facebook RSS # #

16.02.2020 23:16

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-08-21 08:50       aktualizacja: 2019-08-21 08:56       WIADOMOŚCI
  A A A

Będzie strajk?. Nauczycielskie związki zawodowe: decyzja pod koniec sierpnia

Będzie strajk?. Nauczycielskie związki zawodowe: decyzja pod koniec sierpnia
Fot. PAP/A. Grygiel
Związki nauczycielskie, które nie podpisały porozumienia z rządem, decyzję o ewentualnym proteście, jego terminie i formie podejmą pod koniec sierpnia – poinformowali PAP prezes ZNP Sławomir Broniarz i szef branży oświaty FZZ Sławomir Wittkowicz.

"O tym, jakie będą działania ZNP, będziemy rozmawiali na zebraniu prezydium 26 sierpnia. Wtedy podejmiemy decyzję o dalszych działaniach związku i o dacie ewentualnego referendum. Nie mogę w tej chwili potwierdzić, czy odbędzie się ono we wrześniu" – powiedział PAP prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.

"Referendum przesądzi o tym, czy będzie strajk. Termin strajku, jeśli takowy by był, musi być skorelowany z wolą nauczycieli i z wynikami referendum" – dodał.

Broniarz odniósł się do wyników raportu dotyczącego nastrojów wśród nauczycieli, opracowanego na prośbę Ogólnopolskiego Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego, Jagiellońskiego i Gdańskiego. Podano w nim, że 41 proc. nauczycieli, z ponad 7 tys. zapytanych o zdanie, uważa ogłoszenie nowego strajku za potrzebne, a 82 proc. popierających protest opowiada się za działaniami polegającymi na zmniejszeniu liczby dodatkowych obowiązków dla nauczycieli.

"Będziemy pytać nauczycieli i pracowników oświaty niebędących nauczycielami, jaka forma protestu byłaby przez nich najbardziej akceptowana. Jak pokazuje raport, nauczyciele mają serdecznie dość ataków na środowisko, których doświadczyli podczas strajku" – powiedział.

Dodał, że duża grupa nauczycieli jest rozczarowana wysokością podwyżki od 1 września. "Mają dość sytuacji, że płaca minimalna będzie równa płacy nauczyciela po studiach" – powiedział.

Szef ZNP uważa, że może wystąpić problem z realizacją podwyżek wynagrodzeń dla nauczycieli. "Samorządy mówią wyraźnie, że nie mają pełnej puli pieniędzy. Z naszych wyliczeń wynika, że mimo miliarda złotych, który ministerstwo przekazało na ten cel, będzie brakowało ponad 350 mln zł. To oznacza, że powstaną napięcia ekonomiczne na tym tle" – powiedział.

"Sytuacja do najlepszych nie należy i stąd determinacja nauczycieli do podjęcia protestu" – dodał.

Decyzję o ewentualnym podjęciu akcji strajkowej do końca sierpnia odkłada też przewodniczący Branży Nauki, Oświaty i Kultury Forum Związków Zawodowych Sławomir Wittkowicz, bo, jak mówi, obrady Zarządu Krajowego FZZ zostały wyznaczone na 29-30 sierpnia.

"Jest szereg wątpliwości dotyczących możliwości wznowienia zamierzonej akcji strajkowej, dotyczą one samej procedury" – powiedział.

"Mamy wątpliwości, czy będzie możliwe przeprowadzenie akcji strajkowej wyłącznie w oparciu o przeprowadzone referendum. Z naszych analiz wynika, że potrzebne będzie wznowienie procedury sporu zbiorowego, a to w znaczący sposób wydłużałoby termin rozpoczęcia akcji strajkowej" – dodał.

Jego zdaniem, jeśli decyzja o strajku nauczycieli zostanie podjęta, to "trzeba będzie przemodelować akcję strajkową na inny wariant niż ten kwietniowy".

"Nauczyciele doświadczeni sposobem potraktowania ich przez władzę rządową w kwietniu, będą ostrożni, jeśli chodzi o kwestię podjęcia strajku czynnego. Myślę, że zdecydowanie większym poparciem i z większą skutecznością będą wybierane inne formy np. rezygnacja z wszelkich nadobowiązkowych zadań" – dodał.

Według Wittkowicza kluczowym problemem pozostają wciąż kwestie wynagrodzeń nauczycieli. "Bez rozwiązania problemu, który nazwę znaczącym skokowym wzrostem wynagrodzeń zasadniczych, nie ma szans, żeby rozwiązać jakiekolwiek inne problemy w oświacie" – powiedział. Dlatego, jak dodał, tak ważne będą rozmowy z rządem na ten temat.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
TAGI: EDUKACJA
 
KOMENTARZE: 3 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-08-22 07:52:14
Legal: AntyPIS jest chorobą uleczalną panie Andrzeju! Przepisy prawa regulują jednoznacznie uprawnienia pracownicze w czasie legalnego strajku. Pracownik zachowuje prawa pracownicze z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia. Tyle i aż tyle.
 
2019-08-22 07:23:54
Mała Mi: @Andrzej: Nauczyciele sami się uderzyli po kieszeni. Jak ktoś przystępuje do strajku to powinien sobie zdawać sprawę z tego, że zgodnie z przepisami może mieć potrącone wynagrodzenie za ten czas. Każdy z nas wybierając zawód powinien liczyć się m.in. z tym, jakie będzie otrzymywał wynagrodzenie. Poza tym, wynagrodzenie powinno być adekwatne do wykonywanej pracy. Czy u nauczycieli jest? U część na pewno się, pracują rzetelnie, z oddaniem i powinno być to doceniane poprzez wynagrodzenie. Ale niestety część nauczycieli nie wykonuje swojej pracy należycie. I dlaczego mają być wynagradzani tak samo jak Ci, którzy dają z siebie wszystko? Moim zdaniem, powinni dać nie tyle podwyżki, co zmienić system wynagradzania.
 
2019-08-21 12:51:06
Andrzej: PiS złamał nauczycielom kręgosłupy po ostatnim "strajku". Uderzono ich boleśnie po kieszeni. Nieprędko się pozbierają. Kolejne referendum jest potrzebne tylko prezesowi ZNP. Patrzcie - nie chcą strajkować! Tak się kończy brak jedności i solidarności zawodowej. Karta jest najważniejsza.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25