facebook RSS # #

09.12.2019 13:55

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-09-06 12:26       aktualizacja: 2019-09-09 14:54       WIADOMOŚCI
  A A A

Meldunek z rekomendacją. MSWiA zapowiada rekomendacje dla gmin ws. meldunku na pobyt czasowy

Meldunek z rekomendacją. MSWiA zapowiada rekomendacje dla gmin ws. meldunku na pobyt czasowy
Fot. PAP/W.Pacewicz
MSWiA za pośrednictwem wojewodów, skieruje do organów gmin, wystąpienie zawierające rekomendowany sposób postępowania w niektórych sytuacjach dotyczących zameldowania czasowego - poinformował Sylwester Tułajew, wiceszef MSWiA. 

Na lukę w przepisach dotyczących przepisów o pobycie czasowym zwróciła uwagę poseł Katarzyna Osos. W interpelacji do MSWiA wskazała, że nie zezwalają one na przedłużenie zameldowania na pobyt czasowy na okres krótszy niż 3 miesiące. 

W odpowiedzi wiceminister Sylwester Tułajew przypomniał, że w przypadku obywatela polskiego, za pobyt czasowy uznaje się przebywanie poza miejscem pobytu stałego przez okres ponad 3 miesięcy. Zaznaczył przy tym, że ustawa nie wiąże obowiązku zameldowania z krótszym okresem pobytu. 

Tułajew dodał, że osoba, przed upływem okresu zameldowania czasowego, może zdecydować się na dalszy pobyt pod adresem pobytu czasowego, który nie będzie przekraczał 3 miesięcy. "W takiej sytuacji mamy do czynienia z jej nieprzerwanym pobytem pod adresem zameldowania czasowego, który w sumie przekracza 3 miesiące" - zaznaczył. 

Jego zdaniem nie bez znaczenia w tym przypadku jest również art. 28 ust. 4 ustawy stanowiący, że zameldowanie na pobyt stały lub czasowy służy wyłącznie celom ewidencyjnym i ma na celu potwierdzenie faktu pobytu osoby w miejscu, w którym się zameldowała, czyli rejestracji nieprzerwanego okresu pobytu czasowego osoby pod danym adresem, który przekracza 3 miesiące.

Według wiceszefa MSWiA w takiej sytuacji urzędnik gminy może przyjąć kolejne zgłoszenie zameldowania osoby na pobyt czasowy, jeśli wskazany w nim okres pobytu nie przekracza 3 miesięcy. "W przypadku stwierdzenia zachowania ciągłości pobytu z zadeklarowanym wcześniej okresem, a także spełniania przewidzianych ustawą przesłanek zameldowania (w szczególności okazanie umowy najmu na wydłużony okres zameldowania), może dokonać rejestracji okresu pobytu czasowego tej osoby – od daty pierwszego zgłoszenia zameldowania na pobyt czasowy do daty upływu okresu zameldowania czasowego wynikającej z drugiego zgłoszenia. Wskazany sposób działania realizuje cel instytucji obowiązku meldunkowego, a jednocześnie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom osób dokonujących zgłoszenia" - wyjaśnił Tułajew.

Odnosząc się do możliwej przerwy w okresie zameldowania, spowodowanej rejestracją zameldowania z datą złożenia formularza zameldowania przy jednoczesnym zbiegu upływu dotychczasowego okresu pobytu czasowego z dniem wolnym od pracy urzędu, wiceszef MSWiA zaznaczył, że "jeżeli osoba jest zainteresowana ciągłością zameldowania, to w jej interesie leży, aby złożenia kolejnego zgłoszenia zameldowania pobytu czasowego dokonać najpóźniej w ostatnim dniu zadeklarowanego wcześniej pobytu".

Jak wyjaśnił wiceminister, dokonanie zameldowania po jego upływie spowoduje przerwę w ciągłości zameldowania, a jednocześnie w takim przypadku kolejne zameldowanie powinno nastąpić na okres przekraczający 3 miesiące. Tułajew zaznaczył jednak, że każdy przypadek należy jednakże traktować indywidualnie, przy uwzględnieniu obiektywnych okoliczności, które mogą uniemożliwić dokonanie zgłoszenia w wymaganym terminie. 

Podsumowując, wiceszef MSWiA przyznał, że regulacje te mogą budzić wątpliwości urzędników, dlatego ministerstwo, za pośrednictwem wojewodów, skieruje do organów gmin, wystąpienie zawierające rekomendowany sposób postępowania w przedstawionych sytuacjach dotyczących zameldowania czasowego.


mp/ 
TAGI: PRAWO , URZĄD
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25