele pozostają w głębokiej sprzeczności z zasadą wolności, tradycyjnymi wartościami chrześcijańskimi oraz prawem naturalnym".

Dokument przyjęty przez sejmik województwa małopolskiego głosi "zdecydowany sprzeciw wobec pojawiających się w sferze publicznej działań zorientowanych na promowanie ideologii ruchów LGBT, której cele naruszają podstawowe prawa i wolności zagwarantowane w aktach prawa międzynarodowego, kwestionują wartości chronione w polskiej konstytucji, a także ingerują w porządek społeczny".

Na Lubelszczyźnie powstała inicjatywa „Samorząd wolny od ideologii LGBT", a jako pierwszy przystąpiła do niej Rada Powiatu Świdnickiego. „Dla dobra życia, rodziny i wolności deklarujemy, że samorząd, który reprezentujemy - zgodnie z nasza wielowiekową kulturą życia społecznego - nie będzie ingerować w prywatną sferę życia Polek i Polaków. Nie damy narzucić sobie wyolbrzymianych problemów i sztucznych konfliktów, które niesie ze sobą ideologia LGBT" - czytamy w deklaracji.

Z kolei Rada Gminy Łososina Dolna przyjęła rezolucję dotyczącą „powstrzymania ideologii LGBT przez wspólnotę samorządową oraz ataków na polski Kościół i obrażania uczuć religijnych osób wierzących".

js/

TAGI: PRAWO
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-07-24 08:45:45
Pytanie: Czy RPO czasami nie wpisuje się w deprawację obywateli i demontaż państwa?

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25