facebook RSS # #

20.01.2020 17:10

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-08-27 15:02       aktualizacja: 2019-08-27 15:13       WIADOMOŚCI
  A A A

Jedź ostrożnie. Ruszyła stołeczna kampania na temat zasad korzystania z elektrycznych hulajnóg

Jedź ostrożnie. Ruszyła stołeczna kampania na temat zasad korzystania z elektrycznych hulajnóg
Fot. PAP/J.Kamiński
Pod hasłem "Jedź ostrożnie" ruszyła miejska kampania na temat zasad korzystania z elektrycznych hulajnóg. Warszawski ratusz przypomina, że ich użytkownicy powinni uważać na pieszych, poruszać się z odpowiednią prędkością i jeździć w pojedynkę.

O kampanii ratusz poinformował we wtorek w komunikacie prasowym.

"Ze względu na duży wpływ elektrycznych hulajnóg na codzienne funkcjonowanie miasta, w oczekiwaniu na wejście w życie przepisów regulujących status tych urządzeń, Warszawa przygotowała kampanię, zwracającą uwagę i przekonywującą mieszkańców do ostrożnej jazdy, uważania na pieszych i pozostawiania urządzeń w bezpiecznych miejscach" - czytamy.

"Chcemy uświadomić mieszkańców naszego miasta o zagrożeniach, jakie wynikają z brawurowego korzystania z tego nowego, mechanicznego środka transportu. Wspólnie musimy zadbać o porządek w przestrzeni publicznej oraz bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu – pieszych, rowerzystów czy kierowców" - podkreślił wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński.

Ratusz zwraca uwagę m.in. na "beztroski sposób" korzystania z hulajnóg. "Znaczna prędkość, jaką mogą osiągnąć hulajnogi, stanowi poważne zagrożenie dla pieszych. Ponadto, użytkownicy stwarzają niebezpieczeństwo dla samych siebie, poruszając się bez kasku czy zabierając ze sobą drugiego pasażera" - przestrzega miasto.

O podstawowych zasadach korzystania z hulajnogi ratusz przypomina w spocie. Korzystający z tych urządzeń powinni uważać na pieszych, dostosować prędkość do warunków i trzymać obie stopy na hulajnodze. Hulajnogę należy zostawiać w miejscu ogólnodostępnym, w którym nie będzie przeszkadzała i stwarzała zagrożenia. Poza tym jeżdżący na hulajnogach powinni ostrożnie przekraczać jezdnię, korzystać z urządzeń pojedynczo i nie używać ich po spożyciu alkoholu.

Ratusz podkreślił, że hulajnogi nie są własnością miasta, więc ich udostępnianie, porządkowanie, serwisowanie i usuwanie jest zadaniem operatorów. To do nich lub do Miejskiego Centrum Kontaktu (numer tel. 19115) należy zgłaszać przypadki pozostawiania pojazdów w sposób utrudniający korzystanie z drogi. W zgłoszeniu warto przekazać informację, do którego operatora należy pojazd.

Nowe regulacje dotyczące hulajnóg zawarto w projekcie nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym opublikowanym przez Ministerstwo Infrastruktury na początku sierpnia. Wynika z niego, że hulajnogi elektryczne mają być traktowane jak rowery. Będzie można nimi jeździć po chodnikach tylko wtedy, gdy nie ma ścieżki rowerowej. Będą musiały ustępować pieszym, a ich dopuszczalna prędkość nie będzie mogła przekroczyć 25 km/h.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

mp/

TAGI: TRANSPORT
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25