facebook RSS # #

23.01.2020 12:21

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-08-13 17:17       aktualizacja: 2019-08-13 17:20       WIADOMOŚCI
  A A A

Start Bezpartyjnych. Bezpartyjni Samorządowcy zarejestrowali swój komitet wyborczy w wyborach do parlamentu, przedstawili też swój program

Start Bezpartyjnych. Bezpartyjni Samorządowcy zarejestrowali swój komitet wyborczy w wyborach do parlamentu, przedstawili też swój program
Ruch Bezpartyjni Samorządowcy zarejestrował w PKW swój komitet wyborczy w wyborach do Sejmu i Senatu: KWW Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy. Przedstawił też swój program.

Bezpartyjni Samorządowcy na początku sierpnia poinformowali, że wystartują w wyborach do parlamentu samodzielnie, odrzucając współpracę z Polskim Stronnictwem Ludowym i Kukiz'15, z którymi wcześniej rozmawiali o ewentualnym połączeniu sił. We wtorek na konferencji prasowej w Warszawie ogłosili, że wystawią listy jako KWW Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy, który to komitet zarejestrował w poniedziałek PKW. Przedstawiciele komitetu zaprezentowali również pierwsze założenia swojego programu i część ekspertów odpowiedzialnych za jego wypracowanie.

Jak podkreślił rzecznik prasowy komitetu Krzysztof Maj, podstawą jego struktur są ruchy społeczne, stowarzyszenia i samorządowcy, które chcą „zaprzestać wojny w Polsce”. - Teraz zbieramy podpisy, aby zarejestrować listy w całym kraju. Do tej pory zebraliśmy 10 tys. podpisów, potrzebujemy ich 130 tys. Mamy trochę trudniej niż partie polityczne, ale nasi ludzie są zaangażowani i bardzo do tego zdeterminowani - mówił Maj.

Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski akcentował z kolei, że celem startu Bezpartyjnych w październikowych wyborach parlamentarnych jest wykorzystania doświadczenia i dobrych praktyk z samorządów w parlamencie. - W samorządach dobre pomysły, dobre uchwały (...) są realizowane bez względu na to, czy one pochodzą z opozycji czy z koalicji (...); nie ma takiego automatu, że jeżeli projekt zgłasza opozycja, on w ogóle nie jest brany pod uwagę albo jest lata jest w zamrażarce - zapewniał.

Jak zapowiedział Robert Raczyński, prezydent Lubina, wśród filarów programu wyborczego Bezpartyjnych Samorządów mają być kwestie ekologiczne. Jedną z propozycji komitetu będzie wprowadzenie - w ślad za rozwiązaniami przetestowanymi na Dolnym Śląsku - rządowego programu bezpłatnej komunikacji publicznej w dużych miastach i komunikacji regionalnej dla ludzi, którzy dojeżdżają do pracy czy do szkoły.

Zdaniem Roberta Raczyńskiego ludzie „jeżdżą samochodami nie dlatego że lubią, tylko dlatego że muszą”. Jak dodał, w ciągu dwóch lat od wprowadzenia bezpłatnej komunikacji w Lubinie liczba pasażerów wzrosła o 100 proc. - Nie ma innej możliwości tak naprawdę - według naszej oceny - skutecznego ograniczenia obecności samochodów, które są głównymi emitentami zanieczyszczeń - przekonywał prezydent Lubina. Z kolei prezydent Bolesławca Piotr Roman podkreślił, że podobne rozwiązania obowiązują w Estonii i sprzyjają tam także walce z wykluczeniem komunikacyjnym obywateli.

Przedstawiane w kolejnych tygodniach kampanii rozwiązania mają odpowiedzieć także m.in. na problemy masowego zwożenia do Polski śmieci oraz pożarów wysypisk.

Innym ważnym punktem programu mają być kwestie ochrony zdrowia. Według prezydenta Lublina „trzeba poważnie zacząć rozmawiać o z powrotem nacjonalizacji całego systemu szpitalnictwa zamkniętego w Polsce”, „poważnie zacząć rozważać budowę jednego modelu rzeczywistości szpitali”. - I przestać się wygłupiać, że poprzez fragmentaryczne regulacje określonego wydziału, działu, da się tę służbę zdrowia naprawić - powiedział Raczyński.

Wśród filarów programu wyborczego Bezpartyjnych Samorządowców znajdą się ponadto: skuteczne państwo, przedsiębiorczość oraz bezpieczeństwo. W tym ostatnim obszarze głównym konsultantem komitetu ma być b. dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Mirosław Różański. Z kolei głównym doradcą komitetu ds. polityki zdrowotnej jest pełnomocnik prezesa NFZ ds. kontaktów z organizacjami pozarządowymi i organami władzy publicznej Marek Woch.

Zapytany o to, kiedy można spodziewać się przedstawienia list wyborczych Bezpartyjnych, Krzysztof Maj powiedział PAP, że intencją komitetu jest skupienie uwagi w pierwszej kolejności na programie. W związku z tym listy mają być przedstawione na początku września, kiedy upływa termin ich rejestracji.

Bezpartyjni Samorządowcy w ostatnich wyborach samorządowych zdobyli w skali kraju 5,28 proc. głosów, zdobywając w pięciu województwach mandaty 15 radnych sejmikowych. Część osób z BS w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego startowało wraz ze środowiskiem Roberta Gwiazdowskiego jako Polska Fair Play.

jmk/

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25